KADIN DOĞUM UZMANI (JİNEKOLOG)

Kadın Doğum Doktoru, bir kadının ergenliğinden menopoza kadar geçen süreçte sık sık karşılaşacağı jinekolog doktordur. Halk arasında kadın Hastalıkları ve doğum uzmanı, kadın doğum uzmanı, jinekolog doktor, kadın hastalıkları doktoru veya kadın doğum doktoru olarak da tanımlanabilmektedir.

Kadın Doğum Uzmanı (Jinekolog Doktor) Nasıl Olunur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmak için 6 yıllık Tıp fakültesini bitirdikten sonra Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü olan bir üniversite hastanesinde veya eğitim araştırma hastanesinde ihtisas yapmak gerekir. Bu ihtisas için TUS adı verilen sınava girip, yüksek puanlar almak gerekir. Kadın doğum uzmanı olmak için eskiden çok yüksek puanlar almak gerekirdi, ancak günümüzde malpraktis davalarının artması ve yoğun çalışma temposu nedeniyle Jinekolog doktor olmak isteyen hekim sayısı azalmıştır. Bu nedenle Kadın doğum uzmanı olmak için TUS’ta daha düşük puanlarla Kadın Hastalıkları ve Doğum hastanesinde ihtisas yapılabilmektedir.
Türkiye’nin neredeyse tüm illerinde Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yapılabilmektedir. Ama tabiki en çok tercih edilen illerden biri de Ankara’daki Kadın Doğum Hastaneleridir. Bu hastanelerden en eskilerinden ve bence en iyilerinden biri de Ankara Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi’dir. Ben de ihtisasımı 17 yıl önce bu hastanede yaptım. Askerlik anıları gibi ihtisas anıları da anlatılmakla bitmez. Bu vesileyle üzerimde emeği olan tüm hocalarıma ve kıdemlilerime teşekkür etmek istiyorum.

Jinekolog Doktor İle Kadın Doğum Uzmanı Arasındaki Fark Nedir?

Halk arasında sanki Kadın doğum doktoru ile jinekolog doktor farklı hastalıklara bakarmış algısı olsa da aslında kadın doğum uzmanı ve Jinekolog doktor aynı şeydir. Sadece terminoloji farkı vardır, yani kadın doğum doktoru ve jinekolog doktor eş anlamlıdır. Jinekolog doktor kelimesi İngilizce “gynecology”kelimesinden gelmektedir. Zamanla Türkçeye Jinekolog şeklinde oturmuştur. Her ikisi de aynı hastalıklara bakar; aynı ameliyatları yaparlar.

Kadın Doğum Uzmanı Ne Yapar?

Altı yıllık tıp eğitiminin üzerine 4 yıllık kadın hastalıkları ve doğum ihtisası tamamlandıktan sonra Kadın Doğum Uzmanı mecburi hizmetini yapar. Jinekolog doktor taşrada 4 ana branştan biridir. Kadın Doğum Uzmanı dışında Çocuk, Dahiliye ve Genel Cerrahi Uzmanı hemen hemen her ilde ve ilçede bulunmaktadır. Mecburi hizmet süresi ile ve ilçeye göre değişir. En uzun mecburi hizmet Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde yapılır. Ama tabii bu illerden özellikle Ankara’ya mecburi hizmetin çıkması çok zordur. Mecburi hizmet tamamlandıktan sonra Kadın Doğum Uzmanı özel hastanede veya muayenehanede çalışabilir. Özellikle Ankara kadın doğum uzmanı açısından oldukça doymuş durumdadır.

Kadın Doğum Hastalıkları Nelerdir?

Kadın doğum hastalıkları denince, ergenlikteki hormonal problemlerden, rahim ve yumurtalıkla ilgili tüm hastalıklar, gebelik takibi, doğum ve kısırlık tedavileri akla gelir. Bunların dışında menopoz, genital kanserler, hormonal bozukluklar ve aile planlaması da jinekolog doktorun ihtisas alanına girer.

Kadın Doğum Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanının baktığı hastalıkları gebelik ve jinekoloji şeklinde 2 ana kategoriye ayırabiliriz. Gebelik ile alakalı normal gebelik takibi, riskli gebelik takibi, normal doğum, sezaryen ve kürtaj jinekolog doktorun baktığı hastalıklardır. Jinekolojik hastalıklar ise daha geniş bir yelpazeye sahiptir. Adet düzensizlikleri, hormonal bozukluklar, yumurtalık kistleri, miyom, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kızlık zarı muayenesi, rahim duvarında kalınlaşma, idrar kaçırma, rahim sarkması, menopoz, jinekolojik kanserler ve ergenlikteki hormonal problemler de jinekologun baktığı hastalıklardır. Bunların dışında kısırlık, tüp bebek, vajinismus, gebelikten korunma yöntemleri ve son zamanlarda popülaritesi giderek artan genital estetik uygulamalarına da (labioplasti, vajinoplasti, dolgu) kadın doğum uzmanı bakar.

