Hamile bir kadını bekleyen en önemli risklerden biri de anne karnında bebeğin kalp atışlarının durmasıdır. Kimse bu tecrübeyi yaşamak istemez ama ne yazık ki bu durum hayatın gerçeklerinden biridir.

Hamile her 4 kadından 1’i bebeğini kaybeder. 20. Haftadan önce olan gebelik kayıplarına düşük, 20. Haftadan sonra olan gebelik kayıplarına ise ölü doğum adı verilir.

Bu yazımda sizlere “Anne karnında bebeğin kalbi neden durur? Bebeğin kaybedildiğini anne hisseder mi? Anne karnında bebeğin öldüğü nasıl anlaşılır?” gibi soruların cevabını vereceğim.

Anne Karnında Bebeğin Ölmesinin Sebepleri

Anne karnında bebeğin ölmesinin sebepleri gebelik haftasına göre değişir. Gebelik son adet tarihine göre 40 hafta sürer. Buna göre hamileliği 2 bölüme ayırabiliriz.

 • Gebeliğin ilk 20 haftası
 • Gebeliğin ikinci 20 haftası

Gebeliğin ilk 20 haftasında bebeğin kalbinin durma nedenleri nelerdir ?

Bu haftalarda anne karnında bebeğin kalbinin durma nedenleri şunlar olabilir.

 • Bebekte kromozomal anomali olması
 • Annede pıhtılaşma problemleri
 • Annede şeker hastalığı, hipertansiyon, guatr veya otoimmün hastalıklar (SLE vs.) olması
 • Rahimde perde olması
 • Rahim duvarında polip, miyom olması
 • Rahim ağzı yetmezliği
 • Enfeksiyon

Gebeliğin 20-40. haftaları arasında bebeğin kalbinin durma nedenleri

Bu haftalarda anne karnında bebeğin kalbinin durma nedenleri şunlar olabilir

 • Bebekte doğuştan kalp hastalığı olması
 • Bebekte genetik problem olması
 • Annede hipertansiyon, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), diyabet olması
 • Eşin erken ayrılması (dekolman plasenta)
 • Kordon kazaları (kordon dolanması, vaza previa, göbek kordonunda düğüm vs)

Anne Karnında Bebeğin Kalbi Neden Durur?

Anne karnında bebeğin kalbi 2 nedenle durur.

 • Bebeğe yeterli kan akımı gitmez
 • Bebekte doğuştan sakatlıklar vardır (genetik problemler, kalp hastalıkları vs.)

Genetik problemler (Trizomiler, Down sendromu, bazı sendromlar) daha çok gebeliğin 6. Haftası veya 8. Haftasında (2 aylık) kabaca hamileliğin ilk 12 haftasında bebeğin kalbinin durmasına sebep olur.

Bebeğe yeterli kan akımının gitmemesine bağlı bebeğin ölmesi gebeliğin herhangi bir hamilelik haftasında görülebilir.

Bebeğe yeterli kan akımı gitmemesinin nedenleri şunlar olabilir:

 • Rahimde perde olması
 • Rahim duvarında miyom veya polip olması
 • Annede hipertansiyon, preeklampsi olması
 • Annede gebelik şekeri olması
 • Eşin erken ayrılması (dekolman plasenta)
 • Kordon dolanması (düğümlenmesi)
 • Annede otoimmun hastalık olması (SLE, pıhtılaşma problemleri vs)

Bu sebepler anne karnında bebeğin kaybedilmesine neden olur.

Anne Karnında Bebeğin Ölmesi Belirtileri

Anne karnında bebeğin ölmesinin bazı belirtileri olabilir. Ancak çoğunlukla hele de erken gebelik haftalarında annenin bunu hissetmesi çok zordur.

Aşağıdaki belirtiler bebeğin anne karnında öldüğünü gösterebilir

 • Kanama
 • Kasık ağrısı, bel ağrısı
 • Bebek hareketlerinde azalma
 • Bebeğin aşağı inmesi
 • Gebelik belirtilerinin azalması (bulantı, kusma, aşerme, memelerde dolgunluk gibi)

Ama unutulmamalıdır ki, anne karnında bebeğin öldüğü çoğunlukla hiçbir belirti vermez.

Anne Karnında Bebek Ölürse Anne Hisseder mi?

