HPV – Genital Siğil

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında bulaşıcılığı en yüksek olan ve en sık görülen enfeksiyon Human Papilloma Virüs  enfeksiyonudur. HPV virüsünün 200’den fazla tipi vardır. Bu tiplerin büyük çoğunluğu genital siğile (kondilom) yola açarken, 30’a yakın tipi ise vücudun farklı bölgelerinde kansere yol açabilmektedir. Bu nedenle HPV tanı ve tedavisi hem kadınlarda hem de erkeklerde büyük önem arz etmektedir.

Halk arasında bacak arası, apış arası siğili şeklinde de bilinen hastalıkla ilgili bu yazımızda; HPV nedir? HPV nasıl bulaşır? HPV belirtileri nelerdir? HPV (genital siğil) tedavisi nasıl yapılır? HPV neden olur? Kansere yol açar mı? Genital siğilden korunma yöntemleri nelerdir? HPV testi ve aşısı kimlere yapılır? Ankara’da HPV Tedavisi Yapan Merkezler Hangileridir” gibi HPV ve genital siğil (kondilom) ile ilgili sık sorulan soruların cevabını bulacaksınız.

HPV, Genital Siğil Nedir?

HPV Human Papilloma Virüs ailesinden olan bir DNA virüsüdür. Cilt teması veya cinsel ilişki ile bulaşır. Bulaştıktan sonra hastaların %90’ında hiçbir belirti vermeden kendiliğinden vücuttan temizlenir. Ancak kalan %10 hastada genital siğil (kondilom) veya kansere yol açabilir. Kadınlarda oldukça sık  görülen rahim ağzı kanserinin %99’undan HPV sorumludur. Ancak bu virüsün tüm tipleri kansere yol açmaz. Yüksek riskli olarak kabul edilen HPV 16, 18, 31, 33 ve 35 rahim ağzı ve vücudun diğer bölgelerinde kansere yol açabilir. Yaklaşık 30 çeşit yüksek riskli HPV tipi vardır. Düşük riskli HPV tipleri ( 6, 11, 40 vs.) kansere yol açmaz, daha çok genital bölgede (vajinal, vulva, anal) siğile diğer adıyla kondiloma yol açar. HPV’nin kesin tanısı HPV testi ile konur.

HPV Testi Nedir?

HPV testi vücutta virüs olup olmadığını, varsa hangi tipinin olduğunu gösterir. Yüksek riskli tipler pozitifse hastanın kanser gelişimi açısından yakın takibi gerekir. HPV testi ile erken teşhis ve tedavi imkanı sağlanmış olur.

HPV Testi Nasıl Yapılır? Fiyatları nedir ?

HPV testi smear testi gibi yapılır. Jinekolojik muayene sırasında vajinaya yerleştirilen spekulum yardımı ile rahim ağzından sürüntü örneği alınır. Alınan bu materyal özel tüplere konarak genetik laboratuvarına gönderilir. Test fiyatları çalışılan virüs tipine ve sayısına bağlı olarak değişiklik gösterir. Ayrıca klinikten kliniğe de ücret politikası değişebilir.

HPV Testi Ankara’da Nerede Yapılabilir?

HPV testi Ankara’da hem devlet hastanelerinde, hem özel hastanelerde, hem de muayenehanede yapılabilen kolay, basit ve ağrısız bir testtir.

HPV (Genital Bölge Siğili ) Belirtileri Nelerdir?

HPV enfeksiyonu bulaşan hastaların çoğunluğunda enfeksiyon belirti vermeden kendi kendine vücuttan temizlenir. Eğer virüs vücuttan temizlenemezse çoğunlukla hiç belirti vermez ama taşıyıcılık yani bulaştırıcılık devam eder. Bu nedenle HPV belirtisinin olmaması vücutta HPV virüsünün olmadığı anlamına gelmez.

HPV daha önce belirtildiği gibi tipine göre ya genital siğile ya da smear testinde anormalliğe yol açarak belirti verir. Düşük riskli tipler genital siğile yol açar. Genital siğil kadında vulvada, vajinada, anal bölgede, erkekte ise peniste ve anal bölgede olabilir. Tek sayıda olabileceği gibi çok sayıda da olabilir. Nasır gibi düz veya karnabahar gibi yüzeyden kabarık olabilir. Ağrı, kaşıntı gibi şikayetler genelde olmaz.

