Sağlıklı bir kadın her ay düzenli olarak adet görür. Normalde adetler 21-35 gün aralıklarla olur, 3-8 gün arasında sürer ve toplam 30-80 cc arasında kanama olur. Genelde adetin ilk günü lekelenme şeklinde kanama olur, adetin 2.-3. Gün kanama yoğunlaşır ve toplamda 5-7 gün sürer ve biter.

Kimya derslerinden hepimizin bildiği gibi kan belli bir süre oksijen ile temas ederse rengi kahverengiye döner. Adet döneminde, adet daha başlamadan önce, endometriyum (rahim duvarı) tam dökülmeden önce ufak bir kanama olursa ve bu kanama vajinada bir süre bekleyip oksijenle temas ederse kahverengiye döner.

Ne zaman ki kanama yoğunlaştı (rahim duvarı tam dökülmeye başladı) kan vajinada beklemeden dışarı atılacağı için rengi kahverengi değil kırmızı olacaktır.

Ancak bazı durumlarda adet öncesi veya sonrası kahverengi kanama veya akıntı olabilir. Kahverengi lekelenmenin nedeni fizyolojik olabileceği gibi bir hastalığın habercisi de olabilir.

Kahverengi Akıntının Normal Kabul Edildiği Durumlar

 • Doğum kontrol hapı kullanımı

Doğum kontrol hapı kullanan kadınların %30’unda ilk 3 ay ara kanama, kahverengi akıntı olabilir. Hapı düzenli kullandığı sürece bu problem 2-3 ay içinde ortadan kalkacaktır.

 • Rahim içi araç kullanımı

Bakırlı spiral veya kormonlu sipral (MİRENA) kullanan hastalarda özellikle ilk 3 ay ara kanamalar, kahverengi akıntılar olabilir, normal kabul edilir.

 • Yumurtlama dönemi (ovulasyon)
 • Gebelik

Gebeliğin başında kahverengi kanama olması tutunma kanaması (implantasyon kanaması) olarak kabul edilir ve fizyolojiktir. Ancak kanama kırmızıya dönüyorsa düşük tehlikesi olarak kabul edilir ve ona göre tedavi vermek gerekir.

 • Adetin (menstrüasyon) hemen öncesi veya sonrası dönem
 • Smear testi veya pelvik muayene sonrası

Kahverengi Akıntının Normal Kabul Edilmediği Durumlar

 • Miyom

Özellikle rahim içindeki miyomlar (submuköz miyom) aşırı adet kanaması veya adet dışı dönemde kahverengi kanamaya neden olur. Kaviteye bası yapan intramural miyomlar da kahverengi akıntıya neden olabilir. Miyom tanısı ultrasonla ve sulu ultrasonla (salin infüzyon sonografi) konur. Bu durumlarda miyomun ameliyatla çıkarılması adet dışı  kahverengi kanama problemini ortadan kaldıracaktır.

 • Endometriyal veya servikal polipler

Rahim içindeki veya rahim ağzındaki polipler adet dışı kahverengi kanamaya, aşırı ve uzun adet görmeye veya ilişki sonrası kanamaya neden olabilir. Polip tanısı ultrasonla ve sulu ultrasonla (SİS) konur. Histeroskopik olarak polipin alınması problemi ortadan kaldıracaktır.

 • Polikistik over sendromu (PKOS)

Polikistik over sendromunda hormonal bozukluğa bağlı adet görememe, tüylenme, sivilcelenme (akne) ve adet dışı lekelenme şikayetleri görülebilir. Hormonların ilaçla düzenlenmesi sonrası adet dışı kanama şikayetleri ortadan kalkacaktır.

 • Rahim ağzında yara (erozyon)

Rahim ağzında yara ilişki sonrası kanama, kahverengi lekelenme gibi belirtilere yol açabilir. Yaranın nedeni enfeksiyon ise antibiyotik tedavisi ile veya yaranın yakılması/dondurulması ile adet dışın kahverengi akıntı problemi ortadan kalkacaktır.

 • Rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanseri için her kadının yılda 1 defa smear testi yaptırması gerekir. Ama adet dışı kahverengi akıntı şikayeti olan hastalarda smear testi daha çok önem kazanır. Adet dışı kanama, ilişki sonrası kanama, lekelenme şikayeti olan kadınların mutlaka smear testi yaptırması gerekir.

 • Pelvik enfeksiyon
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Yabancı cisim

Adet dışı kahverengi akıntınız varsa ve sürekli tekrarlıyorsa, bunu normal kabul etmeden önce mutlaka jinekoloğa başvurmanızda fayda vardır. Yapılan muayene ve testlerin ardından kahverengi akıntı fizyolojik, normal kabul edilebilir.

