Ertesi gün hapları korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebeliği önlemek için kullanılan acil doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Düzenli cinsel ilişkisi olan bir çift esas başka doğum kontrol yöntemlerini (kontrasepsiyon) tercih etmeli, ertesi gün hapını mecbur kaldığında kullanmalıdır.

Çünkü ertesi gün haplarının koruyuculuğu diğer doğum kontrol yöntemlerine göre (doğum kontrol hapı, rahim içi araç vs.) daha düşüktür. Ayrıca ertesi gün hapı adet düzenini bozabilir.

Bu nedenle çocuk istemeyen ve cinsel olarak aktif olan bir çift için ertesi gün haplarını Plan B olarak kabul etmeli, esas gebelikten korunmak için doğum kontrol hapları, spiral (RİA), aylık-3 aylık iğneler gibi daha etkili yöntemlerle korunmayı tercih etmelidir.

Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

Ertesi gün hapı korunmasız bir ilişki sonrası gebelikten korunmak için kullanılan acil doğum kontrol yöntemlerinden biridir.

Ertesi gün hapı şu durumlarda kullanılır

 • Korunmasız cinsel ilişki
 • Prezervatif yırtılması veya kayması
 • Doğum kontrol hapını almayı unutmak
 • Tecavüz

Embriyo rahime tutunmadan önce bu ilaç kullanılmalıdır. Embriyo rahime tutunduktan sonra kullanılması hamileliği engellemez. Bu nedenle korunmasız ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde hap içilmelidir.

Ertesi Gün Hapı İsimleri ve Fiyatları

Piyasada birkaç marka ertesi gün hapları vardır. Bu hapların isimleri ve fiyatları şunlardır:

 1. Norlevo: Fiyatı 59 TL, Norlevonun içinde 750 mcg levonorgestrel vardır. Kutunun içinde 2 tablet vardır. Tek doz halinde 2 tablet birlikte alınmalıdır.
 2. Ertes 72: Fiyatı 57 TL, Ertes 72 nin içinde 1.5 mg levonorgestrel vardır. Kutunun içinde 1 tablet vardır. Tek doz 1 tablet şeklinde hap içilir.
 3. Postpill: Fiyatı 57 TL, Postpillin içinde 1.5 mg levonorgestrel vardır. Kutunun içinde 1 tablet vardır. Tek doz 1 tablet şeklinde kullanılır.
 4. Ella: Fiyatı 83 TL, Ella nın içinde 30 mg Ulipristal vardır. Kutunun içinde 1 tablet vardır. Tek doz 1 tablet şeklinde ertesi gün hapı içilir.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Gebelikten Korur?

Ertesi gün hapları içeriklerindeki yüksek doz progesteron sayesinde yumurtlamayı engelleyerek veya geciktirerek gebeliği önler. Ayrıca embriyonun rahime tutunmasını da engeller.

Düşük ilaçlarından farklı olarak ertesi gün hapları rahime tutunmuş olan embriyonun düşmesine neden olmaz. Yani implantasyon olduysa ertesi gün hapları etkili olmaz ve gebeliği önleyemez.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Korunmasız cinsel ilişkiden sonra ilk 72 saatte (3 gün), mümkün olduğunca erken, tercihen ilk 12 saatte ertesi gün hapı içilmelidir.

Ertesi gün haplarının isim ve markalarına göre kullanım şekli değişir. Bazı haplar tek tablet alınırken bazıları 2 tablet şeklinde alınır. Ama burada esas önemli nokta ertesi gün hapının ne zaman içildiğidir.

Bazı çalışmalarda korunmasız ilişkiden sonraki 5 gün içinde hap alındığında da etkili olduğu belirtilse de, ertesi gün hapı ne kadar erken alınırsa o kadar etkili bir şekilde hamile kalmayı önleyecektir.

İlacı aldıktan sonraki ilk 3 saat içinde kusarsanız ilacı bulantı önleyici ilaç aldıktan sonra hemen tekrar almalısınız.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün haplarının yan etkileri ve zararları şunlardır:

 • Bulantı kusma
 • Halsizlik
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Memelerde hassasiyet
 • Adet dışı kanama
 • Aşırı adet kanaması
 • Kasık ağrısı
 • Adet gecikmesi

Ertesi Gün Haplarının Etkinliği Ne Kadardır?

Ertesi gün hapları %99 gebeliği önler. Ancak kilolu hastalarda hapın koruyuculuğunu azaldığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Hapı aldıktan sonra 3 saat içinde kusma olursa ilaç etkinliğini kaybeder. Bu durumda ilaç tekrar alınmalı veya başka bir acil korunma metodu seçilmelidir.

Normalde ertesi gün hapları da adet düzenini bozabilir, adet gecikmesine neden olabilir. Böyle bir durumda adet gecikmesini ilaca bağlamadan önce mutlaka kanda gebelik testi (BHCG) bakılmalı ve gebelik olmadığından emin olunmalıdır.