İlk bulaşmadan haftalar sonra da bu lezyonlar görülebilir, yıllar sonra da görülebilir. O yüzden HPV enfeksiyonunun tam olarak ne zaman bulaştığını öngörmek zordur. Kansere yol açan yüksek riskli HPV tipleri ise smear testinde bozukluk şeklinde belirti verir. Tabi ki bunu tespit etmenin de tek yolu düzenli jinekolojik muayene, smear testi ve HPV testi yaptırmaktır. Bu şekilde rahim ağzı kanseri için erken teşhis ve tedavi sağlanır.

HPV Nasıl Bulaşır? Genital Siğil Neden Olur?

HPV birçok şekilde bulaşabilir. En sık görülen ve en çok bilinen bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Ama bulaşması için tam ilişkinin olmasına gerek yoktur, sürtünme ile de bulaşabilir. Dolayısıyla kondom kullanımı bulaşmayı engellemez. Vajinal seks dışında oral seks ve anal seks ile de genital sigil bulaşabilir. Cinsel ilişki dışında virüs taşıyan yüzeylere (havlu, tuvalet, kişisel eşyalar, havuz, hamam vs) cildin teması ile de HPV bulaşabilir.
Genital HPV enfeksiyonu olan kişiler enfeksiyonu %70 eşlerine bulaştırabilirler. Bu oran HIV, Hepatit B, C enfeksiyonlarında çok daha düşüktür. Aslında HPV virüsü bulaşıcılığı en yüksek cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Virüsün bulaşması ile genital siğilin ortaya çıkması arasındaki süre ortalama 3 aydır. Ama bu süre haftalar veya yıllar sonra da olabilir. Bu nedenler HPV virüsü ile ilk karşılaşılan günü tam olarak tespit etmek mümkün değildir.

HPV Enfeksiyonu Bulaştıktan Sonra Ne Olur?

HPV enfeksiyonlarının %70-90’ı geçicidir. Sıklıkla belirti vermeden 6-12 ay içinde kendiliğinden vücuttan temizlenir. Virüsün vücuttan temizlenmesinde en önemli faktör hastanın bağışıklık sisteminin ne kadar kuvvetli olduğudur. Bağışıklık sistemini etkileyen genetik faktörler dışında beslenme, uyku düzeni, stres vs de virüsün nasıl davranacağını belirleyecektir. HPV enfeksiyonunun seyri için yaş da çok önemlidir. HPV enfeksiyonu en çok 25 yaş civarında ve 60 yaş civarında görülür. Çünkü bu yaşlarda vücudun bağışıklık sistemi zayıflar. Sonuç olarak HPV enfeksiyonlarının %70-90’ı kendiliğinden geçer, %10’da virüs vücuttan atılamaz ama hastalığa da neden olmaz. HPV enfeksiyonu olan hastaların sadece %1’de rahim ağzı kanserine yol açar.

HPV Virüsünün Riskleri Nelerdir?

 • Vajinal siğillere (kondilom) yol açabilir
 • Kadında rahim ağzı kanseri, anal kanser, vulva kanseri, vajina kanseri gibi genital bölge kanserlerine veya orofarinks kanserine yol açabilir.
 • Erkekte penis kanseri, anal kanser, orofarinks (ağız-boğaz) kanserine ve akciğer kanserine yol açabilir.

Genital Siğil Kansere Yol Açar mı?

Genital siğile neden olanlar düşük riskli insan papilloma virüs tipleridir (en sık HPV 6, 11) ve bu tipler kansere yol açmaz. 200 HPV tipi arasında yaklaşık 30 çeşit yüksek riskli tip vardır (en sık HPV 16, 18) ve bunlar vücudun çeşitli bölgelerinde zamanla kanser gelişimine neden olur. Enfeksiyonun kansere ilerlemesi ise ortalama 10-20 yıllık bir süreç gerektirir. Yüksek riskli tipler genital siğile neden olmadan yani belirti vermeden kanser gelişimini başlatabilir. Ama düşük ve yüksek riskli tiplerin bir arada bulunabileceği de unutulmamalıdır.

Genital Bölgenin Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

HPV enfeksiyonunun kesin tedavisi yoktur, sadece HPV belirtileri yani bacak arası ve vajinal siğil tedavi edilir. En etkili tedavi yöntemi ise insan papilloma virüsü daha bulaşmadan aşı ile korunmaktır. Genital siğil tedavisi ilaçla veya ablatif yöntemlerle yapılabilir.

