Adet Düzensizliği Ankara

Kadın doğum polikliniğine başvuran kadınlarda en sık başvuru şikayeti adet düzensizliğidir. Bu oran Ankara için de geçerlidir. Bir kadının her ay düzenli adet olabilmesi için beyin, yumurtalık ve rahimin uyum içinde çalışması gerekir. Bu uyumu bozacak en ufak bir problem adetlerde düzensizliğe neden olur.

Adet Düzensizliği Belirtileri Nedir?

Normalde herhangi jinekolojik problemi olmayan bir kadın 21-35 günde bir adet olur. Adet normalde 3-7 gün arası sürer. Bir adetin 1. gününden diğer adetin 1. gününe kadar olan süre 21 günden kısa veya 35 günden uzun ise veya kanama miktarı normalden az veya fazla ise adet düzensizliği teşhisi konur (1,2).

Bir kadının yılda 1-2 defa adet düzeni bozulabilir. Çünkü stres, mevsim değişikliği, kilo alıp verme gibi faktörler adet düzensizliğine neden olabilir. İlk adet düzensizliğinde hemen panik olmaya gerek yoktur.

Ama hasta cinsel olarak aktifse öncelikle gebelik ekarte edilmelidir. Bunun için de kanda gebelik testi (BHCG) yapılmalıdır, çünkü idrarda gebelik testi bazen yanlış sonuç verebilmektedir.

Adet Düzensizliği Nedenleri

Adet düzensizliği neden oluyor sorusunun tek bir cevabı yoktur. Çünkü adet düzensizliği nedenleri kadının yaşına göre değişir. Örneğin yeni ergenliğe girmiş olan bir genç kızda hormonal düzen tam oturmadığı için adet düzensizliği görülebilir.

O yüzden ilk defa adet görmeye başlayan bir genç kızda ilk 2 yıl adet düzensizliği olması normaldir (3). Ama 2 yıldan sonra adet düzensizliği hala devam ediyorsa nedenine yönelik araştırma yapmaya başlamak gerekir. Ya da kansızlığa neden olacak kadar aşırı kanama varsa da 2 yıl beklemeden müdahale etmek gerekir.

Cinsel olarak aktif bir bayanda ise en sık adet düzensizliği nedeni gebeliktir. O yüzden adet gecikmesi veya adet dışı kanaması olan bir bayanda mutlaka kanda gebelik testi yapılarak gebelik olmadığından emin olmak gerekir. Hormonal düzensizlik ve gebelik dışında adet düzensizliğine neden olan sebepler şunlardır (4);

Ankara’da adet düzensizliği için hasta geldiğinde ilk olarak ayrıntılı öykü alınır. Sadece öyküyle bile adet düzensizliğinin nedeni ortaya konabilmektedir.

Ardından hastanın jinekolojik muayene ve ultrason muayenesi yapılır.  Bu incelemelerin ardından Ankara’da adet düzensizliği nedenini ortaya koymak için bazı vakalarda biz hormonlara bakmaktayız. Hormonlara adetin 2. veya 3. günü bakılması gerekir. Gerekli olgularda da smear ve/veya rahimden parça alınması gerekebilir.

Adetim Gecikti Hamile miyim?

Adet gecikmesi olan bir kadının ilk aklına gelen sorular; “Adetim gecikti hamile miyim? Adetim gecikti ne yapmalıyım? Adetim gecikti söktürmek için ne yapmalıyım? Adetim gecikti ne yaparsam adet olurum? Adeti en hızlı ne söker?” gibi sorulardır.

Adet gecikmesinin üreme çağındaki bir kadında en sık nedeni hamileliktir. O yüzden adet gecikmesi olan bir bayan öncelikle kanda gebelik testi yaptırmalıdır. Eğer gebelik yoksa o zaman adet söktürücü ilaç kullanabilir.

Adet söktürücü ilaçların hepsinin içinde progesteron ve türevi etken maddeler bulunur. Progesteron yani adet söktürücü hap adet gecikmesi olan bir kadının adet görmesini sağlar.

Piyasada bir çok çeşit adet söktürücü ilaç isimleri ve fiyatları bulunmaktadır. Size en uygun adet söktürücü ilaç isimlerini jinekologunuz size önerecektir. “Adet söktürücü hap kaç günde söktürür” sorusunun cevabı hastadan hastaya değişir. Bazı hastalarda adet söktürücü hap 3 günde söktürürken, bazı hastalarda adet söktürücü hap 7 günde söktürür.

Eğer adeti geciken bir bayan farkında olmadan hamile kaldıysa ve bunu bilmeden  adet söktürücü ilaç kullanırsa adet olamaz. Yani adet söktürücü ilaçlar düşüğe neden olmaz. Tam tersi adet söktürücü ilaçların içinde bulunan progesteron ve türevleri düşüğü engeller ve düşük riski olan hastalara tedavi amaçlı verilir. O yüzden adet söktürücü ilaç gebeliği sonlandırmaz.

