Orgazm olamama veya boşalamama (anorgazmi) tüm dünyadaki kadınların ortak problemidir. Yapılan çalışmalarda erkeklerin neredeyse %100’ü cinsel ilişkide boşalırken, kadınlarda sadece %50-60’ında cinsel ilişkide boşalma gerçekleşir.

Kadınların orgazm olamamasının altında yatan nedenler psikolojik veya fizyolojik olabilir. Bu yazımda sizlere kadınların boşalamama nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi vereceğim.

Erkeklerin boşalması ve orgazm olması gözle görülebilen bir durum iken kadınların boşalması ve orgazm olması çok tartışmalı bir konudur ve kadınlarda orgazmının tarifi tam yapılamamıştır. “Kadınlar nasıl orgazm olur?” sorusunun cevabı için ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Kadınlarda Boşalamama – Anorgazmi Nedenleri

Erkeklerin %99’u cinsel ilişki sırasında boşalırken, ne yazık ki kadınların çoğunluğu boşalamaz. Kadınların boşalamama nedenleri birçok mekanizmayla açıklanmaya çalışılmış ancak sebebi ile ilgili fikir birliğine varılamamıştır.

Kadınların boşalamama nedenleri arasında şu sebepler suçlanmıştır.

 • Toplum baskısı
 • Dini baskı
 • Geçirilmiş travma
 • Konsantre olamama

kadin bosalmasi

Yukarıdaki nedenlerin şiddetine göre kadında geç boşalma veya boşalamama olabilir. Hatta travmanın boyutu çoksa bu kadınlarda vajinismus görülebilir. Vajinismus bilinç altındaki korku ve yanlış inanışlar nedeniyle kadının cinsel ilişkiye girememesi olarak tanımlanabilir.

Kadınlarda cinsel işlev bozukluğunun en ileri aşaması olarak kabul edilen VAJİNİSMUS hakkında daha detaylı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Kadınlarda Cinsel İlişkiden Zevk Alamama Nedenleri

Yapılan çalışmalarda kadınların sadece 1/3’ünün gerçek anlamda orgazm olduğu gösterilmiştir. Eskiden kadınlar cinsel ilişkiden zevk alamamayı sorun yapmazken, günümüzde farkındalığın artması ile birlikte kadınlar bu durumu sorgulamaya başlamıştır.

Islanıyorum ama orgazm olamıyorum” gibi şikayetle gelen hasta sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Kadınların cinsel ilişkiden zevk alamamasının esas nedeni psikolojiktir.

Eşine güvenmemesi, eşinin kendini beğenmiyor olduğunu düşünmesi, cinselliğin ayıp, günah olduğunu düşünmesi gibi düşünceler kadının cinsel ilişkiye odaklanmasını bozar ve zevk alamamasına neden olur. Bu anlamda da kadının eşine büyük görev düşer. Vajinada genişleme gibi anatomik problemler de kadınların zevk almasını azaltabilir.

Koital Anorgazmi Ne Demek?

Vajinal orgazm olamama durumuna vajinal anorgazmi denir. Yani cinsel ilişkide orgazm olamama, boşalamama durumudur. Bazı kadınlar klitoral veya mastürbasyon yoluyla orgazm olurken vajinal yoldan orgazm olamaz. Bu durum çok mastürbasyon yapan kadınlarda daha sık görülür.

kadinlarda kolay orgazm olma teknikleri

Kadınlarda Cinsel İsteği Artırmanın Yolları

Kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolu davranışsal ve psikoterapi ile bilinçaltının temizlenmesidir.  Takviye vitamin ve ilaçlar da cinsel isteği artırmak için kullanılabilir. Ama tedavide ilaçtan daha önemli olan psikoterapi yöntemidir. Kadınlarda cinsel istek aşağıdaki yöntemlerle artırılabilir.

 • Psikolojik destek
 • Cinsel hayatı renklendirme
 • Kadının mastürbasyon yapması
 • Cinsel isteği artıran ilaç, vitamin ve yiyecekler

Kadınlarda Anorgazmi Tedavisi

Boşalamayan veya geç boşalan bir kadın aşağıdaki yöntemleri uygulayarak cinsel hazzını artırabilir. Peki bunlar nelerdir ;

Konsantre Olun

Kadınların kolay boşalmasının belki de en önemli püf noktası cinsel ilişki esnasında kadının konsantre olabilmesidir.  Bir kadın cinsel ilişkide ne kadar iyi odaklanıyorsa o kadar kolay orgazm olur. Ama ne yazık ki kadınlar sosyal ve dini nedenlerle cinselliğe erkeklere göre daha uzaktır.