Gebeliğin erken haftalarında anne karnında bebeğin öldüğü hissedilmez. Çünkü bebeğin kalp atışı dursa da hiçbir belirti olmayabilir. Bu nedenle gebeliğin ilk aylarında daha sık ultrasonla bakmak gerekir.

Anne bebeğin hareketlerini hissetmeye başladığında ise bebeğin kalp atışı durmadan önce çoğunlukla bebek hareketlerinde azalma hisseder. Bu durumda bebeğin iyilik halini anlamak için mutlaka ayrıntılı inceleme yapılması gerekir.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Başlar?

Anne karnında bebek hareketleri hamileliğin 18-22 haftaları arasında hissedilmeye başlar. İlk gebeliklerde gebeliğin 20-22. Haftaları arasında ilk hareketler hissedilmeye başlanırken, daha önce doğum yapmış kadınlar 16-18. Haftalarda bebek hareketlerini hissetmeye başlayabilir.

Bebek hareketlerini hissetmede annenin kilosu da önemlidir. Karındaki yağ dokusu arttıkça bebeğin hareketleri daha geç ve zor hissedilebilir.

Sağlıklı bir gebelikte 1 saat içinde bebeğin 10 defa hareket etmesi bebeğin anne karnında iyi olduğunun bir göstergesidir. Eğer bebek hareketlerinde azalma hissediliyorsa, anne adayı bir şeyler yedikten sonra sol yanına yatmalı ve bebeğin hareketlerini saymalıdır. 1 saat içinde 10’dan az hareket varsa mutlaka doktoruna haber vermelidir.

Anne Karnında Bebeğin Öldüğü Nasıl Anlaşılır?

Anne karnında bebeğin öldüğünü anlamanın en kesin yolu ultrason ile bebeğin kalp atışlarının kontrol edilmesidir. Anne karnında bebeğin öldüğünü düşündüren belirtiler bebeğin kaybedildiğinden şüphelendirse de bu belirtilerle bebeğin kalp atışının durduğundan emin olunamaz.

Bu durumda fetal iyilik testlerini yapmak gerekir. Fetal iyilik testleri dendiğinde ultrason, NST (Non-Reaktif Test), biyofizik profili ve doppler ultrason anlaşılır.

Çünkü anne karnında bebek sıkıntıya girmeye başladığında, bebek ölmeden önce bu testlerde bozulmalar görülür. Bu testler gebeliğin 24. Haftasından sonra yapılabilir. Bu haftadan önce bu testler bize yol göstermez.

Bu nedenle bebek hareketlerinde azalma hisseden bir anneye bu testler yapılarak bebeğin iyi olup olmadığı değerlendirilmeli, eğer testlerde bozukluk varsa bebeğin kalp atışı durmadan önce acil sezaryenle doğurtulması hayat kurtarıcı olabilir.

2 Aylık Bebek Anne Karnında Neden Ölür?

2 aylık bebeğin anne karnında ölüm nedeni %80 bebekte genetik anomali olmasıdır. Genetik problemler dışında enfeksiyon, pıhtılaşma problemleri, rahimde perde olması gibi anatomik problemler de 2 aylık bebeğin anne karnında ölmesine sebep olabilir.

Anne Karnında Bebeğin Kalbi Durursa Kanama Olur mu?

Anne karnında bebeğin kalbi durursa çoğunlukla belirti olmaz. Tesadüfen yapılan rutin muayene sırasında bebeğin kaybedildiği anlaşılır.

Ancak bazen de anne karnında bebek öldüğünde koyu kahverengi, siyah veya kırmızı renkli kanama olur. Kanamanın nedeni sağlıksız olan gebeliği vücudun dışarı atma çabasıdır.

Bu nedenle gebelikte olan kanamalarda mutlaka ultrasonla bebeğin yaşayıp yaşamadığı kontrol edilmelidir.

Bebek Anne Karnında Ölürse Mide Bulantısı Devam Eder mi?

Hamileliğin erken haftalarında bebek anne karnında ölse bile gebelik belirtilerine yol açan BHCG hormonu yükselmeye devam edeceği için gebelik belirtileri devam edebilir. Yani bebeğin kalp atışı dursa bile bulantı, kusma, aşerme, göğüslerde dolgunluk gibi belirtiler devam edebilir.

