Hamilelik planlayan çiftlerin %85’i 1 yıl içinde gebe kalır. Düzenli ve korunmasız ilişkiye rağmen gebelik elde edilemezse kısırlık (infertilite) tanısı konur ve infertilite nedenleri araştırılmaya başlanır.

Gebe kalmak için normal kabul edilen 1 yıl bazı çiftler için çok uzun gelebilir. Bu süreci hızlandırmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Adet tarihlerinizi not edin

Düzenli adet gören bir kadında adetin başladığı gün 1. Gün olarak kabul edildiğinde yaklaşık adetin 14. Günü yumurtlama yani ovulasyon olur. Yumurtlama olduktan sonra yumurtanın ömrü 24 saattir. Yani yumurtlama sonrası 24 saat içinde yumurta spermle karşılaşmazsa gebelik olmayacaktır.

Spermin ömrü ise 72 saattir. Yumurtlama gününden 2-3 önce ilişki olduysa sperm 72 saat canlılığını koruyacaktır. Bu dönemde yumurtlama olursa yine gebelik oluşabilecektir.

Özetle yumurtlama gününden 3 gün öncesi ve 1 gün sonrası toplam 4 günlük period bir kadının gebe kalabileceği dönemdir. Bu 4 gün dışında düzenli ilişki olsa bile hamile kalınamaz. Bu nedenle tam yumurtlama gününü bilmek ve bu dönemde düzenli ilişki gebe kalmayı kolaylaştıracaktır.

Yumurtlama tarihinizi takip edin

Yumurtlama tarihi her kadında farklılık gösterir. Bazı kadınlar adetin 11. Günü yumurtlarken, bazıları 12.gün veya 14. Gün yumurtlar. Hatta polikistik over sendromu (PKOS) olanlarda yumurtlama adetin 20. Günü bile olabilir.

Düzenli adet gören bir kadın aşağı yukarı doğru bir şekilde yumurtlama gününü tahmin edebilir. Ama regli düzensiz olan bir kadın doğru bir şekilde ovulasyon gününü bilemez.

Bu şekilde adet düzensizliği olan kadınlar vücut ısısı ölçümü veya ovulasyon testleri ile yumurtlama gününü belirleyebilir. Bu günlerde de ilişkiye girerek hamile kalma şansını artırabilir.

Yumurtlama zamanında düzenli ilişkiye girin

Tahmini yumurtlama tarihinden 3 gün öncesi ve 1 gün sonrası dönem gebelik şansının en yüksek olduğu dönemdir. Ama ovulasyon gününde 1-2 günlük sapma olması bile spermle yumurtalanın karşılaşma şansını azaltır.

Bu nedenle hamile kalmayı kolaylaştırmak için düzenli adet gören bir kadın adetin 11. Günü cinsel ilişkiye başlamalı ve 1 hafta boyunca gün aşırı cinsel ilişkiye girmelidir. Bu yöntemle kadının hamile kalması kolaylaşır.

Düzensiz adet gören bir kadın ovulasyon testleri ile yumurtlama gününü belirlemeli ve ovulasyon testinin pozitif olduğu gün ve ertesi gün ilişkiye girmelidir. Ovulasyon testlerine adetin 10. Günü başlanmalı, her gün test yapılmalı ve testin pozitif olduğu gün yumurtlama günü kabul edilmelidir.

İdeal kiloda olun

Çok zayıf olmak veya kilolu olmak yumurtlamayı bozar. Bu nedenle ideal kiloda olmak gebe kalmayı kolaylaştıracaktır. İdeal kilo vücut kitle indeksi ile belirlenir. Kilonun boyun karesine bölünmesi ile vücut kitle indeksi (VKİ) hesaplanır. VKİ 19-25 arasında olması ideal kiloda olduğunuzu gösterir.

Dengeli beslenin

Gebe kalmayı kolaylaştıran bir beslenme şekli olmasa da sağlıklı beslenmenin sperm ve yumurta kalitesini artırarak hamile kalmayı kolaylaştırdığını biliyoruz. Özellikle akdeniz tip beslenmenin gebelik şansını artırdığı yapılan bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir.

Spor yapın

Haftada 3-4 gün düzenli egzersiz yapılmasının gebe kalmayı kolaylaştırdığı çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak her şeyin fazlasının zararlı olması gibi fazla egzersizin de gebelik üzerine olumsuz etkisi vardır. Fazla spor yapmak yumurtlamayı bozarak gebe kalmaya engel olabilir. Bu nedenle abartmadan düzenli spor yaparak gebelik şansınızı artırabilirsiniz.

Sigara ve alkolü bırakın

Sigara ve alkolün sperm ve yumurta kalitesi üzerine olumsuz etkilerini biliyoruz. Eğer hamilelik planlıyorsanız en az 3 ay öncesinde sigara ve alkolü bırakmanız gebe kalmanızı kolaylaştıracaktır.

Folik asit kullanın

Gebelik planlayan bir kadın gebe kalmadan en az 1 ay önce folik asit kullanmaya başlamalıdır. Folik asit gebe kalmayı kolaylaştırmaz sadece bebekte nöral tüp defekti riskini %80 azaltır.

Ne zaman doktara gitmeniz gerektiğini bilin

Bir çiftin gebe kalmak için 1 yıl uğraşması gerekir. 1 yılın sonunda gebelik oluşmadıysa profesyonel destek alınması gerekir. Ancak burada en önemli faktör kadın yaşıdır. Eğer kadın yaşı 35-40 arasında ise 6 ay içinde gebelik olmadıysa doktora başvurulması gerekir, 1 yıl beklenmemelidir. Bu süre 40 yaş üstü için 3 aydır.

Kadın yaşı dışında aşağıdaki durumlardan biri varsa gebelik için 1 yıl beklemeden en yakın zamanda jinekologa başvurmak gerekir.

  • Polikistik over sendromu (PKOS)
  • Adet düzensizliği
  • Endometriyozis (çikolata kisti)
  • Geçirilmiş yumurtalık cerrahisi
  • Ailede erken menopoz öyküsünün olması

1 Yorum

  1. Deniz hanım. 30 günde bir regl döngüm var ozellıkle yumurtlama günlerini takip edip ilişki yaşamaya çalışıyoruz eşimle. Örneğin Mart ayında nerdeyse günlük ilişki yaşadık. Her gün cinsel ilişkiye girmek hamile kalma şansını azaltır mı ? 4 aylık evliyim ve gebe kalmak istiyorum. Cevap için şimdiden teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.