 • İlaçla vajinal siğil tedavisi
  Genital siğil ilaçlarının bazıları hasta tarafından (Aldara, Podofiloks), bazıları ise uzman doktor tarafından (podofilin, trikloroasetik asit) uygulanır. Hasta tarafından uygulanan tedavi ilaçları genellikle krem formundadır ve kolayca uygulanabilir. Bitkisel tedavilerin etkinliği bilimsel olarak gösterilmemiştir.
 • Elektrokoter ile genital siğil yakma
  Eğer çok sayıda yaygın siğil varsa lokal anestezi altında koter yardımı ile siğiller tek tek yakılır.
 • Lazer ile genital siğil ile yakma
  Kondilomların CO2 veya NDYag Lazer ile yakılma işlemi de tedavide uygulanabilir. Lazerle siğil tedavisinde de anestezi gerekir.
 • Kriyoterapi ile genital siğil dondurma
  Genital siğil tedavisinde -200 derecedeki soğuk nitrojenin lezyon üzerine püskürtülmesi ile lezyonların tedavisi mümkündür.
 • Ameliyat ile siğil çıkarma
  Bistüri veya makas yardımı ile kondilomlar (genital siğil) ameliyatla çıkarılabilir. Ameliyat ile çıkarma işlemi çok sayıda kondilom varsa tavsiye edilmez. Eğer siğil az ise veya şüpheli bir durum var ise, genital siğil ameliyatla çıkarılır ve patolojiye gönderilir. Diğer ablatif yöntemlerden (yakma, dondurma işlemi) farklı olarak genital siğilin ameliyat ile çıkarılma işleminde dokuya zarar verilmediği için patolojik tanı imkanı vardır.

Ankara’da Genital Siğil Tedavisi Yapan Merkezler Hangileridir?

Yukarıda da anlatıldığı gibi genital siğil tedavisinin yapılacağı klinikte elektrokoter, lazer veya kriyoterapi aletlerinden en az birinin olması gerekir. Ayrıca patolojik tanı imkanının da bulunması gerekir. Ankara’da bu imkanlar çoğu devlet hastanesinde, özel hastanede ve muayenehanede bulunmaktadır.

HPV Enfeksiyonundan Korunma Yöntemleri Nelerdir?

 1. HPV Aşısı
  HPV’den korunmanın en etkili yöntemi cinsel temas başlamadan HPV aşısının yaptırılmasıdır. Dünyadaki bir çok otorite ergenlik döneminde HPV aşısının yapılmasını önermektedir.
 2. Düzenli jinekolojik muayene ve smear testinin yaptırılması 
  HPV belirtilerinden biri de smear testinde bozukluk olmasıdır. Eğer smear testi yapılmazsa bu bozukluk tespit edilemez ve hastalık kansere ilerler. Bu nedenle 21-65 yaş arası 3 yılda bir smear testinin düzenli yaptırılması gerekir. HPV testi ile de tarama yapılabilir. Ama HPV testinin 30 yaşından önce yapılması önerilmez. Çünkü çoğu kadında HPV pozitif olsa bile 30 yaşına kadar virüs kendiliğinden vücuttan temizlenmektedir. Eğer 30 yaşına kadar virüs temizlenmediyse, rahim ağzı kanseri için risk teşkil etmektedir. 30 yaşından önce bakılan HPV testi ve tespit edilen HPV virüsü hastada gereksiz stres ve müdahaleye neden olacaktır. Bu nedenle 30 yaşından önce HPV testinin yapılması önerilmez
 3. Kondom kullanımı
  Kondom kullanımı genital siğilden %100 korumaz, çünkü genital bölgeye sürtünme yoluyla da virüs bulaşabilmektedir. Ama yine de kondom kullanımı fayda sağlar, kullanılması önerilir.
 4. Tek eşlilik
  Genital siğil cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olduğu için en önemli risk faktörü çok eşliliktir. Tek eşli olunsa bile partner çok eşli ise yine HPV riski söz konusudur.
 5. Bağışıklık sistemini güçlü tutma
  Virüs vücuda girdikten sonra çoğunlukla kendi kendine vücuttan temizlenir. Bu savunma mekanizmasında en önemli faktörlerden biri de hastanın bağışıklı sistemidir. Hastanın bağışıklık sistemi ne kadar güçlüyse, virüs o kadar kolay ve çabuk vücuttan temizlenir. Güçlü bağışıklık için düzenli beslenme, uyku ve spor şarttır.

Hangi Aşı Daha İyi?

Dünyada Gardasil, Cervarix ve Gardasil 9 adı altında 3 tip HPV aşısı vardır. Aşıların birbirinden farkı içeriğindeki HPV suşlarının birbirinden farklı olmasıdır.

