Erkeklerin boşalması ve orgazm olması gözle görülebilen bir durum iken kadınların boşalması ve orgazm olması çok tartışmalı bir konudur ve kadınlarda orgazmının tarifi tam yapılamamıştır. Hem kadınların hem de erkeklerin merak ettiği bu konu ile ilgili bilimsel veriler eşliğinde merak ettiğiniz soruları cevapladım.

Kadınlar Nasıl Boşalır?

Cinsel ilişki sırasında kadınlar şu basamaklardan geçerek orgazm olur

 • Uyarılma
 • Plato
 • Orgazm
 • Gevşeme

Cinsel ilişki sırasında kadın önce uyarılır. Bu uyarılma için illa vajinal ilişki olmasına gerek yoktur. Vajina girişine, klitorise veya meme uçlarına dokunulma ile de kadın uyarılabilir.

Uyarılma ilişki sırasında giderek artar ve maksimum seviyeye ulaşır. Bu seviyenin üstüne çıkmaz ve o seviyede bir süre daha cinsel uyarılma devam eder. Bu döneme orgazmın plato evresi adı verilir.

Kadın boşalmasının uyarılma ve plato evresinde genital bölgeye olan kan akımı artar ve genital bölge daha da hassaslaşır. Plato evresinden sonra uyarılma devam ederse kadın orgazm olur yani halk arsındaki adıyla tatmin olur.

Kadınlarda orgazm erkeklerdeki gibi net bir şekilde görülmeyebilir. Kadınlarda boşalma için 2 teori ortaya konmuştur.

 1. Fışkırtarak boşalma (Squirting)
 2. Fışkırtma olmadan boşalma

Kadınların fışkırtarak boşalması yıllar önce Hipokrat ve Kamasutra tarafından tarif edilmiştir. Ancak daha sonra yapılan çalışmalarda fışkırararak boşalan kadınların aslında idrar kaçırdığı gösterilmiş. Bu çalışmalarda kadınların boşalma öncesi ve sonrası ultrasonla idrar torbalarına bakılmış. Boşalma sonrası mesanenin de boş olduğu görülmüş. Bu nedenle fışkırma sırasında aslında istemsiz idrar kaçağı olduğu iddia edilmiş.

Diğer taraftan başka çalışmalarda ise boşalma öncesi ve boşalma sonrası kadınların idrarları incelenmiş. Bu inceleme sonucu kadınlar boşaldıktan sonra idrarlarında aynı erkek semeni gibi PSA ve früktoz saptanmış. Kadınların boşalma sıvısının üretranın (idrar deliği) hemen altında yer alan skene bezlerinde üretildiği ve boşalma sırasında bu sıvının dışarı akmadan mesaneye gittiği sonucuna ulaşılmış.

Yani sonuç olarak kadınlarda boşalma için mutlaka fışkırtma tarzı boşalma olması gerekmiyor. Kadınların boşaldığı sıvı miktar olarak 0.3-150 cc arası olabilir. Bir kadın boşaldığında 0.3 cc kadar sıvı üretildi ve bu sıvı mesaneye gittiyse kadının bunu fark etmesi imkansızdır. Ama bu durum kadının boşalmadığı ya da orgazmın gerçekleşmediği anlamına gelmez.

Kadınlar en fazla kaç defa boşalır? sorusunun cevabı için diğer yazımı okuyabilirsiniz.

Kadınlarda Orgazm Çeşitleri

Kadınlarda boşalma yani orgazm 3 şekilde gerçekleşebilir.

 1. Vajinal boşalma (orgazm)
 2. Klitoral boşalma
 3. Servikal boşalma

Yapılan anket çalışmalarında kadınların klitoral yolla orgazmı, vajinal orgazma göre daha çok yaşadıkları saptanmıştır. Hatta hiç vajinal orgazm olamayan kadınlar vardır. Ancak klitoris uyarısı olduğunda vajinal orgazm gerçekleşmektedir.

Freud klitoral orgazmı immatür (olgunlaşmamış) kişilik, vajinal orgazmı ise matür (olgun)I kişilik olarak tanımlamıştır. Diğer bilim adamları bu fikri kabul etmese de böyle de bir teori vardır.