Özellikle bizim gibi muhafazakar toplumlarda cinsellik kadınlar için bir tabudur. Kadının cinsel ilişkiden zevk almasının bile ayıp, günah kabul edildiği bir toplumda kadının cinsel ilişki sırasında kendini olduğu gibi ifade etmesi, konsantre olması beklenemez.

Ama kadınların kolay orgazm olması için yapılması gereken şey kadının zevk almaya, dokunuşlara konsantre olmasıdır. Cinsel ilişki sırasında eşinizle olan sorunları, gündelik hayattaki sorunlarınızı, sosyal ve dini baskıları unutun, sadece ilişkiye odaklanın. Odaklandığınızda her şeyin daha farklı olduğunu, daha çok zevk aldığınızı göreceksiniz.

Teslim Olun

Kadınlar yaratılış olarak sığınmayı sever. İçgüdüsel olarak güçlü erkek bir kadını tahrik eder. Bu mantıkla bakıldığında yatakta kadının teslim olması daha kolay orgazm olmasını sağlar. Kadının teslim olması erkeği de daha çok tahrik eder. Bu şekilde uyumlu bir cinsel birliktelik yaşanabilir.

Cinsel İlişkide Vajina Kaslarınızı Kullanın

Cinsel ilişki sırasında kadının vajinal kaslarını kasıp gevşetmesi hem kadına hem de erkeğe daha çok zevk verir. Bir kadın kolay orgazm olmak istiyorsa ilişki sırasında vajina kaslarını kasıp gevşetmelidir.

Bu kasları çalıştırmanın da en iyi yolu Kegel egzersizidir. Bir kadın ne kadar çok Kegel egzersizi yaparsa vajinal kaslarını o kadar iyi kullanır. Kegel egzersizi pelvik taban kaslarının kasılıp gevşetilmesi şeklinde yapılır. İdrar yaparken pelvik taban kasları kasılır, idrarı tutarken pelvik taban kasları gevşer.

Kegel egzersizini doğru yapmak için 10 sn idrarı tutar gibi pelvik taban kasları kasılır, 10 sn idrar yapar gibi pelvik taban kasları gevşetilir. Kegel egzersizi ne kadar çok yapılırsa vajina o kadar sıkılaşır, cinsel ilişkide o kadar çok zevk alınır.

Cinsel ilişki sırasında penis vajinaya girerken pelvik taban kasları kasılırsa, çıkarken pelvik taban kasları gevşetilirse kadın daha kolay orgazm olur ve boşalır.

Mastürbasyon Yapın

Mastürbasyon bir kadının kendi vücudunu tanıması ve zevk aldığı erojen bölgeleri tanıması için çok önemlidir. Mastürbasyon yapan bir kadın daha kolay konsantre olur ve vücudunu daha iyi tanır. Kolay orgazm olmanın en önemli püf noktalarını da yerine getirmiş olur.

Bu bağlamda mastürbasyon yapan bir kadın her zaman mastürbasyon yapmayan bir kadına göre daha kolay orgazm olur.

Kadınlarda mastürbasyon yapmanın tek zararı çok yapılması durumunda kadının vajinal orgazm olamamasıdır. Aşırı mastürbasyon yapan kadınlarda vajinal orgazm (koital anorgazmi) zorlaşır ve mutlaka klitoral uyarı desteği gerekebilir. Bu nedenle kadının aşırıya kaçmadan mastürbasyon yapması daha kolay orgazm olmasını sağlayacaktır.

Hayal Gücünüzü Genişletin

Cinsellikte hayal gücü çok önemlidir. Hayal gücü ne kadar genişse cinsel haz da o kadar çok olacaktır. Hayal gücünün genişletilmesi ise seks oyuncakları ve videolar ile mümkündür. Abartmadan yapılan seks oyunları, kullanılan seks oyuncakları cinsel hayatı renklendirecek ve kadınların daha kolay orgazm olmasını sağlayacaktır.

Klitoral Uyarı

Yapılan çalışmalarda kadınların klitoral orgazmı daha çok yaşadıkları saptanmıştır. Vajinal orgazm olan kadınların çoğunluğunda klitoral uyarı desteği ihtiyacı olmaktadır.

Hiç boşalamayan anorgazmi problemi olan kadınlar belki de vajinal ilişki sırasında klitoral uyarı (parmak, vibratör vs) ile daha kolay orgazm olacaklar. Boşalamayan kadınlar vajinal ilişki sırasında eşinden klitoral uyarı yapmasını isteyebilir veya kendisi yapabilir. Bu şekilde daha kolay orgazm olabilirler.