Sonuç olarak bebeğin anne karnında ölmesine neden olan bazı faktörler önceden tahmin edilip önlenebilecekken, bazıları için ne yazık ki yapacak bir şey yoktur. Anne adaylarının ve doktorlarının en azından önlenebilecek nedenler açısından uyanık olması ve önlem alması hayat kurtarıcı olabilir.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

78 YORUMLAR

 1. öncelikle vermiş olduunuz bilgiler için teşekkür ederim hocam
  sorum şu anne karnında yaklaşık 3 aylık (12-13 haftalık ) bebeğin ölmesi durumunda gebelik hormanları beta-hcg seviyesinde bir değişim olurmu yoksa ölü cenin alındıktan sonramı bu değerler düşer

 2. 6haftalik gebeyim dr. Kalp atişi yok 1hafta sonra tekrar gel bakalim dedi. 6.hafta da olmayop 7.hafta da kalp atişi duyuldugu oluyor mu kese ve bebek boyutu normal dedi cok tedirginim bu 2.kayıbım olacak😔

 3. Merhabalar 9 haftalik ikizlere hamileyim doktorum kalp atisi yok dedi 2 gun sonra gene kontrolum olacak bebeklerin kalp atisi gelebilmesi icin nelere dikkat etmem gerekiyor lutfen yardim edin cok caresizim

 4. Merhabalar 17 haftalık hamileyim ilk gebeliğim kilom 45 boyum 163 bebeğimin hareketlerini önceden hissederken 1 haftadır hissetmiyorum. Doktora bu yüzden gidip kontrol ettirmelimiyim? Yoksa bu normal bir durum mu

 5. Merhaba hocam benim bebeğim 32+3 haftalık gerişim geriliği var ve hastaneye yatmam gerekti yattım perinatoleji bölümüne doktorum bana kusma bulantı haraketlerde azalma oldugunda gel bebegi alabilelim dedi ilişkiye girsem sakıncası varmı ?
  Not:bebeğim çok hareketli nst de kalp atışı bazen 160 üsttüne çıkıyo.

 6. Merhaba hocam 16 haftalik hamileyim 17. Hafta icindeyim mide bulantım ve kusmalarim nadirende olsa devam ediyor ilacla duruyorum ne zaman bitecek cvp verirseniz cok sevinirim.

  • Bazi hastalarda bulantı kusma 9 ay devam eder
   Ama cok şiddetli olmaz
   Sizde de böyle olacak gibi çünkü genelde 12. Haftada bulantı kusmalar gecer

 7. Bebeğim olduğunu 5 haftada öğrendim ama ondan önce idrar yolundan enfeksiyon ilaçları kullanıyordum yani 2 3 kez kullandım bebeği öğrendim ve bıraktım direk şuan bebeğim 8 haftalık ve ilk kez doktora gittim bu gün çünkü randevu süreci uzun sürdü ve gittiğimde ultrason da bebeğin kesesini göremedim dedi ve elime ultrason fotografı verdi yarın sabah 8 de kan ve idrar vermeye gel dedi sizce neden açıklama yapmadı siz yaparmısınız

 8. Merhabalar 6.5 haftalık hamileyim bugün ilk muayeneye gittim doktor bey ikiz dedi birinin kalp atışı duyulmadı haftaya tekrar gel bakalım dedi bir sorun olur mu?

 9. Merhaba,
  17 haftalık hamileyim bebeğimin hareketlerini önceki günlerde 3-4 kere hissettim fakat 3gündür hiisetmiyorum sanki en azından daha önce hissettiklerim gibi bir his yok. Doktora gitmeli miyim?

 10. Bugün doktor muayanesinden geldim 6+4 gebeyim .kese var bebek var fakat kalp atışı izlenmiyor..doktor kürtaj yapılması gerekebilir dedi..ben bı iki hafta beklemek istedim..sonradan oluşabilir mi kalp olusumu

 11. 14+6 günlük hamileyim 2 gündür kasık ağrılarım var miğde bulantım bide baş ağrım normalmidir acaba bebeğime bişey olur diye korkuyorum 😔

 12. Merhaba, 9.hafta muayenemde bebeğimin kalbinin durduğunu fark ettik. Bu 3.gebeliğim ilk ikisinde de düşük yapmıştım. Şuan kan sulandırıcı kullandığım için doktorum kürtaj için birkaç gün geçse daha iyi olur dedi. Beklemenin bana bir zararı olur mu, ya da kan sulandırıcının etkisi ne zaman azalır kürtajda bir sıkıntı çıkar mı

 13. Merhabalar hocam 6+1 günlük gebeyim kese ve bebek yerınde bır sıkıntı yok dedı dr lakın biraz kalp hızı yavas dedı 10 gün sonra kontrolüm var bebeğin kalp atış hızının yavas olmasındakı sıkıntı nedır?