Adet söktürücü hap kullanan hamile bir bayanda hafif kanama olabilir ve hasta yanlışlıkla bunu adet zannedebilir. Adet gördüğünü zanneden kadında farkında olmadan gebelik devam eder. O yüzden adet gecikmesi olan bir bayanın öncelikle kanda gebelik testi yaptırarak hamile olmadığından emin olması gerekir.  Halk arasında “üstüne görme” denilen durum budur.

Adet Düzensizliği Ankara Tedavisi Nedir?

Adet düzensizliği tedavisi adet düzensizliğine yol açan nedene göre değişir. Örneğin spirale bağlı adet düzensizliği varsa öncelikle spiralin çıkarılıp hastanın takip edilmesi gerekir.

Hasta aşırı kiloluysa ya da strese bağlı adet gecikmesi/ adet düzensizliği söz konusu ise öncelikle hastanın bu problemlerden kurtulması sağlanmalıdır.

Eğer adet gecikmesi/ adet düzensizliğinin nedeni yumurtalık kisti, polikistik over sendromu, hormonal bozukluk gibi nedenler ise ilaçla adetler düzene sokulabilir. Ama ilaç vermeden önce mutlaka hastanın hamile olmadığından emin olmak gerekir. Eğer gebelik yoksa adet söktürücü ilaç veya adet düzenleyici ilaç ile adet düzensizliği tedavi edilebilir.

Adet düzensizliğinin nedeni polip, miyom veya rahim duvarında kalınlaşma gibi ameliyat gerektiren nedenler ise adet düzensizliğini ameliyatla tedavi etmek gerekir.

Sonuç olarak Ankara adet düzensizliği  tedavisinde kliniğimizde biz öncelikle ilaç tedavisini tercih etmekteyiz. Eğer hastanın adet düzensizliği ilaç tedavisine yanıt vermiyorsa veya rahimde  polip, miyom gibi sadece cerrahi ile tedavi edilebilecek rahatsızlıklar mevcutsa bu hastalarda mecburen cerrahi tedavi uygulamaktayız.

Cerrahi tedavi seçenekleri arasında; yumurtalık kistinin alınması, miyom alınması (myomektomi), rahimden polip alınması, rahim duvarının ablasyonu veya rahim alınması sayılabilir.

Adet Düzensizliği Bitkisel Çözüm ile Tedavi Edilebilir mi?

Adet düzensizliği bitkisel çözüm ile tedavi edilebilir mi sorusunun cevabı bana göre “Hayır” dır. Adet düzensizliğinin bitkisel tedavisinde testere dişi aslanpençesi, soğan kürü, civan perçemi, reyhan-kekik karışımı vb gibi bitkisel çözümler hastalarım tarafından bana sıkça sorulmaktadır.

Bazı çalışmalarda adet düzensizliğinin bitkisel çözümlerle tedavi edilebileceğine dair sonuçlar vardır (5-7). Tabi ki ilaçlar da bitkilerden üretilmekte ama her ilacın içindeki etken madde ve miktarı bilinmektedir. Bitkisel tedavilerde ise bitkinin içindeki etken maddenin miktarı bilinmemektedir. Yan etkilere yol açabilecek yüksek dozlar yanlışlıkla alınabilir.

Adet düzensizliğinde bitkisel çözümler hiçbir teknik kontrol ve onaydan geçmemiştir. Bu tedavilerle ilgili yapılmış kontrollü randomize çalışmalar yoktur. Adet düzensizliğinin bitkisel çözümü ile ilgili elimizde bilimsel kanıtlar henüz yoktur.

Ayrıca adet düzensizliği yaşayan bir hasta farkında olmadan gebe kalmış olabilir ve  bu bitkisel tedaviler bebeğe zarar verebilir.  Çünkü gebelikte bazı bitkilerin ve çaylarının içilmesi zararlıdır.

Ben hastalarıma “bitkisel tedavileri  kesinlikle kullanamazsın” demiyorum, öncelikle gebelik testi yaptırmasını, eğer gebelik yoksa bitkisel tedavileri kontrollü bir şekilde abartmadan alabileceğini, ama şikayetleri geçmezse beni tekrar araması gerektiğini belirtiyorum.

Ankara’nın Çankaya İlçesi Çukurambar semtindeki muayenehanede adet düzensizliği tedavisi  Kadın Doğum Uzmanı Jinekolog Doktor Prof. Dr. Deniz Ulaş tarafından yapılmaktadır. Jinekolog muayene fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Adet Düzensizliği İçin Ne Yapılmalı?

Adet düzensizliği için yapılması gereken muayene olmaktır. Altta yatan neden saptanmalı ona göre takip ve tedavi planlanmalıdır.

Spiral Adet Düzensizliği Yapar mı?

