Ağrısız İlaçlı Rahim Filmi (HSG)

1 yıl düzenli ilişkiye ve korunmamaya rağmen gebe kalamayan çiftlerde ilk basamakta istenen testlerden biri de ilaçlı rahim filmidir (1). İlaçlı rahim filmine histerosalfingografi (HSG) de denir.

İlaçlı rahim filmi nedir? Kimlere çekilir? Rahim filmi nasıl çekilir? gibi HSG ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İlaçlı Rahim Filmi (HSG) Nedir?

İlaçlı rahim filmi rahim boşluğu ve tüplerin durumunu değerlendirmek için rahim ağzından kontrast madde verilerek çekilen ilaçlı röntgen filmidir (2). Bazı jinekolojik hastalıkların teşhisi için ilaçlı rahim filmine, tıbbi adıyla HSG’e (histerosalpingografi) ihtiyaç duyulur.

İlaçlı Rahim Filmi Kimlere Çekilir?

1 yıllık korunmasız ve düzenli ilişkiye rağmen gebelik olmazsa hem kadın hem de erkek araştırılmaya başlanır. Kadında ilk araştırılan yerlerden biri de tüplerdir.

Kadında tüplerin açık olup olmadığı ultrasonda görünmez, ancak  ilaçlı rahim filmi yani HSG ile tüplerin açık olup olmadığı anlaşılır.

Yumurta ile spermin karşılaşabilmesi için tüplerin sağlam olması gerekir. Çünkü sperm ile yumurta tüplerde karşılaşır ve döllenme tüplerde gerçekleşir.

Eğer tüpün bir bölgesinde tıkanıklık varsa vajenden yukarı doğru çıkan sperm, tıkanıklığı aşıp yumurtayı dölleyemeyecektir. Dolayısıyla gebelik oluşamayacaktır. Veya tıkanıklık spermin geçişine izin verip oluşan embriyonun geçişine izin vermeyeceği için dış gebelik ortaya çıkacaktır.

Ankara ilaçlı rahim filmi (HSG) tüplerde tıkanıklık olup olmadığını, rahim boşluğunda polip, submukoz miyom gibi yer kaplayan lezyon veya yapışıklık olup olmadığını gösteren en iyi yöntemlerden biridir. Ayrıca HSG uterin septum (rahimde perde), bikornu uterus gibi konjenital anomalilerin de teşhisinde kullanılan bir yöntemdir.

İlaçlı Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

İlaçlı rahim filmi Ankara’da randevu alınarak çekilmektedir. Hasta adet olduğu gün doktorunu arar ve adet bitimine göre hastaya randevu verilir.

Randevu verilen gün hasta, daha önce yazılmış olan antibiyotik ve ağrı kesici ile beraber ilaçlı rahim filmi çekilen hastaneye veya merkeze  gelir. İşlemden 30 dk önce ağrı kesici ve antibiyotiğini alır.

Jinekolojik muayeneye benzer şekilde hasta jinekolojik masaya yatar. Normal muayene olurken kullanılan spekulum ile rahim ağzı görülür. İnce bir kateter yardımı ile rahim ağzından geçilerek rahim boşluğuna ulaşılır.

İlaçlı rahim filminde kullanılan ilaç kontrast maddedir. Bu kontrast madde yavaş yavaş rahim içine verilir. Eş zamanlı skopi cihazı ile doktor rahimin kontrast madde ile doluşunu ve tüplerden geçişini görür. Tüplerin açık olduğundan emin olduktan sonra ilaçlı rahim filmi çekimine son verilir.

Ankara Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Ankara anestezili rahim filmi normal rahim filmi gibi çekilir. Ancak HSG çekmeden önce damaryolundan verilen anestezik bir ilaç ile hasta uyutulur. Bu anestezi yöntemine sedasyon da denir. Hasta saniyeler içinde uyur ve rahim filmi çekildikten sonra hemen uyanır.

Anestezili rahim filmi sayesinde hasta işlem sırasında kesinlikle ağrı, acı hissetmez. Rahim filmi sonrası ağrısı olursa ki çoğunlukla pek olmaz, ağızdan ağrı kesici kullanabilir.