194 YORUMLAR

 1. Merhabalar adetime 1 hafta kala lekelenme başladı 3 gündür ara ara lekeler devam ediyor koyu renkte ayrıca normal beyaz akıntı da beraberinde akıntı olunca kanama başladığını düşünüyorum ama bir şey yok gebelik söz konusu olabilir mi test yaptım negatif çıktı yardımcı olursanız çok memnun olurum 🙏

 2. Merhaba hocam, benim 3 aydır kahverengi kanamam var. Adetimden sonra 12. gün gelmeye başlıyor lekelenme şeklinde, adetime yaklaştıkça yoğunlaşıyor. Doktora gittim herhangi bir sıkıntı yok dedi ama niye geliyor bu kan dediğimde, bana Duphaston diye bir ilaç verdi. Düzenli olarak kullandım, çünkü bebek de düşünüyoruz ama bir işe yaramadı.
  Hocam siz ne önerirsiniz?

 3. Merhabalar adetime 10 gün kala lekelenme başladı 3 gündür ara ara çok az lekeler devam ediyor açık renkte ayrıca normal beyaz akıntı da beraberinde hatta bazen şeffaf içi kırmızı noktalanma akıntı oluyor. İlk defa yaşıyorum böyle bir durum.

 4. Merhaba ben aylarca adet görememe sorunu yaşıyorum bir çok doktora gittim hormonlardan dediler ilaç kullandım o ay düzenli oldum daha sonra yine aynı sorun devam etti tekrar hormon testleri yaptırdım bu kez hiç bir sorunun olmadığı söylendi adet göremiyorum diye bir ilaç verildi o ilacı kullandıktan sonra adet gördüm yani en son Ekim ayında o zamandan bu yana adet göremedim 4-5 gündür kahverengi akıntım oluyor günde bir iki kez çok az bir şekilde ama adetim başlamadı bana bir öneriniz bir yardımınız olursa çok sevinirim

 5. Merhabalar evleneli 2 ay oldu bu ay ayin 8inde adet gormem gerekirken hala adet olmadim kahverengi akintim var ama cok az az geliyo adet olcakmisim gibi kramp giriyo ama gelen bisey yok acaba adetmi olcam

 6. Merhabalar 1 haftadır lekelenme başladı 4 gündür ara ara lekeler devam ediyor koyu renkte ayrıca normal beyaz akıntı da beraberinde akıntı olunca kanama başladığını düşünüyorum ama bir şey yok gebelik olabilir olabilir mi yardımcı olursanız çok memnun olurum 🙏

  • Merhaba muayene olmadan net bir şey diyemem.
   Gebelik şüpheniz varsa ilişki üzerinden 10 gün geçtiyse kan da gebelik testi yaptırabilirsiniz emin olmak icin. Iyi günler

 7. Hocam 3 ay önce smear testi yaptırdım temiz çıktı.ultrason ile muayene de oldum rahim ağzı da temiz ama adetimde son 3 aydır düzensizlik var son adetim bittikten 1 hafta sonra da kahverengi akıntı gelmeye başladi.neden olabilir yardımcı olur musun ilk defa böyle birşeyle karsilasiyorum

  • iyi günler bunun için muayene olmadan net bir şey diyemeyiz.
   Gebelik şüpheniz varsa ilişki üzerinden 10 gün geçtiyse kan testi yaptırabilir siniz emin olmak icin.

 8. Deniz hanım merhabalar, eğer bir uzmanla görüşmezsem Google beni kanser olduğuma inandıracak
  23 yaşındayım ve cinsel aktifim, regl’lerim düzenli olur hep şu an bir haftadır ovulation dönemindeyim en son iki hafta önce regl oldum.
  Benim adet dönemi dışında kahverengi akıntım oldu, Akıntı gibi değil aslında lekelenme gibi. Böyle tam iki adet arası dönemde oldu. Ve böyle her gün bir kere olmak üzere 3-4 gündür devam ediyor.
  Bundan 1.5 hafta önce pembe bir kanamam oldu yine adet dışı fakat bunun bir çeşit tahrişten kaynaklandığını düşündüm zaten çokta sürmedi acaba o zaman içeride kılcal damarlara zarar geldi ve kanama oldu daha sonra pıhtılaşan kan şu an mı dökülüyor?
  Ovulation döneminde olabilecek normal bir akıntı(lekelenme) olabilir mi
  Yoksa gebelik riski mi var? Korkmalı mıyım?

 9. Merhaba Deniz hanım ben bundan 2 ay önce normal doğum sekliyle doğum yapmıştım 45.gün adet kanaması gördüm ve bu 1 hafta kadar sürdü aradan 3 gün geçtikten sonra tekrar lekelenme şeklinde kahverengi akıntı görmeye başladım.Bunun sebebi ne olabilir acaba korkmalı mıyım?

