Cinsel yolla bulaşan bir virüs olan Human Papilloma Virüs tarafından meydana gelen genital siğiller cinsel aktif kadın ve erkeklerde oldukça sık görülmektedir. Çoğunlukla belirti vermeyen HPV enfeksiyonu bazı kadınlarda ve erkeklerde genital siğile neden olur.

Bu yazımda sizlere “Genital siğil nasıl geçer? Genital siğilin kremle ve bitkisel tedavisi” hakkında bilgi vereceğim. HPV ve Genital Siğil hakkında daha ayrıntılı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Genital Siğil Neden Olur?

Genital siğil HPV virüsünün vücuda girmesi sonucu oluşur. HPV virüsü cinsel temasla bulaşır. Tek bir temasla karşı tarafa bulaşma riski %70 dir. HPV virüsünün bulaşması için tam cinsel ilişki olmasına gerek yoktur. Sürtünme ile de HPV bulaşabilir.

Virüs vücuda girdikten sonra %90 kendiliğinden vücuttan temizlenir, geçer. Ancak %10 hastada virüs belirti vermeden vücutta kalır. Bağışıklık sistemi zayıfladığında da genital siğile neden olur.

HPV Virüsünün Zararları

HPV virüsünün yaklaşık 200 tipi vardır. Bu HPV çeşitlerinin hepsi genital siğile neden olmaz. Genital siğilden daha önemli olan rahim ağzı kanseri, penis kanseri gibi kanserlerin gelişimine neden olur. HPV nin düşük riskli tipleri bunların arasında da en sık HPV 6 ve HPV 11 genital siğile sebep olur.

Yüksek riskli tiplerden de HPV 16 ve HPV 18 rahim ağzı kanserinin gelişmesine neden olur. HPV enfeksiyonu rahim ağzı kanserine neden olmadan önce bazı hücresel değişiklikler yapar. Bu hücresel değişiklikler de smear testinde belli olur. Bu nedenle kadınların düzenli smear testini yaptırması rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için çok önemlidir.

Genital Siğil Nasıl Geçer?

Genital siğil kadın dış genital bölgesinde (vulva, perine, anal bölge, vajina girişi veya vajinada) yüzeyel kabarıklıklar şeklinde belirti verir. Bu kabarıklıklar küçük veya büyük, tek sayıda veya çok sayıda olabilir. Siğiller ağrı, acı yapmaz. Ancak kolayca kanamaya meyillidir. Tek tek olan siğiller birleşerek karnabahar görüntüsüne neden olabilir.

Genital siğiller az sayıda ise ve hastanın bağışıklık sistemi güçlü ise kendiliğinden geçebilir. Geçmeyen siğillerin tedavi edilmesi gerekir.

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğil tedavisi ikiye ayrılır.

 1. Doktorun uyguladığı siğil tedavisi
 • Genital siğilin yakılması
 • Genital siğilin dondurulması
 • Genital siğilin lazerle yok edilmesi
 • Trikloroasetik asit (TCA) ile siğilin yok edilmesi

2. Hastanın uyguladığı siğil tedavisi

 • İmiquimod (Aldara krem)
 • 5 Florourasil (Verrutol, Efudix krem,jel)
 • Genital siğilin bitkisel tedavisi

Hastalar tarafından bize sıkça sorulan sorulardan biri de “Sirke Siğili Geçirir mi?” sorusudur. Bu konu ile ilgili bilimsel veri olmadığı için ben hastalarıma bitkisel tedaviden ziyade ilaç tedavisinin daha etkili olduğunu söylüyorum. Genital siğilin ilaç tedavisi devam ederken bitkisel yöntemleri de uygulayabileceğini, ama tek başına bitkisel çözüm aramanın doğru olmadığını hastalarıma anlatıyorum.

Genital siğilin geçmesi, yok olması hastanın bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü ise siğil o kadar çabuk kaybolacaktır ve tekrarlamayacaktır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için aşağıdakileri yapmanız gerekir.

 1. Düzenli ve dengeli beslen
 2. Düzenli uyku
 3. Stresi azalt
 4. Bağışıklık sistemini güçlendirici gidalar tüket (propolis, çörek otu vs.)
 5. İmmün sistemi güçlendirici takviye vitamin al

Genital Siğil Nasıl Önlenir?

Genital siğil tedavisinden daha çok genital siğilin önlenmesi toplum sağlığı için çok önemlidir. HPV enfeksiyonunu dolayısıyla genital siğil ve rahim ağzı kanserini önleyecek aşı geliştirilmiştir ve uzun zamandır piyasada bulunmaktadır.

HPV aşısı cinsel temas başlamadan önce yapılmalıdır. Dünya sağlık örgütü 9-26 yaş arası tüm erkek ve kız çocuklarının aşılanmasını önermektedir.

Piyasada 3 çeşit HPV aşısı bulunmaktadır.

 • Gardasil
 • Cervarix
 • Gardasil 9

Gardasil HPV 6, 11, 16, 18 e karşı koruma sağlar. Yani hem rahim ağzı kanserinden hem de genital siğilden korur.

Cervarix HPV 16, 18 e karşı koruma sağlar. Yani sadece rahim ağzı kanserinden korur, genital siğilden korumaz.

Gardasil 9 aşısının içinde ise 9 çeşit HPV virüsü vardır. Hem genital siğilden hem de rahim ağzı kanserinden korur. Ancak Gardasil 9 henüz Türkiye’ye gelmemiştir.

HPV aşısını devlet karşılamaz. Bu nedenle hastanın kendisinin araştırıp bu aşıyı yaptırması gerekir. HPV aşısı Ankara da özel hastaneler veya muayenehanelerde yapılmaktadır.

Genital siğilden korunma yollarından biri de toplumun bu konuda bilinçlendirilmesidir. Prezervatif %100 korumasa da ilişkide kondomun rutin kullanılması, sık partner değiştirilmemesi, risk altındaki kişilerle beraber olunmaması alınabilecek önlemler arasındadır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.