 14. Merhaba 8 haftalık hamileyim geçen hafta gittiğimde nabzı çok yavaş dedi kesene göre cenin küçük dedi önümüzde ki hafta tekrar gideceğim nabız atışı düzelir mi ? Keseyle ceninin uyumsuz olması sorun mu oluşturuyor?

 15. Merhaba 2 hafta önce 5 arti 1 olan hamileligim karindan gözükmüştü bu hafta 8 arti 5 de kalp atisi icin gittim 5 arti 6 da görünüyordu bebek oluşmuş fakat kalp atisi duyulmuyor dendi ondan sonra kesin olsun diye özele iyi bir doktora gittim ayni gün 6 arti 1 gorunuyordu ve kalp atışı da yok dendi kürtaj dediler bu kesinmidir değişme veya yanilma durumu varmidir ilk gebeligim ve cok üzgünüm pazartesi baska doktora gidecegim ayni sey denirse kurtaj olacagim adet agrisindan az agrilarim var bunun disinda hic biseyim yok. Yardimci olurmusunuz?

 16. Mrb yengem 21 haftalik gebeydi 19 haftalikken kalbi durmus bebegin ama bebegi hic hiseetmiyordu bebek 300 grmdi kiz bebekdi neyden kalbi durmus olabilir bilmiyoruz bundan once 2 defa kanamasi olmustu 😔

 17. İyi günler.Size bir sorum olacak cevaplarsanız çok sevinirim.Ben tüp bebek yöntemiyle hamile kaldım dün doktora gittik 6 hafta 4 günlük bebeğimiz.Kalp atışını ultrasyonla duyamadık vajinal ultrasonla denedi yine duyamadık.Haftaya tekrar bakalım dedi.Sizce kalbinin atma ihtimali var mı? Yoksa vajinal ultrasonla duyulmadıysa daha oluşmaz mı?Beta Hcg 6 günde 3000 den 7800 e çıkmıştı

 18. Merhaba 33 haftalık gebeyim bebeğim 5 gündür hareket etmiyor 2 kg dan 1600 kg düşmüş gelişimi durdu diyor doktorlar gittikçe kötüye gidiyor bebeğimin sağlığı neden olduğunu hala çözemediler sezeryanla alınsın diyorum bekletiyorlar sizce ne yapılması gerekiyor sizin düşünceleriniz neler hocam

 19. Merhaba hocam 12 haftalik hamileydim bebegimin kalp atışları durmus hamileligimi sonlandirdilar acaba anne karnında bebek neden ölür nasıl ögrenmem gerek hangi doktora gitmem gerekiyor

 20. Merhaba yaklaşık 3 aylık hamileydim bebeğimi kaybettim doktor kendin düsursen daha faydalı olur dedi 1 hafta oldu bebek düşmedi kürtaj olmak istemiyorum ne yapmalıyım

 21. Merhaba hocam. Öncelikle bizleri bilgilendiriniz için teşekkür ederim. Ayrıntılı ultrason da bebeğimin de tek umblimikal arteri olduğu söylendi. Bunun dışında tüm organları gelişimi normal. Ense kalınlığı olsun kalbi olsun böbrekler olsun uyluk kemiği hepsi normal. Testlerde de normal. İçimizi ferahlatmak adına ne söyleyebilirsiniz.yada bı sıkıntı olabilir mi

 22. Merhaba hocam ben normalde 8 haftamın sonlarında olmam gerekiyordu ama 6+1 günlük görünüyor denildi 6 gün sonra farklı bi doktora gittim bebeğin kalbi durmuş 6+2 görünüyor kürtaj yapalım dendi ama 1 gün kabullenmek için bekledim sonra kürtaj için farklı bi doktora gittim o doktorda 1 hafta bekleyelim dedi ama hala kalp atışı yoktu (kalbi hiç mi oluşmadı yoksa durdu mu onu bilmiyoruz) o doktorda öyle söyleyince bizde farklı bi doktora daha danışalım dedik gittiğimiz doktor da 1 hafta daha bekleyelim o zaman da duyulmazsa kesin olur alırız dedi.6,4 mm görünüyor boyutu da beklemeli miyim geç gelişebilir diyorlar ama bebek 6+2 günlükten ilerleme göstermiyor ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

 23. Merhaba hocam 1 ay önce lazer transfüzyon sendromuyla ikizlerimden birini kaybettim son 2 3 gündür kahverengi akıntım var kaybettiğim bebeğimle bi alakası olabilir mi? Öteki bebeğimin durumu gayet iyi.

