Erken gebelik testi, gebelik şüphesi olan kadınların hamile olup olmadıklarını anlamak için sıklıkla evde yaptıkları bir testtir. Eczanelerden alınan bu testlerin nasıl yapıldığı ve doğruluk payı ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımda bulabilirsiniz.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Erken gebelik testi çoğunlukla beklenen adet zamanında adet göremeyen kadınların yaptırdığı testtir. Bir kadın adet gecikmesi yaşamadan genellikle hamilelikten şüphelenmez. Bu nedenle hamilelik testi genelde adet gecikmesi olduğu zaman yapılır. 

Korunmasız ilişki sonrası hamile olup olmadığını merak eden kadınlar gebelik testini daha erken yapmak isteyebilirler. Ancak korunmasız ilişkinin üzerinden 10 gün geçmeden test doğru sonuç vermez.

Adet gününden önce test yapılmak isteniyorsa beklenen adet gününden en erken 6 gün önce test yapılabilir. Daha erken yapılan testlerde gebelik olsa bile sonuçta tek çizgi çıkacak ve idrarda gebelik yokmuş gibi görünecektir. Adetten kaç gün sonra gebe kalınır? sorusunun cevabı için linke tıklayabilirsiniz.

İdrarda Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Gebelik en erken kanda BHCG testi ile belli olur. Kanda BHCG <5 ıu/l ise gebelik yok (negatif sonuç), >5 ıu/l ise gebelik var (pozitif sonuç) anlamına gelir. Ancak gebelik kesin var demek için BHCG in >10 ıu/l olması gerekir.

Duyarlılığı yüksek erken gebelik testleri kanda Beta HCG >10 ıu/l üzerindeyse gebeliği gösterir ve test sonucu pozitif çıkar. Cinsel ilişkiden 1 hafta 10 gün sonra eğer hamilelik varsa, kanda BHCG hormonu yükselmeye başlayacağı için evde yapılan testlerle idrarda gebelik belli olacaktır.

Erken hamilelik testlerinin duyarlılığı (güvenilirliği) oldukça yüksektir. Ancak idrarda gebelik testi negatif çıkıp hamile olanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur, bu ihtimali de göz önünde bulundurmak gerekir. Bu nedenle gebelik şüphesi kuvvetli olan bir kadın idrarda gebelik testi yaptı ama sonuç negatif çıktıysa, gebe olup olmadığından kesin emin olmak için kanda gebelik testi yaptırmalıdır.

İdrarda Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde yapılan gebelik testlerinin basamakları şu şekildedir;

  • İdrarınızı bir kaba koyun
  • Hamilelik test çubuklarınının emici ucunu idrar dolu kaba batırın
  • 5 sn bu şekilde bekleyin
  • Hamilelik test çubuğunu idrarda çıkarın
  • 3 dakika bekleyin
  • Üç dakikanın sonunda sonucu değerlendirin

Gebelik Testi Sonucu Nasıl Değerlendirilir?

İdrarda gebelik testi sonucu negatif veya pozitif şeklinde değerlendirilir. 3 dakika beklemenin sonunda testte tek çizgi varsa sonuç negatif, iki çizgi varsa sonuç pozitif olarak değerlendirilir. Yani hamilelik testi negatif pozitif çizgi sayısına göre anlaşılır.

Gebelik Testi Sonucu Kaç Dakikada Belli Olur?

Gebelik testi sonucu 3 dakikada belli olur. 3 dakikadan daha geç pozitifleşen ikinci çizgi olması durumunda testin tekrarlanması gerekir.

Hamilelik Testinde Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

Hamilelik testinde ikinci çizginin silik çıkması gebelik şüphesi anlamına gelir. 2. Çizginin silik çıkması kanda BHCG in yeteri kadar yüksek olmadığını gösterir. Bu da genelde test çok erken yapılırsa ortaya çıkar.

İdrarda gebelik testinde silik çizgi çıkması durumunda birkaç gün sonra testin tekrarlanması gerekir. Tekrarlandı ama tekrar silik çizgi çıkıyorsa kanda Beta HCG testi ile gebelikten emin olunur.

Geç Döllenme Gebelik Testinde Çıkar mı?

Gebelik testi erken yapılırsa geç döllenme idrarda çıkmayabilir. İdrarda testin doğru çıkması için döllenmenin üzerinden en az 1 hafta 10 gün geçmesi gerekir. Eğer döllenme oldu ama test döllenmeden 3-5 gün sonra yapıldıysa idrarda gebelik çıkmayacaktır.

