Gebelik tarihi son adetin ilk gününden itibaren hesaplanır. Yani adetin 1. Günü bir kadın gebe kalmış gibi farz edilir. Aslında hiçbir kadın adetli gebe kalamaz, bunu hepimiz biliyoruz.

Adetin ortalama 14. Gününde yumurtlama (ovulasyon) olur ve hamilelik oluşur. Bu da demek oluyor ki adetin 1. Gününden gebelik başlamış gibi kabul ettiğimiz için, aslında biz gebelik haftasını 2 hafta büyük söyleriz.

Hastalar ise ilişki tarihine göre gebelik haftasını söylerler. İşte doktorlar ile hastaların gebelik haftası uyumsuzluğu bundan kaynaklanır. Ama gebelik haftasını standardize edebilmek için dünyanın her yerinde gebelik haftası son adet tarihinin 1. Gününe göre hesaplanır.

Gebelik halk arasında 9 ay 10 gün sürer şeklinde ifade vardır. Tıbbi olarak da 40 hafta sürer. Ay hesabı ile hafta hesabı birbirini tutmayabilir. Çünkü her bir ayda 4 hafta artı 2-3 gün vardır. Bu artık günler hesabı karıştırır. Bu nedenle gebelik süresini ay üzerinden değil de hafta üzerinden söylemek daha doğru olacak, hamilelik haftası hesabının karışmasını engelleyecektir.

Beklenen doğum tarihi Nagele formülü ile hesaplanır. Son adet tarihinin gün bölümüne 7 eklenir, ay bölümünden de 3 çıkarılır. Böylelikle beklenen doğum tarihi hesaplanır. Beklenen doğum tarihinden kastettiğimiz gebeliğin 40. Haftası yani son günüdür. Bildiğiniz gibi gebeliğin 37. Haftasından itibaren bebek miyad kabul edilir, yani her an doğum olabilir. Ama Nagele formülü ile biz beklenen doğum tarihinin son gününü hesaplarız, yani 40. Haftayı hesaplarız.

Örneğin son adet tarihinin 1. Günü 10.06.2019 olan hamile bir kadını düşünelim. Bu kadının Nagele formülüne göre beklenen doğum tarihi 17.03.2020’dir. (Gün hanesine 7 ekledik, ay hanesinden 3 çıkardık). Yani 17.03.2020’de gebelik tam 40 haftayı bitirmiş olacaktır.

Bu arada gebelik haftası hesaplamada diğer önemli bir nokta biz kadın doğumcular hep biten gebelik haftasını söyleriz. Mesela 37 hafta demek, gebeliğin 37. Haftası bitmiş, 38. Haftadan gün alıyor demektir. 38. Haftadan da kaç gün aldığını söyleriz. Örneğin 37 hafta 3 günlük demek, 37 hafta bitmiş 38. Haftadan 3 gün almış anlamına gelir.

Bazı gebelik haftaları bizim için çok önemlidir. Mesela 6. Gebelik haftasında ilk defa kalp atışı duyulur. 12. Gebelik haftasında ense kalınlığı ölçümü ve ikili test yapılır. 16. Gebelik haftasında cinsiyet belli olur ve dörtlü tarama testi yapılır. 20. Gebelik haftasında anomali taraması için çok önemli olan ayrıntılı ultrason yapılır. Bebeğin hareketleri ise ortalama 18-20. Hafta civarında anne tarafından ilk defa hissedilmeye başlanır.

34. hafta prematürite için eşik değerdir. Yani 34. Hamilelik haftasından sonra yeni doğan yoğun bakım ihtiyacı ciddi anlamda azalır. 37. Hafta miyad sınırı olması açıksından önemlidir. 37 haftanın altında doğan bebekler prematür kabul edilir. 40. Hafta ise gebeliğin son günüdür. 40. Gebelik haftasından sonra gebenin günü geçmiş kabul edilir ve yakın takip veya doğum gerekir.

40 haftalık bu mucizevi süreçte tüm anne adaylarına sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.