Ertesi gün hapına rağmen gebelik olduysa ve istenmeyen gebelik durumu söz konusu ise  kürtaj ile gebelik sonlandırılabilir.

Ertesi Gün Hapı En Fazla Ne Kadar Kullanılabilir?

Ertesi gün hapları düzenli korunma yöntemi değildir. Acil durumlarda ve mecbur kalındığında kullanılan bir doğum kontrol yöntemidir.

Aynı ay ertesi gün hapını birkaç kez kullanmak zorunda kaldıysanız, ilacın etkinliğinin azalacağını ve adet düzeninizin bozulabileceğini unutmayın.

Bu nedenle ertesi gün hapları aynı ay içinde birden fazla kullanılmamalıdır. Eğer ertesi gün hapına sık ihtiyaç duyuyorsanız düzenli bir doğum kontrol yöntemi (kontrasepsiyon) seçmelisiniz. Bunun için de kadın doğum doktorunuzla görüşmelisiniz.

Emzirenler Ertesi Gün Hapı Kullanabilir mi?

Emzirirken ertesi gün haplarını dikkatli kullanmak gerekir, çünkü bu hapların içeriğindeki etken madde anne sütüne geçer. Bu nedenle bu ilaçları aldıktan sonra 8 saat emzirmemeniz gerekir.

Mümkünse emzirip hemen ilacı almak gerekir ve 8 saat boyunca emzirmemek gerekir. Eğer bu süreçte süt geliyorsa pompa ile sütü çekip atmak gerekir.

06.05.1977 tarihinde Tarsus’ta doğdum. 1995 yılında Abdülkerim Bengi Anadolu Lisesi’ni bitirdim. Çocukluktan beri hayalini kurduğum mesleğe ilk adımı, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak attım. Kadın Hastalıkları ve Doğum alanındaki uzmanlık eğitimimi ise 2001-2006 tarihleri arasında Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladım.

60 YORUMLAR

 1. İlaç prospektuslerindede aynı bilgiler mevcut. Ancak öğrenmek istediğim başı bir şey. Örneğin ilişki sonrası 6 saat içinde 30 mg lik tek doz ertesi gün hapı içildi diyelim. Soru 1 – 12 saat sonra tekrar bir ilişki yaşandı hamile kalmayı engellermi .? Soru 2 – 12 saat sonra yaşanan cinsel ilişki sonrası tekrardan icilmis olsa olurmu olsa da bir önceki hapın tesirine etki eder mi. Yada sağlık açısından bir risk oluşturur mu?

  • merhaba ella yüzde yüz korumuyor ona rağmen gebelik oluşabiliyor.emin olmak için ilişki üzerinden 10 gün geçtikten sonra kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz.

 2. İyi günler sevgilim ile prezervatif patlaması sonucu 1 saat içinde ella ertesi günü hap aldık.
  Olası herkesde görülen etkiler nelerdir ve sevgilimin adet dönemine maksimum 5 gün bir süre var bu dönemin uzamasına ve adetinin gecikmesine sebep olur mu olması durumunda ne yapmalıyız mailinizi yazar mısınız sizden bilgiler alsam bu durumda. Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba ertesi gün hapları yüz de yüz korumuyor ona rağmen gebelik olabiliyor emin olmak icin ilişki üzerinden 10 gün geçtikten sonra kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz emin olmak icin.

 3. Ayrıca ilişkiden hemen sonra 1 saat içinde hap aldıktan sonra yapılması gereken başka bir durum var mı yoksa da bu durum ne zaman geçer rahatlayabiliriz?

 4. Merhaba.Emziren anneyim ve maalesef ella kullanmak zorunda kaldım.Daha önce sağdığım sütleri veriyorum şimdi.Prospektüsünde 1 hafta anne sütü vermeyin diyor.1 haftadan daha kısa sürede verebilir miyim sütümü ?

 5. merhaba ayda 2 kez ertesi gün hapı kullandım en son kullandığımın üzerinden 1 hafta geçti kasıklarım ağrımaya başladı karantinada olduğum için doktora gidemiyorum yardımcı olur musunuz?adetime daha var

  • Merhaba ertesi gün hapı yüz de yüz korumuyor ona rağmen gebelik olabiliyor emin olmak icin kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz ilişki üzerinden 10 gün geçtikten sonra

 6. Merhaba korunmasız ilişki sonrası İlişkiden sonra 30dk kadar ayakta durdum ve vajinamı bol su ile yıkadım.
  6 saat sonra norlevo ertesi gün ilacını kullandım acaba etkisini göstermiş midir? Gebe kalma durumu oluşur mu?

  • Merhaba ertesi gün hapı yüz de yüz korumuyor ona rağmen gebelik olabiliyor emin olmak icin iliski üzerinden 10 gün geçtikten sonra kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz.