Gebelik Testinde Geç Çıkan Silik Çizgi Ne Anlama Gelir?

İdrarda gebelik testi için 3 dakika beklenir. 3 dakika dolar dolmaz test sonucu değerlendirilmelidir. Test güvenilirliğini 10 dakika korur. 10 dakikadan sonra çıkan sonuçlar dikkate alınmaz. Bu nedenle idrarda erken gebelik testi 10 dakika içinde değerlendirilmelidir. 10 dakikadan daha geç çıkan silik çizginin hiçbir anlamı yoktur.

Bu durumda emin olmak için kurallara uygun bir şekilde testi tekrarlayabilirsiniz veya kanda BHCG baktırabilirsiniz.

Hamilelik Testi Doğruluk Oranı Nedir?

Hamilelik testinin doğruluk oranı markadan markaya değişir. Ayrıca testin doğru şekilde yapılması da güvenilirliğini etkiler. Hassasiyeti yüksek ve doğru şekilde ve doğru zamanda yapılmış testlerin hata payı çok düşüktür. Hatta %99 doğruluk oranıyla sonuç veren testler piyasada mevcuttur. Ancak test erken yapılırsa doğruluk oranı azalacaktır. En güvenilir sonuç adet gecikmesi olduğunda yapılan idrar testleridir.

Hamilelik Testi Devlet Hastanesinde Yapılır mı?

Devlet hastanesinde hamilelik testleri genelde kanda BHCG ile yapılır. Ancak sağlık ocakları veya küçük polikliniklerde idrarda gebelik testi ile de hamilelik testi yapılabilmektedir.

Bebek Rahime Yerleştikten Kaç Gün Sonra İdrarda Çıkar?

Bebek rahime yerleştikten hemen sonra idrarda çıkar. Ancak ilişkiden hemen sonra bebek rahime yerleşmez. İlişkiden yaklaşık 1 hafta sonra bebek rahime yerleşir, BHCG hormonu kanda yükselmeye başlar ve idrarda gebelik belli olur.

Adetten Kaç Gün Sonra İdrar Testi Yapılır?

Adet gecikmesi olur olmaz idrarda gebelik testi yapılabilir. Çünkü beklenen adet tarihinde kanda BHCG 100 ıu/l civarında olur. Bu değerlerde de idrarda gebelik belli olacaktır.

İdrarda Gebelik Var Kanda Yok

İdrarda gebelik var ama kanda yoksa kan sonucu dikkate alınmalıdır. Çünkü idrar testlerinin doğruluk payı kana göre daha düşüktür. Ayrıca idrardaki bazı proteinler yanlış pozitif sonuca neden olabilir. Bu nedenle idrarda gebelik var ama kanda yoksa birkaç gün sonra kan testi tekrarlanmali, o sonuç da negatifse gebelik yok olarak kabul edilmelidir.

Erken Gebelik Testi Yapanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Erken gebelik testi yapanların dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:

  1. Hamilelik testi çubuklarını idrara daldırıp 5 saniye bekletin. Bu süre 5 saniyeden daha kısa olmasın
  2. Test sonucunu değerlendirmek için 3-5 dakika bekleyin. 10 dakikadan daha uzun beklerseniz sonucun güvenilirliği azalır.
  3. Testi beklenen adet tarihinden çok önce yaparsanız gebelik olsa bile idrarda çıkmayacaktır. Bu nedenle en doğrusu adet gecikmesi yaşandığında testi yapın. Beklenen adet tarihinde yapıldığında testin doğruluk oranı %99’dur. Daha erken yapılırsa testin güvenilirliği azalır.

Gebelik Testi Fiyatı Ne Kadar?

Gebelik testi fiyatı kanda veya idrarda yapılmasına göre değişir. İdrarda erken gebelik testi fiyatı 20-30 TL arasında iken kanda BHCG testi 50-100 TL arasında değişir.

Eğer gebelik şüpheniz varsa öncelikle idrarda gebelik testi yaptırın. Ancak test negatif çıktı ama adet olamadıysanız veya hamilelik belirtileri yaşıyorsanız, gebe olup olmadığınızı öğrenmek için mutlaka kanda gebelik testi yaptırınız.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.