 24. Merhaba hocam, 12+2 haftalıkken bebeğimin kalp atışı durdu. Suni sancı ile normal doğum yaparak bebeğimi düşürdüm.
  İkinci bebeği ne zaman düşünebiliriz? İlk bebeğimi kaybettiğim için ikinci bebeğimde de böyle bi sorun olma olasılığı yüksek midir ? Çok korkuyorum 😔

 25. mrb deniz hanim bugun ilk muaynemi oldum şubatın 19zu son adet tarihim 8 haftalik olmus ve bebeğin kalp atışlarını duymadi kese gözüküyor hamilelik var ddi ama kalp atışını duymadi 14.5 mm di
  haftaya birdaha gel kan falan alicaz senden dedi ben çok korkuyorum 2.ci gebeliğim bebeğime birsey olmaz dimi

 26. Merhaba ben bütün testlerini haftalarında yaptırdım bir sorun yoktu 29 hafta da kan uyuşmazlığı iğnemi vurdurdum ve 33 haftalıkken kanama oldu yatış yaptılar bir problem olmadığını söylediler ve eve geldim 1 hafta sonra kasılmalarım oldu ve hemen gittim bebeğin kalbi durduğunu söylediler ve şüphemlendikleri kan pıhtılaşması dediler şimdide kalıtsal bir hastalık var mı diye araştırılıyor ama benim anlamadığım kan pıhtılaşmasını daha önceden bilemezmi doktorlar ve gittiğim hastane araştırma hastanesi şimdiden teşekkür ederim

 27. merhaba 6+2 hamileyim
  pazartesi bebegin kalp atislari duyuldu bugun de kalp atislarinin duyulmadigi soylendi doktorum pazartesi gunu tekrar bakalim dedi zaten 10 gundur kanama var acaba bebegime bisey olmusmudur cok korkuyorum

 28. Merhaba 25 haftalık gebeyim. Normalde çok hareketli bebeğim. 2 gündür hareketlerde hissedilir derecede azalma var. Tekme atincada güçsüz bi şekilde atıyor. Elimi karnıma koydugumda belli belirsiz kalp atışlarını hissediyorum. Bi sıkıntı olabilir mi sizce

 29. Merhaba. 8 haftalık hamileyim. Bebeğimin kalp atışı durdu ultrasonda hala 6 haftalık görünüyor. Gelişmemiş de. Ama hala 1 hafta beklememi söylediler. Beklemem sıkıntı oluşturur mu ?

 30. Merhabalar 3aylik bebeğim karnimda ölmüş 1hafta sonra muayneye gittiğimde öğrendim ve zorunlu kürtaj oldum. Patalojiye gönderildi örnek ama hicbirsey çıkmadı ölümü ile ilgili. Doktorum birkaç örnek verdi ama birde size sormak istedim. Neden olmuş olabilir. Birde cinsel ilişki tetiklemis olabilir mi doktor bir sakınca görmemişti ama

 31. Merhaba 21+2 haftalık hamileyim. Bebegimde trisomy 18 riski ve kalbinde sorunlar var iki gün sonra amniosentez yapılacak bebeğimin hareketlerini hiç hissetmedim ancak birden içimde bir huzursuzluk oldu ve arada başım dönüyor bebeğim karnımda ölmüş olabilir mi acaba

 32. Merhaba hocam 7 haftalık gebeliğim kalp atışları olmadı için sonlandırıldı. Herhangi bir sebebi yoktu kalp ayışları duyulmadı sadece. Yeniden hamile kalmadan önce dikkat etmem gereken şeyler neler

 33. Merhaba hocam benim son adet tarihim 19 Şubat ilk muayenede 30 mart Dr bana tam 4 haftalık dedi suanki durumuna göre bebek 9 haftalık diye hesaplandı fakat son muayenemde bebeğin kalp atışları yok denildi çapı 6.0 çıktı kürtaj için 4 gün sonra tekrar gittiğimde çapı 6.5 çıktı bu durumda bebeğin yaşama olama ihtimali nedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.