İlaçlı Rahim Filmi Ne Kadar Sürer?

İlaçlı rahim filmi yaklaşık 5 dk süren bir işlemdir. HSG sonrası hasta hemen normal hayatına dönebilir. Ancak anestezili rahim filmi çekildiyse anestezinin etkisinin geçmesi için yaklaşık yarım saat dinlenmesi gerekebilir.

İlaçlı Rahim Filmi (HSG) Ne Zaman Çekilir?

İlaçlı rahim filmi adet bitimi yani adetin 8-10. günleri arasında çekilir. Bu günlerde çekilmesinin esas nedeni HSG çekilecek kadının hamile olmadığından emin olmaktır. Çünkü ilaçlı rahim filminde verilen ilaç kontrast maddedir ve eğer gebelik varsa direk bebeğe zararlıdır. Bu nedenle yumurtlama gününden önce ilaçlı rahim filminin (HSG) çekilmesi gerekir.

İlaçlı Rahim Filmi Sonrası Kanama Olması Normal midir?

İlaçlı rahim filmi çekilirken alet ile rahim ağzı tutulduğu için ve rahim içine kateter yerleştirildiği için lekelenme tarzında kanama olması normaldir. Eğer kanama yoğunlaşırsa doktorunuzu aramanız gerekir.

İlaçlı Rahim Filmi Sonrası Cinsel İlişkinin Zararı Var mıdır?

İlaçlı rahim filmi sonrası cinsel ilişki olabilir. Ancak çiftin mutlaka HSG çekilen ay korunması gerekir. Daha önce de belirttiğim gibi, ilaçlı rahim filminde kullanılan kontrast madde fetuse zararlıdır. Eğer istenmeden gebelik oluşursa gebeliğin sonlandırılması gerekebilir.

İlaçlı Rahim Filmi (HSG) Ağrılı mıdır?

İlaçlı rahim filmi çekilirken rahim ağzını tutmak için kullanılan tek dişli adet sancısı gibi bir sancıya neden olabilir. Ayrıca kullanılan kateter geniş ise kateter rahim ağzından geçerken HSG çekimi ağrıya neden olabilir. Son olarak verilen kontrast madde incecik tüplerden geçerken, tüplerde basınç yaptığı için kasıklarda ağrıya neden olabilmektedir. Her hasta elbette ağrısız ilaçlı rahim filmi çektirmek isteyecektir.

Ağrısız ilaçlı rahim filmi için hastanın dikkat etmesi gereken nokta HSG çekilmeden yarım saat önce ağrı kesicisini almasıdır. Her hastanın ağrı eşiği farklıdır. Sadece ağrı kesici alarak bile ağrısız HSG çekilebilir.

Ancak hasta tamamen hiçbir ağrı hissetmek istemiyorsa anestezili rahim filmi de çekilebilir. Ankara anestezili rahim filmi (ağrısız ilaçlı rahim filmi) daha çok özel hastanelerde ve özel merkezlerde çekilmektedir. Ankara’da HSG genelde devlet hastanelerinde anestezi verilmeden çekilmektedir. Anestezili ağrısız rahim filmi çekilecekse çekimden önceki 4 saat boyunca hastanın aç ve susuz olması gerekmektedir.

İlaçlı Rahim Filmi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

HSG cerrahi olmasa da invazif bir işlem olduğu için rahim filmi sonrası enfeksiyon gelişmemesi için hastanın bazı noktalara dikkat etmesi gerekir.

 1. Doktorunuzun verdiği antibiyotiği düzenli olarak kullanın.
 2. Ağrınız olursa yazılan ağrı kesiciyi kullanabilirsiniz.
 3. Rahim filmi sonrası 2 hafta ilişki olmasın.
 4. 2 hafta havuz, hamam, sauna gibi ortak kullanım alanlarından uzak durun.
 5. HSG çekilen ay kesinlikle gebe kalmayın, korunun.

İlaçlı Rahim Filmi Ankara da Nerede Çekilir?

İlaçlı rahim filmi görüntüleme merkezi ruhsatı olan her yerde çekilebilir. Ankara’da ilaçlı rahim filmi çeken birçok merkez vardır. İlaçlı rahim filmi Ankara veya HSG filmi Ankara dendiğinde birçok görüntüleme merkezi akla gelir.