Jinekolog Doktora Ne Zaman Gidilmelidir?

Kadın doğum muayenesi çoğu kadının hoşlanmadığı ve korktuğu bir muayene olduğu için genelde çoğu bayan kadın doğum doktoruna gitmeyi hep erteler. Ancak her hastalıkta olduğu gibi kadın hastalıklarında da erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Bu nedenle 18 yaşından itibaren her bayanın düzenli olarak jinekolog muayene olması gerekir. Muayene sıklığı hastadan hastaya değişse de en az yılda 1 defa düzenli jinekolojik muayenenin yapılması gerekir.

Kadın Doğum Doktoru Nasıl Muayene Eder?

Kadın doğum muayenesi jinekolojik masada litotomi pozisyonunda yapılır. Hasta bacaklarını masanın her iki yanında bulunan yerlere koyar. Bu esnada hastanın üstü örtü ile kapalıdır. Kadın doğum doktoru ilk olarak dış genital bölgeye bakar. Ardından spekulum denilen alet ile vajina ve rahim ağzı ile ilgili bir anormallik olup olmadığına bakar. Rahim ağzı kanseri taraması için son 1 yıl içinde smear alınmadıysa smear testi alınır. Smear alınması kolay ve ağrısız bir işlemdir. Küçük bir fırça yardımı ile kültür alınır gibi rahim ağzından sürüntü örneği alınır. Gerekli olgularda vajina kültürü veya HPV testi de bu esnada alınabilir.

Spekulum muayenesinin ardından bimanuel muayene halk arasındaki adıyla alttan muayene yapılır. Yumurtalık kistleri, miyom gibi karın içinde yer kaplayan lezyonlar alttan muayenede anlaşılır. Alttan muayeneyi takiben bir kadın doğum doktorunun olmazsa olmazı ultrason ile muayenedir. Bu jinekolojik muayene ve gerekli kadın doğum testlerinin ardından tanı konur ve ona göre tedavi planlanır.

Muayenede Nelere Bakılır?

Kadın doğum muayenesinde; vajinal enfeksiyon, rahim ağzı yarası, rahim ağzı kanseri, rahimde sarkma, idrar torbasında sarkma gibi hastalıklara bakılır. Ardından yapılan ultrason ile rahimde miyom, polip, yumurtalık kisti vs. gibi lezyonların olup olmadığı incelenir. Ayrıca ultrason muayenesi ile rahim duvarı kalınlığı ve yumurtalık rezervi hakkında da bilgi sahibi olunur. Kızlık zarı muayenesi de bazı durumlarda bekar hastalarda gerekli olan bir muayene şeklidir.

Muayene Adetliyken mi Değilken mi Yapılır?

Jinekolog doktor muayenesi bazı durumlarda adetli değilken, hatta mümkünse hemen adet bitiminde yapılması daha uygundur. Rahim ağzı yarası, vajinal enfeksiyon veya yumurtalık kisti şikayeti olan hastaların adet bitiminde jinekolojik muayene edilmesi gerekir. Rahim ağzı kanseri teşhisi için smear testinin alınabilmesi için de yine hastanın adetli olmaması gerekir. Ama bazı kadın hastalıkları muayenesinin ise adetli iken yapılması gerekir. Örneğin hormonal bozukluk, polikistik over hastalığı, kısırlık (infertilite) gibi durumlarda adetin 2. veya 3. günü jinekolojik muayenenin yapılması gerekir.

Muayene Sırasında Ağrı Hissedilir mi?

Jinekolojik muayene çoğu kadının tedirgin olduğu bir muayene olduğu için, öncelikle kadın doğum uzmanının mümkün olduğu kadar hastasının gerginliğini azaltacak şekilde hasta ile iletişim kurması, rahatlatması ve karşılıklı güven kazanıldıktan sonra muayeneyi yapması gerekir. Muayene sırasında doktor aceleci davranmadan, hastanın mahremiyetine dikkat ederek, nazik şekilde muayene yaptığında hastanın ağrı, acı hissetme ihtimali yoktur. Ama tabi ki muayene esnasında hastanın ağrı hissetmemesi için diğer önemli bir nokta hastanın kendini rahat bırakması yani kasmamasıdır.

Jinekolog Doktor Hangi Testleri İster?