 7. Merhaba emziren anneyim,bebeğim 3,5 aylık ertesi gün hapı kullanacağım bebeğimi emzirebilirmiyim,hangisi daha az etki ediyor anne sütüne…

 8. Merhabalar bir ayda iki kez ertesi gün hapı kullandım adetim olması gerektiği zamanda oldu fakat ikinci adet ayı döngümde gecikme oldu adet olmam gerekirken hala olamadım beş gün gecikti ilacın etkisinden olabilir mi veya gebelik olabilir mi yardımcı olur musunuz

 9. Iyi gunler .ertes kullandiktan 18 saat sonra yuzumde yanma hissi ve siskinlik meydana geldi hala sikayetlerim devam ediyor 24 saat oldu.ne yapmaliyim.soguk uygulama yapiyorum antihistaminik aldim tek doz .ne zaman gecer acaba acil bir durummudur.tesekkurler

 10. İlişkiden sonra hemen ertesi gün hapı kullanırsam ve Kusmamama rağmen 1 gün sonra 2. Kez ertesi gün hapı kullanırsam hamilelik engellenir mi vücudumda ne gibi etkileri görünür?

 11. Merhaba, 8 buçuk aylık bebeğim var, Ella kullandım, 1 hafta beklemem gerekiyormuş. Yorumları okudum, siz gerek yok demişsiniz de bu ilaç yüksek hormon içerdiği için sütten bebeğe geçiyormuş. İçim çok huzursuz, bebeğimi emzirmek istiyorum. Neden zararlı olmadığına dair biraz detay verir misiniz lütfen🙏

  • Merhaba zevk suyunda da canlı sperm var o şekilde gebelik olabiliyor emin olmak icin şüpheli ilişki üzerinden 10 gün geçtikten sonra kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz.

 12. Merhaba deniz hanım 5 gün önce bir ilişkiye girdim yarım saat sonrasında ertesi gün hapı aldım. Bugun kanamada degil tam anlamıyla ama azar azar kanama var. İlacın yan etkisimi yoksa gebelik olabilme olasılığı varmı. Kaç gün içinde test yaptırmalıyım?

 13. Merhaba. Sevgilimle sürtünme yoluyla bi ilişki yaşadık. Üzerinde herhangi bi boşalma olmadı ama acaba istemsizce vajinaya bulaşmış olabilir mi diye tedirginlik yaşadık akşamında. Ve bir gün sonra yaklaşık 18 saat sonra hapı kullandı. Adetine 20 gün var. Acaba adetini etkiler mi?

 14. HOCAM MERHABA,

  14 AYLIK ERKEK BEBEĞİM VAR VE DÜN BİR İLİŞKİ YAŞADIM EŞİMLE… ERTESİ GÜN HAPI ALMAK İSTİYORUM. MART AYININ BAŞINDA DA KULLANMIŞTIM. TEKRARDAN KULLANABİLİR MİYİM VE BEBEĞİMİ 2 SAATTE BİR EMZİREN BİR ANNEYİM, EN KISA NE KADARLIK BİR SÜRE EMZİRMEYEBİLİRİM….

 15. DENİZ HOCAM MERHABA,

  14 AYLIK ERKEK BEBEĞİM VAR. EŞİMLE BİR İLİŞKİMİZ OLDU. ERTESİ GÜN HAPI KULLANABİLİR MİYİM ?
  MART AYININ İLK HAFTASI KULLANMIŞTIM VE BEBEĞİMİ BU ARALAR 2 SAATTE BİR EMZİRMEK ZORUNDA KALIYORUM. YANİ EN FAZLA 8 – 9 SAAT EMZİRMEDEN DURABİLİRİM. BEBEĞE BİR SAKINCASI OLUR MU ?

   • Günde 5-6 kez korumasız ilişkiye girdim ertesi günü hapı içsem %100 koruması olmadığını biliyorum ama 1kez girilmiş gibi etkisini gösterir mi yani gün içinde birçokez ilişikyede girsem veya 1kez girsem ertesi gün hapından aynı etkiyi alabilirmiyim

 16. İyi günler eşimle ilişki oldu hemen aletimin ilk günü iliskiden 2 saat sonra adetim kesildi 24 saatinde ertes72 kullandım herhangi bir bulantı kusma olmadı fakat kullandıktan 2, 3 gün sonra tekrar adet oldum yoğun kanamalı hamile kalirmiyim

 17. Merhaba ben adetim bitdim san sonra yarinisi gün 4 5 kez korunmasız iliskiya girdim 24 saat sonra ERTASI 72 ilacı yerim icdim hamila kalmış ulabilirmiyim

  • Merhaba ertesi gün hapları yüz de yüz korumuyor ona rağmen gebelik olabiliyor emin olmak icin şüpheli ilişki üzerinden 10 gün geçtikten sonra kanda gebelik testi yaptırabilir siniz emin olmak icin

 18. Merhaba hocam 15 Ağustos pazar gecesi saat12’de ella içmek zorunda kaldım.16 Ağustos pazartesi akşamı saat 10’da yaz 24+4 kullanmaya başladım ilk defa.18 Ağustos saat 00.29’da cinsel bir birliktelik oldu ve nişanlım kendinden Şuan emin değil içime boşalmış olabilir.Ella hapı alsam sorun Olurmu.yoksa koruması hala devam ediyormudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.