Ankara’da ilaçlı rahim filmi çeken çoğu yerde skopi cihazı bulunur. Skopi cihazının direk grafiden farkı şudur; skopide jinekolog ilacı verirken ilacın rahimden ve tüplerden  geçişini ekrandan eş zamanlı görür.

Direk grafide ise jinekolog ilacın geçişini görmeden körlemesine çekim yapılır. Jinekolog doktor film çekildikten sonra rahim ve tüpleri görür. Skopili çekim jinekolog doktor için her zaman bir avantajdır. İlaçlı rahim filmi çekilirken ilaç dozunun yeterli olup olmadığını, HSG çekiminin düzgün olup olmadığını aynı anda görmüş olur.

İlaçlı Rahim Filminden Sonra Hamilelik Şansı Artar mı?

İlaçlı rahim filminden sonra hamile kalanlarda, hastanın ne zaman hamile kaldığı çok önemlidir. Eğer HSG’nin çekildiği ay gebe kalındıysa ilaçlı rahim filmi çekilirken kullanılan kontrast madde fetuse zararlı olduğu için gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. İlaçlı rahim filminin çekildiği ay hastanın mutlaka korunması gerekir.

Bunun yanında ilaçlı rahim filminden sonra hamile kalma şansı artar (3). Eğer tüplerde filmsi küçük yapışıklıklar varsa ve buna bağlı hasta gebe kalamıyorsa,  ilaçlı rahim filminde verilen kontrast madde basınçlı verildiği için bu basınç ile bu yapışıklıklar açılabilir (4,5).

Rahim filmi çektirenlerin HSG den sonraki 3 ay boyunca tedavi almadan hamile kalma şansı yüksektir. Rahim filmi sonrası çiftte başka sorun yoksa gebelik olması için 3 ay beklenebilir veya direk tedaviye de başlanabilir. Ancak sperm testinde veya yumurtlamada problem varsa direk kısırlık tedavisine başlamak gerekir.

Ankara İlaçlı Rahim Filmi Fiyatları Nedir?

İlaçlı rahim filmi yani HSG çektirecek olan hastanın merak ettiği konulardan biri de ilaçlı rahim filmi ücretidir. Ankara’da ilaçlı rahim filmi fiyatları merkezden merkeze değişmektedir. Rahim filmi ücreti 2020 Ankara’da 1000-2000 TL arasında değişmektedir.

İlaçlı rahim filmi fiyatları Ankara da etkileyen en önemli faktör HSG’in anestezili mi yoksa anestezisiz mi çekileceğidir. Ağrısız rahim filmi yani anestezili rahim filminde sedasyon için anestezi uzmanı da işleme girer. Bu da Ankara anestezili rahim filmi fiyatları 2020 ‘i bir miktar artırmış olur.

Rahim filmini devlet karşılar ama bunun için belli şartlar gerekir. 1 yıl korunmamaya rağmen gebelik olmadıysa, dış gebelik öyküsü varsa, tüpte tıkanıklık yapabilecek pelvik enfeksiyon öyküsü varsa rahim filmi devlet tarafından karşılanır, SGK rahim filmini karşılar.

Anestezili ve anestezisiz ağrısız ilaçlı rahim filmi Ankara’da Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Jinekolog Doktor Prof. Dr. Deniz Ulaş tarafından yapılmaktadır. Ankara HSG fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sık sorulan sorular

1- Rahim filmi adetten kaç gün sonra çekilmeli?

Rahim filmi adet bittikten hemen sonra çekilir. Bu da yaklaşık adetin 8-9. gününe denk gelir.

2- Rahim filmi ağrı verir mi?

Evet rahim filmi ağrı verir. Kontrast madde tüplerden geçerken gerginliğe bağlı kasık ağrısı, adet sancısına benzer ağrı verir.

3- Rahim filmi anestezili mi anestezisiz mi?

İlaçlı rahim filmi ağrılı olduğu için çoğunlukla genel anesteziyi tercih ederiz. Sedasyon denilen anestezi yöntemi ile uyuyarak rahim filmi hasta konforu için genellikle tercih edilir.