Spirallerin hepsi adet düzensizliği yapar. Bakırlı spiraller adet kanamasının miktarını ve süresini uzatarak adet düzensizliğine sebep olur. Hormonlu spiraller (Mirena) ise adet miktarını ve süresini azaltır. Ancak Mirenaya bağlı olan adet düzensizliğinin vücuda bir zararı yoktur. Ancak bakırlı spiraller çok kanama yaptığı için kansızlığa neden olur ve hastanın hayat kalitesini bozar.

Spirali olan bir kadında adet düzensizliği olursa bunu spirale bağlamadan önce ayrıntılı muayene ile diğer adet düzensizliği nedenleri ekarte edilmelidir.

Adet Düzensizliği İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Adet düzensizliği için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmek gerekir. Çünkü kadın hastalıkları ve doğum eğitiminin bir parçası da adet düzensizlikleridir. Kadın doğum uzmanı hastayı muayene ettikten sonra ihtiyaç duyarsa diğer branşlara (endokrin, dahiliye, genel cerrahi vs) yönlendirecektir.

15 Günde Adet Görme Nedenleri

Adetin 1. gününden diğer adetin 1. gününe kadar olan süre 21 günden kısaysa buna biz polimenore diyoruz ve bu durum normal değildir. Ancak kadınlar adet tarihini hesaplarken temiz kaldıkları süreyi söylemektedirler. Bu hesaplama doğru değildir.

Adetin 1. gününden diğer adetin 1. gününe kadar geçen süre gerçekten 15 gün ise bunun birçok nedeni olabilir. Sık görülen nedenler şunlardır:

 • Miyom
 • Yumurtalık kisti
 • Hormonal bozukluk (Guatr, PKOS)
 • Gebelik
 • Endometriyal polip

Düzensiz Adet Görmek Nedir?

Her iki adet arası süre 21 günden kısa veya 35 günden uzunsa bunu düzensiz adet görmek olarak tanımlıyoruz. Düzensiz adet gören bir kadının öncelikle gebe olup olmadığını öğrenmesi gerekir. Eğer hamilelik yoksa diğer adet düzensizliği nedenlerinin araştırılması gerekir.

1 ayda 2 kere adet görmek normal mi?

1 ayda 2 kere adet görmek bazı durumlarda normal kabul edilir. Örneğin bir ayın başında ve sonunda adet görmek normaldir. Çünkü bu durumda her iki adetin birinci günleri arasındaki süre 21 günden daha kısa değil. Ancak bu süre 21 günden kısayda yani 15 gün ise bu durum normal kabul edilmez, doktora başvurmak gerekir.

Adet Uzun Sürerse Ne Olur?

Adet uzun sürerse çok kan kaybına bağlı kansızlık (anemi) görülür. Hatta bazı hastalarda kan transfüzyonu ihtiyacı bile olabilir. Ayrıca kansızlığa bağlı hastanın hayat kalitesi bozulur. Bu nedenle uzun süren adet şikayeti olan kadınların vakit kaybetmeden doktora başvurmasında fayda vardır.

Adet Gecikmesi En Fazla Kaç Gün Normaldir?

Adetlerin 1 hafta erken veya 1 hafta geç olması normaldir. Yani adet gecikmesi en fazla 7 gün olursa normal kabul edilir. Bunun dışında olan adet gecikmeleri normal değildir. Adet gecikmesinin de en sık nedeni gebeliktir. Bu nedenle adet gecikmesi olan bir kadının öncelikle gebelik testi yaptırması gerekir.

Kaynakça

 1. Treloar AE, Boynton RE, Behn BG, Brown BW. Variation of the human menstrual cycle through reproductive life. Int J Fertil 1967; 12:77.
 2. Sherman BM, Korenman SG. Hormonal characteristics of the human menstrual cycle throughout reproductive life. J Clin Invest 1975; 55:699.
 3. https://www.acog.org/patient-resources/faqs/especially-for-teens/your-first-period
 4. https://www.acog.org/patient-resources/faqs/gynecologic-problems/abnormal-uterine-bleeding
 5. Ushiroyama T., Ikeda A., Sakai M., et al. Effects of unkei-to, an herbal medicine, on endocrine function and ovulation in women with high basal levels of luteinizing hormone secretion. Obstetrics, Gynaecology and Reproductive Medicine. 2001;46(5):451–456.
 6. Bashtian M. H., Emami S. A., Mousavifar N., Esmaily H. A., Mahmoudi M., Poor A. H. M. Evaluation of fenugreek (Trigonella foenum-graceum L.), effects seeds extract on insulin resistance in women with polycystic ovarian syndrome. Iranian Journal of Pharmaceutical Research. 2013;12(2):475–481. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]
 7. Bergmann J., Luft B., Boehmann S., Runnebaum B., Gerhard I. Phyto-Hypophyson® L for female infertility. Randomized, placebo-controlled, clinical double-blind study. Forschende Komplementärmedizin und klassische Naturheilkunde. 2000;7(4):190–199.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.