Kızlık Zarı Dikimi

Halk arasında “zar diktirmek, kızlık zar dikimi, kızlık zarı tamiri, kızlık zarı onarımı, bekaret tamiri, bekaret onarımı veya himenoplasti ameliyatı” şeklinde de bilinen Ankara kızlık zarı dikimi ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kızlık zarı dikimi operasyonları Ankara’da iki yöntemle yapılır. Bunlar “Kalıcı kızlık zarı dikimi” ve “Geçici kızlık zarı dikimi” yöntemidir. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağı, dikim öncesi yapılan kızlık zarı muayenesine göre ve cinsel ilişkinin olacağı tarihe göre belirlenir.

Dikim Öncesi Kızlık Zarı Muayenesi

Ankara’da kızlık zarı dikimi operasyonlarından önce kızlık zarı muayenesi (kızlık testi) yapılır. Kızlık zarı muayenesinin amacı kızlık zarı türünün ve zedelenmenin belirlenmesidir. Eğer kalıcı kızlık zarı dikimi yapılacaksa beraberinde vajina daraltmaya ihtiyaç olup olmadığı da bu muayene sırasında netleşir.

Kızlık zarı muayenesi küçük dudaklar hafifçe yanlara çekilerek, sadece gözle yapılan bir muayene şeklidir. Ultrason ile kızlık zarının yırtık olup olmadığı ve zar zedelenme şekli belli olmaz. Sadece gözle yapılan bekaret testi 20-30 sn süren, ağrısız ve kolay bir muayenedir. O yüzden bu muayeneden korkmanızı gerektirecek bir durum yoktur.

Ayrıca kızlık muayenesi esnasında dikim operasyonunun hangi anestezi yöntemi ile yapılacağı da kararlaştırılır. Kızlık zarı dikimi (kızlık zarı tamiri, kızlık zarı onarımı) basittir ve kısa sürer. Bu yüzden çoğunlukla lokal anestezi (alttan uyuşturma) ile kızlık zarı tamiri gerçekleştirilir. Ancak ameliyat korkusu olan hastalarda eğer hastanın genel anestezi almasına engel yoksa genel anestezi altında uyuyarak da kızlık zarı tamiri yapılabilir.

 

Ankara Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri Nelerdir?

Kızlık zarı dikimi için 2 yöntem vardır.

  1. Geçici kızlık zarı dikimi

Geçici kızlık zarı dikimi cinsel ilişkiden önceki 1 hafta içinde yapılmalıdır. Yani geçici kızlık zarı tamirinin kalıcılık süresi haftadır. 1 haftadan sonra dikişler eridiği için geçici kızlık dikiminin etkisi kaybolur ve kızlık zarı kanaması olmaz. Geçici kızlık tamiri yaklaşık 5 dakika süren, kolay bir işlemdir. Genelde lokal anestezi ile yapılır. Tamir esnasında hasta kesinlikle ağrı, sancı hissetmez. Aynı gün normal hayatına dönebilir. Geçici kızlık zarı tamiri düğününe çok az vakit kalmış hastalar için tercih edilir.

  1. Kalıcı kızlık zarı dikimi (Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı tamiri)

Kalıcı kızlık zarı tamiri, düğünü en az 2-3 ay sonra olacak hastalar için tercih edilir.  Kalıcı kızlık zarı dikiminden sonraki ilk 2-3 ay içinde ilişki olmamalıdır. Dikimden en erken 2-3 ay sonra ilişki olabilir. Çünkü onarım sırasında kullanılan dikişler 2 aydan sonra erir ve görünmez hale gelir. Kalıcı kızlık zarı dikimi başarılı olmuş ise onarımdan 10 yıl sonra bile ilişki olsa kızlık kanaması olacaktır. Yani kalıcı tamir işleminde süre sınırı yoktur.

Flep yöntemi ile yapılan kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama 30 dakika sürmektedir. İşlem genellikle lokal anestezi altında uyuşturularak yapılır, ancak bazı durumlarda hastanın isteğine göre genel anestezi ile de yapılabilmektedir. Kızlık zarı dikimi ameliyatı sonrası hasta evine gidebilir ve ertesi gün normal günlük hayatına devam edebilir. Hastalarımıza 1 hafta spor, ağırlık kaldırma veya bisiklete binme gibi bacakların açılmasını gerektirecek veya ameliyat alanına direk bası uygulayabilecek aktivitelerden uzak durmalarını öneriyoruz. 1 hafta sonraki kontrolde, iyileşmenin durumuna göre hastalarımızı iyileşmeden sonraki dönem ve kontrolleri hakkında bilgilendiriyoruz. Bu kontrollerden kliniğimizde ücret alınmamaktadır.

Kızlık Zarı Tamiri Hangi Dönemde Yapılmalıdır?