Gardasil; HPV 6, 11, 16 ve 18’e karşı koruma sağlar. HPV 6, 11 genital siğillerin %90’ından, HPV 16, 18 ise rahim ağzı kanserinin %99’undan sorumludur. Bu nedenle Gardasil kanserden korumaya ek olarak genital siğilden de korumayı sağlar.

Cervarix; sadece HPV 16 ve 18’e karşı korur. HPV virüsüne bağlı kanser gelişimini önler ancak genital siğilden koruma sağlamaz.

Gardasil 9; en son çıkan aşıdır. İçerisinde 9 çeşit HPV suşu vardır. Gardasilin etkili olduğu HPV tiplerine ek olarak HPV 31, 33, 45, 52 ve 58’e karşı da koruma sağlar. Böylelikle hem kanserden hem de genital siğilden korur. Ancak Gardasil 9 ne yazık ki henüz Türkiye’de bulunmamaktadır.
HPV aşılarının fiyatları aşağı yukarı Ankara’da aynıdır. Ancak genital siğilden de koruma sağladığı için Gardasili tercih etmek daha mantıklı gözükmektedir.

HPV Aşısı Kimlere Yapılabilir?

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma merkezi (CDC) 11-12 yaşındaki tüm kız ve erkek çocukların HPV aşısı yaptırmasını önermektedir. 9 -26 yaş arası tüm kız ve erkekler aşı yaptırabilir. Hatta FDA, HPV aşısının 26-45 yaş arası yapıldığında da etkili olduğunu ve 45 yaşa kadar yapılabileceğini belirtmektedir. Ama mümkünse aşı ilk cinsel temastan önce, yani vücut daha önce virüsle hiç karşılaşmadan yapılmalıdır. Bu şekilde aşının etkinliği daha yüksek olmaktadır.

Aşının Fiyatı Ne Kadar? Ankara’da Nerede Yaptırabilirim?

HPV aşıları SGK kapsamında olmadığı için devlet tarafından ücreti karşılanmamaktadır. Aşı yaptırmak isteyenlerin, ücretini kendileri karşılaması gerekmektedir. Aşı temin edildikten sonra Ankara’da herhangi bir sağlık kuruluşunda aşı yaptırılabilir. HPV aşısının fiyatı dolar kuruna göre 350-550 TL arası değişir. 6 ay içinde toplam 3 doz yapılacağı düşünüldüğünde toplam fiyat ortalama 1000-1500 TL arası değişmektedir.

Aşı Erkeklere de Yapılır mı?

HPV erkeklerde de tıpkı kadınlardaki gibi genital bölgede sigil ve kansere yol açabilir. Bu nedenle erkeklerin de aynı kadınlar gibi 9-45 yaş arası HPV aşısı yaptırması önerilmektedir.

Gebelik ve Genital Siğil

HPV enfeksiyonu olan gebe kadınlar da doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken virüsü bebeklerine bulaştırabilirler. Buna bağlı da bebekte laringeal papillomatozis, nefes darlığı, pnömoni (zatürre) ve ölüm görülebilir. Bu nedenle gebelikte siğil tespit edilirse 32. gebelik haftasına kadar tedavisinin yapılması gerekir. Eğer tedavi başarılı olursa hasta normal doğum yapabilir. Ama başarısız olursa o zaman HPV’nin bebeğe bulaşma riskini azaltmak için sezaryen ile doğum tercih edilmelidir.

Genital Siğil Enfeksiyonum var, ne yapmalıyım?

 1. Öncelikle kadın doğum doktorunuza başvurun
 2. Smear testini düzenli olarak yılda bir defa yaptırın
 3. Partneriniz de muayene olsun
 4. HPV ile birlikte Hepatit B, C, HIV, Sifiliz ve Klamidya gibi enfeksiyonlar sık görülür. Bu enfeksiyonların olup olmadığına mutlaka baktırın
 5. Düzensiz beslenme, uyku düzensizliği ve stres gibi faktörler bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek enfeksiyonun tekrarlamasına neden olabilir. Bu olumsuz faktörleri hayatınızdan çıkarmanız gerekir.

Ankara’daki kliniğimizde HPV (Genital Siğil) tanı ve tedavisi, HPV testi ve aşısı Doç. Dr. Deniz Ulaş tarafından yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgi ve randevu 0505 9819919‘dan bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bize Ulaşın!
Adres