Kızlık zarı kanamasının nasıl olduğu ve kaç gün sürdüğü genç kızlar arasında bir merak konusudur. Kızlık zarı kanamasının ne kadar olacağı ve ne kadar süreceği konusunun daha iyi anlaşılması için kızlık zarının yerini ve anatomisini bilmek gerekir.

Kızlık Zarı Nerede Olur?

Kızlık zarı vajinanın girişinde 0.5-1 santim içerde bulunur. Dışardan bakılınca gözle görülür. Yani bilindiğinin aksine vajinanın çok içinde bulunmaz. Bu nedenle vajina içine 1 cm girerse kızlık zarı bozulur.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarının birçok çeşidi vardır. En sık görülen çeşidi anüler tip himendir. Anüler tip kızlık zarının ortasında yarım ay şeklinde açıklık bulunur. Bu açıklık sayesinde adet kanı ve vajinal akıntı dışarı atılır. Yani kızlık zarı vajina girişini zar gibi kapatmaz.

Kızlık zarının ortasındaki bu açıklık bazı kızlarda büyük bazı kızlarda küçüktür. Kızlık zarının ortasındaki açıklık ne kadar küçükse kızlık zarı kanaması o kadar fazla olacaktır. Nadiren bazı kızlarda bu açıklık çok geniş olur ve ilk cinsel ilişkide kızlık zarı bozulmaz ve kanama olmaz.

Hatta bazı kızlık zarları sadece doğumda bozulur. Yani kızlık zarının zedelenmesi için bebek başı kadar büyük bir şeyin kızlık zarını bozması gerekir. Halk arasında bu tip bekaret zarına esnek kızlık zarı da denir.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Olur?

Kızlık zarı kanama miktarı himenin yapısına göre ve ortadaki açıklığa göre değişir. En sık görülen anüler tip kızlık zarı çeşidinde kanama adet kanamasından daha az ama lekelenmeden biraz daha fazla olur. Kanama genellikle 3-4 gün sürer ve biter.

Kızlık zarı esnek veya esneğe yakında kanama miktarı birkaç damla olur. Sonrasında kanama devam etmez. Ancak tekrar ilişki olduğunda veya pozisyon değiştirildiğinde tekrar damla şeklinde kanama olabilir.

Tam esnek kızlık zarında ise hiç kanama gelmeyebilir. İlk gecede kanama gelmemesi durumunda kızı suçlamadan önce esnek kızlık zarı olabileceği düşünülmelidir. Esnek kızlık zarı jinekolojik himen muayenesi ile belli olur.

Kızlık zarı kanaması ilişkide gelmeyip, ertesi gün de gelebilir. Vajinada beklemiş ve dışarı atılmamış olan kan ertesi gün kahverengi kanama şeklinde olabilir.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Renk Olur?

Kızlık zarı kanaması genellikle pembe, kırmızı olur. Sanki bir yerimiz kesilmiş gibi açık renkli kanama gelir. Adet kanına göre daha açık renkli ve miktar olarak daha az kanama olur. Eğer kızlık kanaması ilişki sırasında dışarı atılmazsa ve vajinada beklerse oksitlenme olacağı için rengi kahverengine döner.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı kanaması genellikle 2-3 gün sürer ve biter. Ancak kızlık zarının yapısı kalınsa veya ortasındaki delik küçükse kanama 4-5 gün hatta 1 hafta sürebilir. Daha önce de belirttiğim gibi kızlık zarının çeşidine göre kanama 1-2 saat sürüp bitebilir.

Ayrıca kızlık zarı kanaması ilişkiden 1-2 saat sonra veya 1-2 gün sonra da gelebilir. Mutlaka ilişki anında gelecek diye bir kural yoktur. İlk gecede bir genç kız kendini kasmazsa ve kayganlaştırıcı kullanırsa kanama miktarı ve süresi o kadar az olacaktır hatta hiç kanaması olmayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.