4- Rahim filminde neler belli olur?

Rahim filminde tüplerin açık olup olmadığı ve rahimin anatomik yapısı belli olur.

5- Rahim filmi hangi hastanede çekilir Ankara?

Ankara da rahim filmi tüm devlet hastaneleri, özel hastaneler, görüntüleme merkezlerinde çekilebilmektedir.

6- Rahim filmi sonrası ilişkiye girilir mi?

Rahim filmi sonrası 2 hafta cinsel ilişkiye girmemek gerekir. 2 haftadan sonra ilişkiye girilse bile mutlaka gebelikten korunmak gerekir.

7- Rahim filmi hamilelik şansını artırır mı?

Evet. Rahim filmi sonrası ilk 3 ay hamilelik şansı artar.

Kaynakça

 1. Panti AA, Sununu YT. The profile of infertility in a teaching Hospital in North West Nigeria. Sahel Med J. 2014;17(1):7–11. []
 2. Bello TO. Pattern of tubal pathology in infertile women on Hysterosalpingography in Ilorin, Nigeria. Annals of African Medicine. 2004;3(2):77–79.
 3. Yun AJ, Lee PY. Enhanced fertility after diagnostic hysterosalpingography using oil‐based contrast agents may be attributable to immunomodulation. AJR Am J Roentgenol2004; 183: 1725– 1727. Crossref PubMed Web of Science®Google Scholar
 4. Johnson NP. Review of lipiodol treatment for infertility – an innovative treatment for endometriosis‐related infertility? Aust N Z J Obstet Gynaecol2014; 54: 9– 12. Wiley Online Library PubMed Web of Science®Google Scholar
 5. Izumi G, Koga K, Takamura M, Bo W, Nagai M, Miyashita M, Harada M, Hirata T, Hirota Y, Yoshino O, Fujii T, Osuga Y. Oil‐Soluble Contrast Medium (OSCM) for Hysterosalpingography Modulates Dendritic Cell and Regulatory T Cell Profiles in the Peritoneal Cavity: A Possible Mechanism by Which OSCM Enhances Fertility. J Immunol2017; 198: 4277– 4284.

47 YORUMLAR

 1. Merhaba.saglık personeliyim bir kaybım var ve 8. Aydır gebelik olusmadi testler normal hsg cektirmek istiyorum.nerde cekim yapıyorsunuz ve fiyatı ögrenebilir miyim? Tesekkür ederim

  • Siemens floroskopik hsg ( yani kontrast maddeyi verirken eş zamanlı rahim ve tüpler görülebiliyor) aletini kullanıyorum. Rahim filmini anestezili çekiyorum
   Ücreti şimdi mail atıyorum size
   İyi günler

  • Merhaba bende 15 aydır korunmamamıza rağmen gebelik hiç oluşmadı hormon testlerim ve eşimin testide normal çıktı us da herşeyin çok iyi olduğunu söyledir klomen kullandım 2 ay yine olmadı. Rahim filmi ücretini öğrenebilir miyim

   • Evet rahim filmi çekmek lazım, anestezili rahim filmi fiyatını size mail atıyorum
    05059819919 dan da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz

 2. Merhaba bende 15 aydır korunmamamıza rağmen gebelik hiç oluşmadı hormon testlerim ve eşimin testide normal çıktı us da herşeyin çok iyi olduğunu söyledir klomen kullandım 2 ay yine olmadı. Rahim filmi ücretini öğrenebilir miyim

 3. Merhaba benim hsg çekildi iki tüpün kapalı oldugu söylendi ameliyatla açılıcak açılmazsa tüp bebek dendi tüpleri açmak için ameliyat şartmı ilaç tedavisi yokmu

  • Merhabalar
   Öncelikle geçmiş olsun, tupler sadece ameliyatla açılabilir ama ameliyatın başarı şansı çok düşüktür. Benim onerim direk tup bebek yaptirmanizdir

 4. Hocam merhaba aile hekimim rahim şekil bozukluğu olabileceğinden şüpheleniyor reglim çok ağrılı geçiyor. Yalnız 4.5 aylık evliyim bu film çekilir mi? Sizin fiyatınız nedir Mail atarsanız sevinirim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.