gebelikte-kilo-alımı

Beslenme herkesin hayatında önemlidir, ama gebelikte daha çok önem kazanır. Anne adayının, bebeğinin ve kendisinin ihtiyaçlarını karşılayacak ama gereksiz kilo alımına neden olmayacak şekilde beslenmesi gerekir. Gebelik öncesine göre günlük kalori ihtiyacı tabi ki artar. Ama bu iki kişilik yemek yeneceği anlamına gelmez. Günlük sadece 300 kalori fazladan almak yeterlidir, bu da öğünlerde 2-3 kaşık fazla yemek anlamına gelir.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki, gebelikte normalin altında kilo almak; erken doğum, bebekte gelişme geriliği, düşük doğum ağırlığı gibi risklere yol açabilmektedir. Bunun tersi, normalden fazla kilo almak da; preeklampsi (gebelik zehirlenmesi), gebelik şekeri, iri bebek, zor doğum ve buna bağlı komplikasyonlara yol açabilmektedir.

Gebelik boyunca ideal toplam kilo alımı ortalama 12.5 kg dır. Ancak bu kişiden kişiye farklılık gösterir. Burada en önemli detay anne adayının gebe kalmadan önceki kilosudur. Eğer anne adayı gebelikten önce zayıfsa daha çok kilo alması önerilir, kiloluysa daha az kilo alması önerilir. Kilonun fazla veya az olması vücut kitle indeksine (VKİ) göre hesaplanır. Vücut kitle indeksini hesaplamak basittir. VKİ hesaplamak için kilonuzu, boyunuzun karesine bölmeniz gerekir. VKİ=kg/m2. Örneğin boyu 160 cm kilosu 55 kg olan bir kişinin vücut kitle indeksi 1.6×1.6= 2.56   ve  55/2.56=21.4 şeklinde hesaplanır. Gebelikte almanız gereken ideal toplam kiloyu aşağıdaki tablodan hesaplayabilirsiniz.

Gebelikte alınan kiloların hepsi annenin depoladığı yağlar değildir. Bu kiloların yaklaşık 3-4 kg bebek, 1 kg bebeğin eşi, 1 kg bebeğin suyu, 1 kg rahimin büyümesine bağlı, 1.5 kg annenin artan kan miktarı, 1 kg büyüyen göğüsler, 1-2 kg annede su depolanmasından  kaynaklanır. Geriye kalanı da annenin aldığı kilolardır yani yağ depolarıdır. Doğumla birlikte bu kiloların 7 kg ı hemen kaybedilir. Lohusalıkdöneminin sonuna doğru vücuttaki ödem ve kan hacminin de normale dönmesiyle 2 kg daha kaybedilir. Yani, gebelikte normal kilo almış bir anne adayının lohusalık döneminin sonunda geriye sadece vermesi gereken 2-3 kg fazlalığı kalır.

Alınması gereken toplam kilonun 1-2 kg’ı gebeliğin ilk 3 ayında alınır. Sonraki aylarda ise ortalama ayda 1-2 kg almak normaldir. Ancak bazı gebelerde bulantı, kusma, iştahsızlık nedeniyle ilk 3 ay kilo alımı olmayabilir, hatta kilo kaybı dahi görülebilir. Ancak bu durumda anne adayının endişelenmesine gerek yoktur, çünkü bebek kendisi için gerekli besinleri anneden alacaktır ve bu durumdan etkilenmeyecektir. Zaten 20. haftadan sonra iştah artmaya başlayacak ve anne adayı hızla kilo alacaktır.

Sevgili Anne adayları; gebe kalmadan önce ideal kilonuza ulaşırsanız ve gebelikte sağlıklı beslenerek ideal kilo alımını başarırsanız, normal kiloda sağlıklı bebekleri dünyaya getirebilir, aynı zamanda güzel ve zayıf kalmayı başarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.