Jinekolog doktorun isteyebileceği testler hastanın yaşına ve şikayetine göre değişir. Eğer hastanın akıntı şikayeti varsa vajinal kültür alabilir. Son 1 yıl içinde smear testi yapılmadıysa smear alabilir. Adet gecikmesi varsa mutlaka kanda gebelik testi (BHCG) ister. Adet düzensizliğinde ve kısırlık durumunda hormon profili ister. Yine kısırlık şikayeti ile gelen kadından rahim filmi ve eşinden spermiyogram istenir. Bazı yumurtalık kistlerinde ya da şüpheli durumlarda tümör markerlarını isteyebilir. Özellikle 40 yaş üzeri düzensiz kanamalı hastalarda rahimden parça alınma işleminin yapılmasını önerebilir. 40 yaş ve üzerindeki kadınlardan 2 yılda bir mamografi ve meme ultrasonu ister. Menopozdaki hastalardan ise kemik erimesi ölçümü için KMD isteyebilir. Kadın doğum muayenesinin ve testlerin sonucuna göre doktor tedavi ve takip planını belirler.

Hormon Testi Nasıl Yapılır?

Kadın doğum hormon testi infertilite (kısırlık) veya adet düzensizliği olan hastalardan istenir. Hormon testi dendiğinde FSH, LH, E2, Prolaktin ve TSH bakılır. Hormon testi yumurtalık rezervini, hormonal bozukluğu ve menopozu gösterir. Genelde adetin 2. veya 3. günü hormonlara bakılır (adetin başladığı gün 1. gün kabul edilir ve 2 veya 3. günde test yapılır). Bu hormonların dışında yumurtalık rezervini ölçmek için AMH testi de çok sık kullanılır. Diğer hormon testlerinden farklı olarak AMH için adetli olmaya gerek yoktur, herhangi bir zamanda bakılabilir. Yumurtlama olup olmadığını tespit etmek için ise adetin 21. günü progesteron bakılabilir. Hormon testinin gerekli olup olmadığına jinekolog hastanın yaşı ve şikayetine göre karar verecektir.

Jinekolojik Ultrason Nasıl Yapılır?

Jinekolog doktor ultrasonu hastanede veya özel muayenehanede yapılabilir. Kadın doğum ultrasonu, gebelik ultrasonu ve jinekolojik ultrason şeklinde 2 ana kategoriye ayrılır. Gebelik ultrasonu genelde abdominal yani karından bakılarak yapılır.

Ama gebelik çok küçükse üstten görülemeyeceği için alttan yani vajinal ultrason bakmak gerekebilir. Gebeliğin abdominal ultrason ile görülebilmesi için BHCG’in 6000 civarında olması gerekirken, vajinal ultrasonda görülebilmesi için BHCG’in 1000-1500 civarında olması yeterlidir.
Jinekolojik ultrason ise hasta bakire değilse genelde vajinal yapılır. Bakire hastalarda ise abdominal ultrason ile rahim ve yumurtalıklara bakılır. Ancak burada önemli bir nokta, abdominal ultrason için hastanın idrara sıkışık olması gerekir. Ancak bu şekilde rahim ve yumurtalıklar net bir şekilde görülebilir ve hasta ne kadar idrara sıkışık ise görüntü o kadar net olacaktır.
Bu yüzden bakire hastaların kadın doğum muayenesine giderken ultrasona girme ihtimallerini düşünerek idrara sıkışık olmaları gerekmektedir.

Bakire Hastalar da Jinekolojik Muayene Olabilir mi?

Bakire olan hastalarda spekulum muayenesi ve vajinal ultrason yapılmaz. Sadece abdominal ultrason ile karından ultrason yapılarak rahim ve yumurtalık incelenir. Yukarıda da belirttiğim gibi, abdominal ultrasonda rahim ve yumurtalıkların net görülebilmesi için hastanın mutlaka idrara sıkışık olması gerekmektedir. Sıkışık olmadığı taktirde özellikle yumurtalıklar net görülememektedir.
Vajinal enfeksiyon şikayeti olan bakire hastalarda ise vajinal kültür alınarak enfeksiyonun nedeni araştırılır. Kültür almadan ezbere ilaç kullanmak doğru bir yaklaşım değildir. Vajinal kültür alınmasının kızlık zarına hiçbir zararı yoktur. Bakire hastaların bu konuda endişe duymasına gerek yoktur.

Muayene Esnasında Kızlık Zarına Zarar Verilir mi?

Kadın doğum doktoruna bakire olduğunuzu belirttiğiniz taktirde (siz belirtmeseniz bile jinekolog doktorunuz size soracaktır), kadın doğum muayenesinde kullanılan spekulum muayenesi ve alttan muayene yapılmayacaktır. Gerekli durumlarda alttan muayene gerekiyorsa kızlık zarına zarar vermemek için rektal muayene yani makattan muayene yapılabilir.
Ultrason muayenesi ise vajinal değil abdominal yani üstten yapılır. Yukarıda da belirttiğim gibi üstten ultrason için hastanın idrara sıkışık olması gerekir. Bu çerçevede yapılan kadın doğum muayenesinde kızlık zarına hiçbir zarar verilmeyecektir.