 10. merhaba adet günümden 11 gün geçti fakat adet olmadım şimdi akıntı ile birlikte hafif bir kanama var kanama bile denmez aslında parmak kesiği gibi kan ne yapmam lazım normal mi korkam gerekiyor mu bu durumda

 11. Merhabalar. Ben aralığın 7sinde spral taktırdim bakırlı. Arada hafif lekelenme gibi kahverengi bazende hafif kan geliyor bu normal mi? Spral takilmadan kanda gebeliğe bakıldı. Sonuç negatif. Spralden olabilir mi? Normal mi??

 12. Merhabalar. Benim adet dönemiyle ilgisi olmayan, bulanık, kahverengi ve arada kanlı gelen akıntım var ve sol kasığımda sancı var. Cinsel ilişki yaşamadım gebelikle ilgili bir durum değil yani hocam. Daha önce doktora gittiğimde de kist yok demişti. Sebebi nedir sizce? bu birkaç ayda bir tekrarlıyor çünkü ve ağrılar şiddetlenmeye başladı. bilgilendirirseniz sevinirim.

 13. Iyı günler her ay adetten önce açık kahverengi daha sonra koyulaşan lekelenmem oluyor bu ay da oldu beyaz akıntım da vardı test yaptım sonuç negatif

 14. Merhaba, ovülasyon döneminde normalde her ay olan şeffaf akıntım olmadı bu normal mi? Regl olmama neredeyse 13 gün var kahverengi akıntım var bu da normal mi? Bebek istiyoruz bu ay bunlar olunca çok merak ettim duygu değişimini fazlasıyla yaşıyorum acaba hamile kalmış olabilir miyim?

 15. Merhaba herkesin sorusuna cevap vermissiniz bu yuzden ben de bir soru sormak istedim. Ben 10 gün adet oluyorum. İlk 5 gün kanama son 5 gün kahverengi leke seklinde bazen lekeler daha da uzun surebiliyor. Lekelerde adetten mi sayılıyor acaba bu kadar uzamasi normal mi?

 16. Defne ben daha önce 3 ay boyunca adetim 3 gun kala ben le ke göruyodum 3 gun sonra adet oluyordum şimdide adeten cıktımı bir hafta sonra beyaz akıntıya leke göruyorum ne yapa bilirim

 17. Merhaba adetime 3 gün kala kahverengi lekelenem başladı adet oluyorum sandım ama 4 gündür devam ediyor. Ikinci cocugu dusunuyoruz. Evde test yaptım ama negatif cikti ilk gebeligimde de boyle akintim olmustu ama evde test yaptigimda cikmisti. Bu kahverengi lekelenme neden olabilir acaba

 18. hocam mrhb 5 aralıkta adet oldum ve 11 aralıkta bitti fakat 16 aralıkta kahverengi lekeler gelmeye başladı ama herhangi bir ağrım falan yok eşimden ayrıyim cinsel birlikteliğim yok neden olabilir acaba

 19. Merhaba Hocam 7 haftalık Gebeyim iki Haftadan fazla Olucak Kahverengi lekeler görüyorum İlaç kullanıyorum ama hala Aynı ilk Gebeliğim neden Olabilir.

  • Merhaba
   Gebelikte kanama dusuk tehlikesini gösterir, ilac kullanıyorsanız baska yapacak bisey yok. Takip etmek lazım, zamanla azalabilir istirahat edin

 20. Hocam 2 aydir adet dısı 2 3 gün kanamam oluyor belim cok agrio arada bir koyu renkli lwkelenme oluyor hamilelik belirtim yok tüplerim baglı sebebi ne olabilir

 21. Merhaba hocam. Benim yumurtlama döneminde yumurtlama sancım oluyor ovalasyon testi kullanıyorum ve yumurtlama bittikten üç gün sonra aadet sancılarım hafif hafif başlıyor. Adetime 10 gün kala saf su gibi akıntım oluyor fakat bu kuruyunca baya koyu renk sarı oluyor. Normalde adet gününe kadar karın ağrısı ve bu su gibi akıntıyı görüyorum ama kuruyunca baya koyu sarı akıntı olması korkutuyor beni. Doktora pandemiden dolayı gidemiyorum.