Genital Estetik Uygulamaları

Kadınlarda cinsel hazzı artıran yöntemlerden biri de genital estetik uygulamalarıdır. Kadınların kolay boşalmasını sağlayan bu uygulamalar arasında en sık uygulanan G noktası büyütme ve vajina daraltma işlemleridir.

G noktası vajinanın 4-5 cm iç kısmında ve yukarıda bulunan sinir ağından zengin bir bölgedir. Bu bölge kadının daha çok zevk almasını ve daha kolay boşalmasını sağlar. G noktası aşısı (G Shot) denilen yöntemde G noktasına dolgu materyali enjekte edilir. Bu bölgenin alanı genişletilir ve kadının daha kolay orgazm olması sağlanır.

Vajinoplasti ameliyatında ise vajina ameliyatla daraltılır. Bu sayede hem kadın hem de erkek cinsel ilişkide daha çok zevk alır. Ayrıca dar vajina kadının özgüvenini yükselterek cinsel ilişkiye daha konsantre olmasını ve daha kolay orgazm olmasını sağlar.

Kadınlarda Orgazmı Kolaylaştıran Yiyecekler

Bazı yiyecekler, vitaminler ve macunlar afrodizyak kabul edilir ve cinsel isteği artırır. Bu yiyeceklere ayrıntılı olarak ilgili yazımdan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak orgazm olmak erkekler kadar kadınların da en doğal hakkıdır. Kadınların cinselliği bir görev gibi görmemesi, temel ihtiyaç gibi görmesi gerekir. Unutmayın cinsel olarak sağlıklı bir kadın her zaman daha mutlu ve daha pozitif bir birey olacaktır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar

 1. Hite S. The Hite Report. Macmillan; New York: 1976. Ingelman-Sundberg A. The anterior vaginal wall as an organ for the transmission of active forces to the urethra and the clitoris. Int Urogynecol J Pelvic Floor Dysfunct. 1997;8:50–1.
 2. Lloyd E. The Case of the Female Orgasm: Bias in the Science of Evolution. Harvard University Press; Cambridge, MA: 2005.
 3. Lloyd J, Crouch NS, Minto CL, Liao LM, Creighton SM. Female genital appearance: “normality” unfolds. BJOG. 2005;112:643–6.
Prof. Dr. Deniz Ulaş 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl TUS sınavında yüksek puan alarak ilk tercihi olan Ankara Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasına başladı. Kadın doğum ihtisasını bitirdikten sonra Yozgat Bozok Doğumevi'nde mecburi hizmetini yaptı. Ardından Azerbaycan Bakü'de Ankara Medical Center'ın açılmasında görev aldı. 2 yıl hastanede kadın doğum uzmanı ve başhekim yardımcısı olarak çalıştı. 2010 yılında Ankara'da üniversitede çalışmaya başladı. 2014 yılında Doçent, 2020 yılında Profesörlük ünvanı almaya hak kazandı. İnfertilite (kısırlık), Tüp Bebek Tedavisi, Aşılama Tedavisi, Genital Estetik Uygulamalar, Vajinismus ve Riskli Gebelik Takibi özel ilgi alanlarında yurt dışı ve yurt içi bir çok bilimsel kongrede konuşma ve sunumlar yaptı. 200'ü aşkın bilimsel çalışma ve makaleleri bulunan Prof. Dr. Deniz Ulaş halen Yüksek İhtisas Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Ankara Çukurambar'da bulunan muayenehanesinde ise hastalarını kabul etmektedir.Detaylar için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

3 YORUMLAR

 1. Deniz Hanım Merhaba, açıklayıcı ve bilgilendirici yazı için teşekkür ederiz. Yazınızı okurken bir konuda endişem oldu, eşimle çok rahat ilişki yaşadığım halde zor bir orgazm gerçekleşiyor. Ancak şimdi arada kaldığım konu biz kadınlar için boşalma ve orgazm farklı şeylermi ? Bu ayrım nasıl anlaşılır ?

 2. Merhaba benim sorunum ne inanîn anlamdım ilişki sırasında canım çok yanîyor hafiflemeye başlayınca da yoruluyorum ve gerisi gelmiyor ben bundan cok rahatsîzîm acı esnasında zevkte alıyorum ama yinede boşalamıyorum rahatlîk konusunda tamamen kendimj salıyorum yani ama yok olmuyor ne yapmalıyım bazen hissetmiyorum bile icimde birsey yok mus gibj oluyor bir sîkıntı ise zevk suyu dahi yok tamamen kuruyum zevk suyumun gèlme zamanları da söyle oluyor dibine kadar girince oyle olunca da canîm daha fazla yaniyor ama zevk aliyorum bana yardimcî olur sanız sevinirim doktara gidemiyorum cünkü evli degilim utanıyorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz