Dünyada yaklaşık 70 milyon çift infertilite (kısırlık) nedeniyle tedavi almaktadır (1-2). En iyi spermi seçmek için kullanılan Çip bebek yöntemi Ankara da son dönemlerde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Çip bebek yöntemi hem Aşılama hem de Tüp bebek tedavisinde uygulanabilmektedir ve bu yöntemle gebelik şansının arttığı fikri kabul görmeye başlamıştır. “Çip Bebek nedir? Nasıl yapılır? Başarı şansı daha mı yüksektir?” gibi soruların cevabını bu yazımda bulabilirsiniz.

Çip Bebek Nedir?

Gebelik şansı en iyi kalitedeki yumurta ve sperm ile olur. En iyi kalitedeki spermleri seçmek için kullanılan yöntemlerden biri de Mikroçip Yöntemidir. Mikroçip yönteminde özel kitler sayesinde hareket ve morfoloji olarak en iyi kalitedeki spermler seçilir. Böylece gebelik şansı yükselir.

Çip Bebek Yöntemi ile Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çip bebek yöntemi ile tüp bebek tedavi basamakları standart tüp bebek tedavisi ile aynıdır. Adetin 2 veya 3. Günü tedaviye başlanır. Yumurta geliştirici iğneler her gün kullanılır ve yumurtalar olgunlaştığında çatlatma iğnesi yapılır. İğneden 36 saat sonra da yumurtalar toplanır. Yumurtanın toplandığı gün hastanın eşi sperm verir. İşte bu basamaktan sonrası mikroçipli tüp bebek tedavisinde değişir.

Standart Tüp bebek tedavisinde spermleri seçmek için gradient yöntemi ile iyi kalitedeki spermler seçilir. Mikroçip yönteminde ise özel kitler ve solüsyonla ile iyi kalitedeki spermler seçilir. Ve bu spermler ile mikroenjeksiyon yapılır. Yani sonuç olarak mikroçip yöntemi en sağlıklı spermi seçmek için kullanılan bir yöntemdir.

Kimlere Mikroçipli Tüp Bebek Yapılabilir?

Mikroçip yöntemi ile tüp bebek tedavisi için spermlerin belli bir sayı ve hareket oranında olması gerekir. Çünkü bu işlemde spermler koyu özel bir sıvıda bir noktadan diğer noktaya yüzdürülür. Bu yüzme hareketini tamamlamış olan spermler mikroenjeksiyon için kullanılır.

Ancak erkeğin sperm sayısı ve hareketi çok azsa spermlerin hiçbiri bu yüzme hareketini tamamlayamayacak ve teknik başarılı olamayacaktır.

Çip Bebeğin Başarı Şansı Neden Daha Yüksek?

Çip bebeğin başarı şansının yüksek olması en kaliteli spermlerin seçilmesi ve işlemde kullanılması ile açıklanabilir. Ayrıca diğer sperm hazırlama yöntemlerinde spermler santrifüj edildiği için zarar görebilir.

Mikroçip yönteminde ise spermler böyle bir işlemden geçirilmediği için zarar görmez. Bu sebeplerle mikroçip yönteminin hamilelik şansını artırdığı ile ilgili kaliteli bilimsel dergilerde çalışmalar yayınlanmıştır (3-4). Ancak bu konu ile ilgili daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.

Çip Bebek Yöntemi ile Tüp Bebek Tedavi Fiyatları

Çip bebek yöntemi ile tüp bebek tedavi fiyatı standart tedavi yöntemi ücretinden biraz daha fazla olsa da aralarında ciddi bir fiyat farkı bulunmamaktadır. Fiyat farkının en önemli nedeni işlem sırasında kullanılan özel kit ve solüsyonların maliyeti artırmasıdır.

Çip bebek yöntemi hakkında daha ayrıntılı bilgi için Ankara Çukurambar da bulunan kliniğimizi ziyaret edebilir, ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz. Randevu için 05059819919 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar

  1. Ombelet W, et al. Infertility and the provision of infertility medical services in developing countries. Hum Reprod Update. 2008;14(6):605–21. [PMC free article] [PubMed] [Google Scholar]
  2. Abbey A, Halman LJ, AFM Gender’s role in responses to infertility. Psychology of Women’s Quarterly. 1991;15:295–316.
  3. Gode F. Et al. Comparison of microfluid sperm sorting chip and density gradient methods for use in intrauterine insemination cycles. Fertil Steril. 2019 Nov;112(5):842-848.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.