 22. Merhaba hocam, regl düzensizliği vardi normale dönmeye baslamisti, 2 ay öncesine kadar; normalde 6-7 gün adetim bitirdi ancak 13 gün adet oldum. Sonra ki ay normal günümde adet oldum, aradan 10 gün geçmeden kahverengi akıntı olmaya basladi, herhangi bir cinsel olarak birlikteliğim yok, bekarım. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 23. Merhaba adet günüme yaklaşık 1 hafta var ve 1 haftadır kahverengi akıntım var her gün tekrarlanıyor ne yapmam gerekiyor acaba tehlikeli bir durum mu

 24. Merhaba adetim bittikten sonra cinsel ilişkim oldu gün içerisinde ertesi gün hapı kullandım 4 gün sonra da adet gibi kahverengi akıntı gibi ama değil Bi kanama gördüm 3. Gün sonra da azaldı test yaptırmalımıyım

 25. Merhaba vajinal bölgemde yaklaşık bir haftadır yanma var hafif derecedeydi adetim gecikmişti ondan kaynaklı diye üstünde durmadım ancak adet olmam gereken günün üzerinden 20 gün geçti en son 3 gün önce cinsel ilişki esnasında şiddetli yanma hissettim ve 3 gündür de devam ediyor beraberine kahverengi akıntı gelmeye başladı ara ara bu sabah da tek seferlik bir kanama oldu sebebi nedir

 26. Merhaba Hocam, iki üç ay arayla adet sonrasında kahverengi bulanık bir akıntım oluyor ve 2 veya 3 gün devam ediyor. Sebebi nedir ve ne yapmam gerekir ?

 27. Hocam.Bekarım.Birlikteliğim olmadı hiç.10Aralık regl baslangıcı kahverengi leke şeklinde 19 Aralıkda bitti.Bundan sonra akıntım olmaya basladı.24 aralıkta kırmızı kan geldi.Sebebi ne olabilir.

 28. Hocam merhaba.1 aralıkta adet gördüm biter bitmez 7 aralıkta rahim filmi çektirdim tekrar kanamam oldu adet görüyormuşum gibi cok 10 aralıkta kanama bitmişti doktor yumurtlama olduğunu gün aşırı ilişki istedi 11 aralik günü gece lekeleme oldu,12 aralıkta şiddetli karın kasık ağrısı ve kanama başladı ve bugün 24 aralık hala devam etmekte sol yumurtalıgımda hassasiyet oluyor orda küçük bir kist vardı doktor önemsiz demişti.Tesekkur eder iyi çalışmalar dilerim

 29. Pcos hastasıyım geçen ay ilaçla regl oldum normal döngüme göre 10 gün kala kahverengi lekem oldu 3 gün sürdü şuan bi lekelenmem yok ama ailemde rahim ağızı kanseri var ve daha önce böyle bi lekelenmem olmadı pandemiden dolayı kendi doktorumdan da randevu alamadım internetten hamilelik belirtisi de olabilir yazıyor testi yapmalımıyım

 30. İyi günler yaklaşık 3 4 aydır adet günü harici kahverengi akıntım kanamam ve akintida kan lekeleri oluyor. Korktum hastaneye gitmeyede sebebi ne olabilir ki . 25 yaşındayım ve bir çocuğum var

 31. Hocam eşim beyin kanaması geçirdi 10 ay yoğun bakım 5 ay serviste kaldı ve 2 aydır evdeyiz bakım hastası olarak bu bir buçuk yıl zarfında eşim hiç adet olmadı sondada takılı 2 seferdir kahverengi akıntı geliyor acaba normale mi dönüyor adet mi olacak

 32. Deniz hanım merhaba. Adetin son günü ilişkiye girildi 3/4 saat sonra da ertesi gün hapı içildi. İçildikten 2 gün sonra hafif kan lekelenmesi oldu. 6 günlük bir Adet gecikmesi yaşanıyor normal midir? Aksi bir durum var Mıdır?

 33. Merhaba ben geçtiğimiz ay yumurta takibi yaptırdım ama olmadı adet oldum normalde 4 gün sürer hatta 4. Gün temizlenir komple ama şuan 7. Gün ve iç çamaşırımda kahverengi leke var leke de değil daha büyük kanamam olmuş gibi ama sürekli değil iç çamaşırı mı kirletecek kadar

 34. Merhaba hocam adetim Aralık 6 olması gerekiyordu olmadım bu gün Aralık 29 dün ve bugün kahverengi lekeler oluyor kahverengi parcalar geldi adetim geciktiginden 7 gün sonra her hafta gebelik testi yaptım negatif cıktı doktorlara randevuda bulamıyorum aşırı stresteyim herhangi bir agrım sancımda yok bilgilendirirseniz sevinirim

 35. Adetim biteli 11 gun oldu ama adetım bittikten sonra cok az pembemsi leke geldi 2 gundur de kahverengi leke gelmeye basladı korunuyoruz 9 aylık kuzum var bu ne sebeble olmus olabılır Dr A gitmelımıyım

 36. Eşim korunuyor hocam yanı gebelik degıl gıbı geliyor bana ama dogum oncesı ufak bı mıyom gozukmustu normal dogum yaptım ben o sıra doktorum dogum anında temizlenir vucudun dedı dogum sonrası adetım de gun farkı olmaya basladı bı kac gun one gelddı su an da daha 11 gun oldu biteli ama kahverengi sümüksü leke gelıyor sildikçe