Rahim ağzı (serviks) da cinsel haz almaya yarayan bir yapıdır. Vajinal ilişkide penisin rahim ağzına dokunması ile kadın daha çok zevk alır ve orgazm olur. Hatta rahim alma ameliyatında kadının cinsel yaşantısının olumsuz etkilenmemesi için rahim ağzı alınmaz.

Yapılan çalışmalarda da rahimi tamamen alınan kadınların cinsel hayatının, rahim ağzı alınmadan rahimin üst tarafı alınan kadınlara göre daha çok olumsuz etkilendiği gösterilmiştir.

Kadınlarda Orgazmın Belirtileri

Kadınlarda orgazmın en önemli belirtisi istemsiz ve ritmik vajinal kasılmaların olmasıdır. Vajinal kasılmalar 5-15 sn ve kadın tatmin olur, rahatlar. Kadınların boşaldığı sıvı rengi idrar rengi gibi de olabilir, beyaz süt renginde de olabilir. Kadınların boşaldığı sıvı rengi kokusuz olabileceği gibi sarımsak kokulu akıntı şeklinde de olabilir. Ayrıca hiçbir sıvı gelmeden de bir kadın boşalabilir, orgazm olabilir.

Sevişme veya cinsel ilişki sırasında kadınların ıslanması boşalma anlamına gelmez. Islanma vajinal bezlerin sıvı üretmesi ile olur ancak kadın boşalması için vajinal kaslarda ritmik kasılmaların olması gerekir. Kadınlarda ıslanma sadece cinsel uyarılmanın bir belirtisidir. Boşalma ise kadınlarda orgazmın belirtisidir.

Kadınlarda Boşalamama Nedenleri

Erkeklerin %99’u cinsel ilişki sırasında boşalırken, ne yazık ki kadınların çoğunluğu boşalamaz. Kadınların boşalamama nedenleri birçok mekanizmayla açıklanmaya çalışılmış ancak sebebi ile ilgili fikir birliğine varılamamıştır. Kadınların boşalamama nedenleri arasında şu sebepler suçlanmıştır.

 • Toplum baskısı
 • Dini baskı
 • Geçirilmiş travma
 • Konsantre olamama

Yukarıdaki nedenler nedeniyle bazı kadınlarda vajinismus görülebilir. Vajinismus bilinç altındaki korku ve yanlış inanışlar nedeniyle kadının cinsel ilişkiye girememesi olarak tanımlanabilir. Kadınlarda cinsel işlev bozukluğunun en ileri aşaması olarak kabul edilen VAJİNİSMUS hakkında daha detaylı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Sonuç olarak kadınlar erkekler gibi gözle görülür bir şekilde fışkırır tarzda boşalmaz. Eğer bir kadın cinsel ilişki sırasında haz alıyorsa ve belli bir haz seviyesinden sonra rahim ve vajinada ritmik kasılmalar oluyorsa orgazm oluyor demektir.

Tam tersi fışkırır tarzda boşalma yaşayan kadınlar da olabilir. Bu da anormal bir durum değildir. Daha önce de belirttiğim gibi kadınların boşalma sırasında salgıladıkları sıvı gözle görülemeyecek kadar az da olabilir, 1 bardağı dolduracak kadar çok da olabilir. Her ikisi de fizyolojik kabul edilir ve bu durumlarda utanmaya gerek yoktur.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar

 1. Hite S. The Hite Report. Macmillan; New York: 1976.
 2. Ingelman-Sundberg A. The anterior vaginal wall as an organ for the transmission of active forces to the urethra and the clitoris. Int Urogynecol J Pelvic Floor Dysfunct. 1997;8:50–1. [PubMed] [Google Scholar]
 3. Lloyd E. The Case of the Female Orgasm: Bias in the Science of Evolution. Harvard University Press; Cambridge, MA: 2005.
 4. Lloyd J, Crouch NS, Minto CL, Liao LM, Creighton SM. Female genital appearance: “normality” unfolds. BJOG. 2005;112:643–6. [PubMed] [Google Scholar]

 

06.05.1977 tarihinde Tarsus’ta doğdum. 1995 yılında Abdülkerim Bengi Anadolu Lisesi’ni bitirdim. Çocukluktan beri hayalini kurduğum mesleğe ilk adımı, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak attım. Kadın Hastalıkları ve Doğum alanındaki uzmanlık eğitimimi ise 2001-2006 tarihleri arasında Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.