Geçici kızlık zarı dikimi için hastanın adetli olup olmamasına bakılmaz ama kalıcı kızlık zarı dikimi için en ideal zaman adet bitimidir. Çünkü kalıcı kızlık tamiri sonrası yaranın güzel iyileşmesi için enfeksiyondan korunmak çok önemlidir. Kalıcı dikim sonrası daha yara yeri iyileşmeden hemen adet olursa o bölge enfeksiyona açık hale gelir. Enfeksiyona bağlı olarak da  yara iyileşmesi tam olmayabilir, dikişler tutmayabilir ya da açılabilir. Bu yüzden kalıcı kızlık zarı tamirinin adet bittikten sonra temizken yapılması tavsiye edilir.

Bekaret Tamiri Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kızlık zarı dikimi başarısını etkileyen en önemli faktör, cerrahi teknik olmakla birlikte, operasyon sonrası yara bakımının ve enfeksiyon engellenmesinin önemi çok büyüktür. Yara yeri enfeksiyonu dikişlerin açılmasına dolayısıyla da cerrahi alanın açılmasına sebep olabilmektedir. Bu durumda da cinsel ilişki ile yeteri kadar kanama olmayabilir. O yüzden kızlık zarı dikimi sonrası yara bakımı iyi yapılmalı ve enfeksiyon riski ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için de hastanın dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

  • Tercihen ilk gün banyo yapılmaması
  • Sonraki 2 hafta ayakta duş alınması,
  • İlk 2 hafta havuza, denize girilmemesi,
  • Ortak kullanım tuvaletlerinin mümkün olduğu kadar kullanılmaması,
  • Yara yerinin kuru ve temiz tutulması,
  • İlk 1 hafta dar pantolon giyilmemesi ve pamuklu iç çamaşırı tercih edilmesi,
  • Özellikle ilk 2 hafta karın içi basıncını artıracak ağır kaldırma, kabızlık ya da bacakların aşırı açılması gibi aktivitelerden kaçınılması çok önemlidir.
  • Ayrıca kızlık zarı dikimi sonrası reçete edilen doku dezenfektanı ve kremlerinin ilk 1 hafta günde 2 kez kullanılması, verilen düşük doz koruyucu antibiyotiğin ihmal edilmemesi yara dokusunun iyi iyileşmesi açısından önemlidir.

Kızlık zarı diktirme sonrası ağrı kesici ihtiyacı genelde olmamakta, kızlık zar dikimi sonrası aynı gün bir kaç saat içerisinde normal rutin hayatınıza dönüş mümkün olmaktadır.

Kızlık Zarı Dikiminin Başarı Oranı Nedir?

Kızlık zar dikimi başarısı ancak; doğru cerrahi teknik, steril koşullarda yapılan operasyon, operasyon sonrası temiz yara bakımı ile garantilidir. Kızlık zarı dikimindeki amaç; cinsel ilişki ile kanama oluşmasının sağlanmasıdır. Bu nedenle bu hassas konuda yara yeri bakımı konusunda bilgi sahibi olmanız, zar dikimi operasyonundan sonra bilgilendirilmeniz önemlidir. Bu hususlara dikkat edildiğinde kızlık zarı tamiri sonrası ilk cinsel ilişkide %95-100 kanama olacaktır.

Kızlık Zarı Dikimi Partner Tarafından Anlaşılır mı?

Flep yöntemi yaparken, kaldırılan ince tabakadaki kılcal damar ağı belirgin kızlık zarı kanaması oluşturacak potansiyele sahip olmalıdır. Eğer vajinada genişleme varsa himenoplasti ameliyatı esnasında vajina daraltma işlemi de yapıldığı için kızlık zarı dikimi kesinlikle belli olmaz, partner tarafından anlaşılmaz ve dikilmiş olduğu ortaya çıkmaz.

Kızlık Zarı Birden Fazla Kez Onarılabilir Mi?

Kalıcı kızlık zarı dikimi sayesinde evet, defalarca dahi kızlık zarı tamir edilebilir, yeniden kızlık zarı yapılabilir. Bu durum, geçici kızlık zarı dikimi için de geçerlidir.

Ankara Kızlık Zarı Dikimi Ücretleri Neye Göre Değişir?

Kızlık zarı dikimi fiyatı (kızlık zarı dikimi ücreti); kızlık zarının yapısı, açıklık derecesine, yırtık şekline göre, uygulanacak geçici veya kalıcı kızlık zarı dikimi tipine göre ve uygulanacak anestezi tipine göre değişkenlik gösterir. Ankara’da kızlık zarı dikim ücreti işlemin yapılacağı kliniğe ve doktora göre de değişir. Etik kurallar nedeni ile web sitelerinde ücret bilgisi paylaşılamamaktadır. Bu nedenle kızlık diktirmeyi düşünüyorsanız öncesinde jinekolojik muayene olarak net fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Ankara Çukurambar’daki kliniğimizde hasta bilgilerinin gizliliği esasına dayanarak kızlık zarı muayenesi, kalıcı ve geçici kızlık zarı dikimi Jinekolog doktor Doç. Dr. Deniz Ulaş tarafından yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgi ve randevu için 0505 9819919 numaralı telefondan bize ulaşabilir, Ankara kızlık zarı dikim fiyatları, kalıcı kızlık zarı dikimi fiyatı, geçici kızlık zarı dikimi fiyatı, kızlık zarı dikimi fiyatı 2019 hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bize Ulaşın!
Adres