 37. Merhabalar hocam benim adetim 2 hafta gecikti ve ben hormon tedavisi alıyorum 1 seneye yakındır ve imsülin tedavisi ilacı kullanıyorum fakat bu 2 haftadır yeni bi ilaca başlandı insülin ilacına ve benim 3 gündür kesik kesik kahverengi akıntım geliyor bunun yeni başlanılan ilaçla veya başka bi sebebi var mıdır bilgilendirirseniz sevinirim

 38. Merhaba benim adetime 3 4 gün var gününde değişiklik olmaazsa. Fakat 2 gündür kahve rengi lekelenme vardı bugun sabaah biraz pembeye döndü ve kesildi. Agrı hissetmedim çok fazla normalde adetimi agrılı geçiririm. Hamile olma ihtimalim var mı varsa nee zaman test yapmalıyım

 39. Hocam 17 yaşındayım 11 yaşımdan beri adet görüyorum faka hiç bir zamma düzeni olmadı 5 ayda bir olduğu oluyordu ama genelde 3/4 ayda bir oluyor. Bir kere adetim 2 ay sürdü 2 ay boyunca çok yoğun bir şekilde kanamam oldu anneme ise 2 ayın sonunda söyleyebildim aldığım ilaçlarla adet kanamamı durdum ve dediğim gibi 4 ayda bir olarak hala devam etmekde endişelenmeli miyim?

 40. Hocam merhaba 39 yaşındayım 2 çocuk annesiyim sezeryan doğum yaptım çok yoğun adet kanamalarım olduğu için Temmuz 2020 de hormonlu spiral taktırdım ilk üç ay sık sık kahverengi kanamam oldu bu ay 8 Aralık ta adet oldum 27 Aralık itibari ile ara ara bel ağrım ve kahverengi kanamam var sebebi ne olabilir şimdiden teşekkür ederim

   • Merhabalar Deniz hocam
    Beni netleştirirseniz çok sevinirim en son 10 Aralık’ta regli oldum fakat aralıklı bir şekilde 3 gün sürdü lekelenme gibi bir regl di yoğun olmadı ve tekrarında 1 Ocak ta tekrar ayni şekilde koyu kahve bir kanama oluştu gebelik şüphem var sizce ondan kaynaklı kanama olabilir mi suan kanamamın 1. Günü ne zaman gebelik testi yapmalıyım
    Teşekkürler 🙏

 41. İyi günler ulaş bey ben adetten çıkalı 12 gün oldu ilk defa başıma geldi kahverengi leke gördüm neyden kaynaklanıyor olabilir

 42. Merhaba suan yumurtlama dönemindeyim. Yumurta beyazi gibi olmasi gereken akintim ayni kıvamda ancak kahverengi renkte. Tedirginim herhangi bir hastalık olabilir mi. Bubarada 2 yıldır cocuk planlıyoruz ancak bir gebelik oluşmadı.

 43. 20 yaşındayım adetinden 10 gün önceden kahverengi akıntı gelmeye başladı. Sonradan kanlı kahverengi akıntı olmaya devam ediyor 6 gün oldu bi hastalık olabilir mi?

 44. 20 yaşındayım adetinden 10 gün önceden kahverengi akıntı gelmeye başladı. Sonradan kanlı kahverengi akıntı olmaya devam ediyor 6 gün oldu bi hastalık olabilir mi?

 45. Merhaba ben 20 yaşındayım adetimden 10 gün önceden kahverengi akıntı gelmeye başladı. Sonra kanlı kahverengi akıntı olmaya devam etti 6. Gün hastalık olabilir mi

 46. Merhaba Deniz hocam benim sorum ben 3,4 gün adet görüyorum 4.gündenden sonra tamamen kesiliyor. 10. Gün tekrar kahve rengi leke geliyor 4gün az az geliyor. Neden oluyor acaba?aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler

 47. Merhaba 30 Aralık’ta yumurtlama oldu 4 Ocak da kahverengi leke geldi ilk defa bu kadar erken geliyo yerleşme kanaması olblr diye kan verdim 1,2 çıktı malesef sizce gebelik olblr mu birde yerleşme kanaması değilse niye lekelenme olur 30 günde bir adet görüyorum

  • Merhaba muayne olmadan net bir şey diyemeyiz. Gebelik şüpheniz varsa emin olmak icin kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz ilişki üzerinden 10 gün gectiyse

 48. Merhaba adetim bittikten iki gün sonra az bi kanama olmuş çok az ama sonraki gün de kahverengi akıntı olmuş neden olmuş olabilir ilk defa böyle bişey yaşadım

 49. Merhaba adetim bittikten iki üç gün sonra az miktarda kanama olmuş ertesi gün de kahverengi akıntı olmuş ve kasık bölgemde kramp gibi çok hafif ağrı var neden olmuş olabilir yaklaşık bir buçuk aydır da diyet yapıyorum onla bir bağlantısı var mıdır

 50. Merhabalar . 15 yıldır adet görüyorum 2 sene önce evlendim . İlk defa adet dönemim bitikten 6 gün sonra yoğun kahve rengi lekelenme oluyor nedeni ne olabilir ?

 51. Merb hocam 3 aylık evliyiz çocuk düşünüyoruz 2 kez kan tesiti yaptım olumsuz çıktı yani 0.7 progettron kulanmalıyım bana bi ilaç önerirmisiniz ayrıca düzensizlik var

 52. Deniz hanım mrb adet sonrası ara ara lekelenmeler oluyor gün bir veya iki defa birkaç gün sonra tekrar bir defa lekelenme oluyor yalnız leke olduğu zaman kokulu bir lekelenme en fazla bir haftaya kadar bitiyor

 53. merhabalar, doğum kontrol hapı kullanıyorum 3.ayın içerisindeyim. adetime 13 gün olmasına rağmen çok çok hafif kahverengi lekelenme yaşıyorum. ilacı 2 gün kadar içmeyi unutmuştum fakat lekelenme ilacı tekrar almaya başladığım günde meydana geldi. sebebi ne olabilir? doktora gitmeli miyim? teşekkürler.

 54. aralık 2. haftası korunmasız cinsel ilişki durumum oldu. reglim 2 gün gecikti ve bugün kahverengi akıntım geldi bir kezde kan kırmızısı geldi idrar sonrası. herhangi bir hamilelik belirtim yok göğüs ağrısı şişliği, halsizlik, mide bulantısı vs. her adet döneminde olduğu gibi regl sancısı çekiyorum. hamilelik riskim var mı acaba?

 55. Merhabalar hocam.
  6ay önce Sezaryen ile doğum yaptım. Bebeğimi hala emziriyorum ama ilk dönem kadar sık değil. Doğum sonrası hemen adet olmaya başladım fakat döngüm 21 güne düştü. Bu ay bir gün erken geldi ve yoğun değildi hatta erken biter diye düşündüm ama tam biteceği gün yeniden başladı sanki ve parça halinde de dökülmeler geldi. Normal mi?

 56. Merhaba hocam ben 2yıl oldu rahim içi araç taktırdım ve bu zaman boyunca hiç akıntım normal değil ara ara yoğun sıvı sarı renkte ara ara koyu renkte adet dönemine yakında kahverengi ve kıranplı oluyorum bu normalmi bana yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim

 57. Merhaba hocam 3 ocak ta kahverengi lekenme meydana geldi nadir de olsa arara kanamayla beraber ve 4 gun surdu normal akinti da var surekli 5 aylik evliyim adetim 45 50 gunde bir oluyorum ayrica lekelnme oldugunda 3 gun bekledim test yaptim negatif 9 ocakta yaptim yine negatif korunmada sagliyoruz ayrica hamile degilimdor dimi hocam

 58. merhaba.ben 3 aylık hamileyken bebeqin kalbi durdu ver kürtaj olmam qerekti.fakat şimdi her cinsel ilişki sonrasında kahve rengi bazende pembemsi lekelenmem oluo ve adet tarihine kadar devam edip adet bitiminde oda bitio bu neden kaynaklı olabilir

 59. Merhaba adetim geceli bir 15 gün oluyor 2 günden beri koyu kahverengi akıntı geldi ama bugün normal kanama oldu sizce bu normal mi veya gebelik olabilir mi

 60. Merhaba adetim geceli bir 15 gün oluyor 2 günden beri koyu kahverengi akıntı geldi ama bugün normal kanama oldu sizce bu normal mi veya gebelik olabilir mi?

 61. Merhaba Hocam. 2 aralıkta bir cinsel ilişkim oldu. Daha sonrasında adetim baya gecikti. 22 aralıkta adet oldum. Tam adet oldum da sayılmaz. 3 gün kahverengi akintim geldi. Ara ara kırmızıya dönüktü. Bugün 10 ocakta tekrar kahverengi akıntım gelmeye başladı. Gebelik testi yaptım daha önce negatif çıktı. Neden olabilir bu akıntılar

 62. Merhaba deniz hocam ben 25 yaşındayım ve adetim bittikten 5 gün sonra kahverengi akıntı şeklinde kanama oluyor 2 aydır böyle ama tamemen temizlendikten sonra bekarım ve hiç bir şekilde ilişki ve benzeri şeyler yapmıyorum adetim de sancılı oluyor bir doktora görünmeliyim

 63. Merhabalar Hocam.30 yaşındayım. Bekarım ilişkim yok ve hiç olmadı. Son 1 yıla kadar adet dönemim de ve süresinde bir sıkıntı yoktu. Son bir yıldır adet dönemim bittikten 1 hafta-10 gün sonra kahverengi akıntı gelmeye başladı. Normal adet olma günüm de azaldı. Doktora gittim ilk önce ultrason ile baktı tertemiz hiç birşey yok dedi, kan testi yaptı hormonlarıma baktı değerlerim de tamamen normal. Son 2 aydır yine adet dönemim bittikten 10 gün sonra ilkin kahverengi akıntı ve sonrasında kan ile karışık akıntı gelmeye başladı. Sürekli bir kanama değil gün içide ara ara kan pıhtısı gibi oluyor. Bu 3 ila 5 gün sürüyor sonra normale dönüyor sonraki ay adet bitiminden 10 gün sonra tektar bu şekilde oluyor.

 64. Merhabalar hocam. 30 yaşımdayım bekarım ve herhangi bir ilişkim vb. yok olmadı da. Ama yoğun ağrılarım oluduğundan doktora gitmiştim APRANAX kullanmamı önermişti ben dd çok ağrım olunva kullanıyordum. Son 1 yıla kadar adet dönemimde değişme ya da süresinde azalma ya da artma olmadı gayet düzenliydi. 1 yıldır adetim bittikten 10 gün sonra kahverengi akıntı geliyor. Gün içinde sürekli değil ara ara ve 3 ila 5 gün sürüyor. Bu son 2 aydır yine adetimden 10 gün sonra kahverengi akıntı ve hafif kanama şeklinde yine 3 ile 5 gün gelmeye başladı. İlk ay hemen aynı döndmde doktora gittim. Ultrason ve kan tahlillerimde hiç birşey çıkmadı doktor rahim ve yumurtalıklar tertemiz dedi. DUPBASTON adında bir hap verdi kullamdım fakat bu ay yine adetimden 10 gün sonra kahverengi kan ile karışık hatta bazen kan pıhtısı şeklinde hafif kanama oldu. Neden kaynaklı olabilir.

 65. Deniz bey merhaba adet zamanına nerdeyse bi on beş gün var ama kahverenginden de koyu bi akıntı geliyor ne yapmam lazım çok mu önemli neden oluyor bu

 66. Merhaba ben regli bittikten 3 4 gün sonra kırmızıya yakn kahve rengi tomlarinda lekelenmem oldu gunde bir iki kez oluyo bir kerede tam ķırmızı oldu bu durum normal mi ilk defa başıma geliyo

 67. Merhaba, ben 2 buçuk aydır adet görmüyordum, 4 gün önce lekelenme oldu, adet başladı diye düşündüm fakat 4 gündür çamur gibi kanamam oluyor, kırmızı değil simsiyah kurumus pıhtı şeklinde akintim oluyor, ilk defa böyle oldu neden olabilir

 68. Merhaba,
  Adetim bittikten 1 hafta sonra 2 gün süren kahverengi akıntım oldu sadece peçeteye sürülecek kadar ama bunun sebebi ne olabilir 1 ay önce muayne olduğumda hiçbir sıkıntı gözükmedi idrar testi yaptım ama negatif çıktı hamilelik olabilir mi ? Ya da şuan kan testi yaptırsam gebelik için erken mi olur ?

 69. MERhaba benim Ekim ayında çok büyük bi stres dönemim oldu ve adet olamadım Ekim Kasım Aralık tarlusal kullanarak adet gördüm Aralık sonunda kadın Doğuma gittim ultrasonla baktı ama benden tahlil istedi hormonsal adetimin 3 4 günü gelmemi söyledi geçen ay 13nde oldum bu ara beyaz akıntım var az şimdi de çok çok açık bir kahverengi akıntı gelmiş gebelik söz konusu olabilir mi bakireyim sadece sürtünme oldu boşalma olmadı fikrinize ihtiyacım var

 70. Merhaba Ekim ayından beri adetim de sorun yaşıyorum bundan önce de düzensizdi ama illaki oluyodu suan da Ekim ayından Aralık ayına kadar tarlusal ile oldum kadın doğuma gittim ve hormon tahlilleri istedi adet olunca gelmemi söyledi bi kaç gündür beyaz akıntım var ama çok az bugünde kahverengimsi bi seye dönmüş çok çok açık bi kahverengi normal midir gebelik olabilir mi ? Ultrasonda bişey demedi doktor

 71. Merhaba ben 5 aylık evliyim 3 aydır bebek düşünüyoruz geçen ay hamilelik belirtilerinden bazılarını yaşadım beyaz vajinal akıntı memelerde dolgunluk bulantı aserme gibi ve adetim 5 gün gecikti daha sonra pembemsi bı akıntı ve ardından pıhtı seklinde büyük parçalı adet kanaması oldum sonra beta hcg kanda gebelik testi yaptırdım 0-5 çıktı bu ne oluyor ben kimyasal gebelikten şüpheleniyorum sizce oluşmuş ama tutunamamis düşmüş olabilir mi bunun için muayene olmam lazım mı bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkür ederim

 72. Normalde düzenli adet gören biriyim ve ikinci kez kez böyle bseyle karşılaşıyorum ondan önceki ayda 2 gün erken oldu adetim yine pıhtı seklinde öylemi top gibi bsey düşmüştü görünce korktum öyle farklı bseydi

 73. Merhaba hocam eşimle ilişkiye girdikten sonra devamlı kahverengi veya beyaz akıntım geliyor acama normalmi iki senedir spral kullanıyorum

 74. Merhabalar hocam Aralık ayının 29 unda adet dönemim bitmişti 1 Ocak tarihinde korunmasız ilişki oldu. Ocak 6 da ilk 3 gün yoğun koyu kahve rengi kanama oldu 5 günde normal kanama gerçekleşti . 15. Gün erken gebelik testi yaptığımda c olan kısmın yarısı kırmızı çıktı. Test geçersiz olabilir mi yoksa hamile olabilir miyim ?

 75. Merhaba hocam, ben Aralık ayında tedavi amaçlı 1 ay yasmin korunma hapı kullandım doktor polikistik over dedi son adet tarihim 2 ocak hafif mide bulantım birde baş ağrım vardı erken hamilelik testi yaptım t nin altında ince bir çizgi oluştu gölge gibi dün gece de kahve rengi koyu birşey geldi kasıklarım da ağrı var hamile olabilirmiyim?

 76. Merhaba 2.5 aydır adet görmüyordum sonra beyaz ve kahverengi akıntı karışık gelmeye başladı 12 gün oldu hala devam ediyor. Bu bende bazen oluyo Ay boyunca kahverengi akıntım oluyo çok düzensiz bi adet döngüm var

 77. Merhaba gecen ay 25 inde adet oldum dün de adet oldum sandim leke geldi fakat daha gelen birsey yok arasıra kasığıma ince sızı ve belime acı geliyor sizce gebelik gbi birsey midir

 78. Merhaba hocam.2015 yılında 1 normal dogumum var.mayis 2020 de 19 haftalık düşük yaptim.o tarihten itibaren bazen ayda 2 defa adet oldum.kontrollerde normal denildi.smear temiz çıktı.en son adetimin 2.gunu fsh 22 cıktı.doktor folikul sayin biraz az gibi dedi tup bebek dedi.sizce biraz normal yolla gebeligi beklemelimiyim yoksa zaman kaybetmeden tup bebege mi gitmeliyim

 79. Merhaba ben düzenli bi sekilde adet görüyorum hep 7 gün sürer ve 26 gündür. Fakat bu ay 7 gün sonra bitti ve iki gün sonra kahverengi leke geldi ve su an devam ediyor ara ara cok az acaba sebebi ne olabilir? Tesekkür ederim

 80. Merhabalar ben yeni doğum yaptım bebegim 2 aylık adet oldum bir hafta sonra tekrar adet oldum ama kanamam kahverengi sizce bu normal midir
  normal dogum yaptım

 81. Merhabalar
  27/28 günde bir adet oluyorum.bu ay 3 gün gecikmeli adet oldum 8 gün süren adetim bittikten sonra 4. Gün hafif lekenme oldu 3 gündür de hala devam ediyor. Acaba bunun sebebi nedir?

 82. Merhaba çocuk sahibi olmak için doktor kontrolünde yumurta takibi yapılıyor klomen arkasına çatlatma iğnesi yapıldı iğneden sonra da 10 gün kullanmam için progestan ilacı verildi bi önceki ay progestan bittikten sonra kahverengi akıntı şeklinde başlayıp üç gün sonrasında regl olmuştum bu ay lekelenme oldu ancak hala regl olmadım hamilelik oluşmuş mudur ?

 83. Merhaba Kasım ayında cinsel ilişki yaşadım ancak içe boşalma olmadı.Akabinde ertesi gün hapı kullandım.10 gün gecikmeli regl oldum.Aralık ayının sonlarına doğru regl olmam gerekirken olmadım.Bu süreçte belli aralıklarla 3 kez idrar testi yaptım negatif çıktı.Dün yaptığım test de negatif çıktı ancak bugün kahverengi hafif bir kananmam gerçekleşti.Hamilelik durumu var mıdır ?

 84. Merhaba Kasım ayında cinsel ilişki yaşadım ancak içe boşalma olmadı.Akabinde ertesi gün hapı kullandım.10 gün gecikmeli regl oldum.Aralık ayının sonlarına doğru regl olmam gerekirken olmadım.Bu süreçte belli aralıklarla 3 kez idrar testi yaptım negatif çıktı.Dün yaptığım test de negatif çıktı ancak bugün kahverengi hafif bir kananmam gerçekleşti.Hamilelik durumu var mıdır ??

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.