Bayan Jinekolog Doktor Daha mı Çok Tercih Ediliyor ?

Bizim toplumumuzda genelde bayan kadın doğum doktoru daha çok tercih edilir. Çünkü çoğu kadına göre kadın hastalıkları ve doğum mahrem bir konudur ve bir kadının bu şikayetlerini erkek doktora anlatması zordur. O yüzden bizim gibi muhafazakar bir toplumda büyümüş olan bir bayanın kendi hemcinsine şikayetlerini anlatması ve muayene olması daha kolay ve rahattır. İlginç bir şekilde bazı bayanlar, jinekolojik muayene için erkek doktorları daha çok tercih edebilmektedirler. Bunun açıklaması olarak da erkeklerin bayan doktorlara göre daha anlayışlı ve sevecen olduğuna inanmaktadırlar. Tabi ki hastaya gösterilen yaklaşım kişiden kişiye değişmektedir. Bunun doktorun erkek ya da bayan olmasıyla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bence önemli olan doktorun hastasıyla ne kadar empati yapabildiği ve iletişim kurduğudur.

Jinekolog Muayene Ücretleri Nedir?

En çok merak edilen konulardan biri de jinekolog doktor muayene ücretleridir. Jinekolog muayene ücretleri ilden ile, hastaneden hastaneye ve doktordan doktora değişir. Ankara jinekolog muayene ücretleri özel hastanelerde 80-300 TL civarında iken, Ankara jinekolog muayenehane ücretleri 200-500 TL arasında değişmektedir. Kadın doğum muayene fiyatları arasındaki bu değişkenlik hastane veya jinekolog muayenehanesinin Ankara’nın hangi semtinde bulunduğu ile de alakası vardır. Muayenehanelerin çoğu Ankara’nın Çankaya İlçesi’nin Çukurambar semtinde bulunmaktadır. Çukurambar dışında Kızılay, Tunalı Hilmi caddesi çevresinde de kadın doğum muayenehaneleri yoğun olarak bulunmaktadır. Özel hastaneler ile muayenehanelerin ücretleri, verilen hizmet açısından kıyaslandığında, özel kadın doğum muayenehanesinin daha konforlu, daha butik ve daha sıcak bir ortam olduğunu da hastalar belirtmektedir. Ayrıca hasta bilgilerinin gizliliği de göz önüne alındığında özel muayenehaneler hastalar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Kadın Doğum Uzmanını Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ankara jinekolog tavsiyelerinde en önemli nokta hastanın kadın doğum uzmanı ile frekansının tutmasıdır. Bayan, doktorundan pozitif enerji almalı, güven duymalı ve doktorunun yanında kendini rahat hissetmelidir. Ankara’daki en iyi kadın doğum doktoru şu özelliklere sahip olmalı demek doğru değildir. Her jinekolog doktorun tavsiye edildiği, sevildiği bir hasta kitlesi vardır. Bir bayan kitlesi tarafından çok sevilen bir jinekolog, başka bir kitleye itici gelebilir. Dolayısıyla aynı jinekolog doktordan bir hasta hiç memnun kalmazken, diğer hasta aynı doktoru çevresine Ankara’daki en iyi kadın doğum doktoru şeklinde tavsiye edebilir. Ankara Kadın doğum uzmanı tavsiyesinde dikkat edilecek en önemli nokta hastanın kendini tanıması, beklentilerini bilmesi ve bu beklentilerini jinekolog doktoruna net bir şekilde ifade etmesidir. Özellikle gebelik takibi ve doğum, hem tecrübe hem de özveri gerektiren konulardır. Jinekolog doktorun hastasına olan güven verici ve rahatlatıcı yaklaşımı ve 7/24 yanında olduğunu hissettirmesi çok önemlidir. Doktorun sürekli ulaşılabilir olması hastası için büyük önem taşımaktadır. Çünkü doğumun zamanı belli olmaz ve gebelikte her an acil müdahale gerekebilir. Bu nedenle, gebelik takibi ve doğum için hastanın bu kriterleri göz önüne alarak jinekolog doktorun seçilmesi gerekir.

Ankara’nın Çankaya İlçesi Çukurambar semtindeki muayenehanede takip ve  tedavi işlemleri Jinekolog Doktor Doç. Dr. Deniz Ulaş tarafından yapılmaktadır. Muayene fiyatları ve merak ettiğiniz tüm sorularınız için 0505 9819919 numaralı telefonu arayarak bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bize Ulaşın!
Adres