En kısa tanımıyla kürtaj, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması işlemidir.[1] Her ne kadar istenmeyen gebeliğin sona erdirilmesi için tercih edilen bir işlem olarak algılansa da bazı durumlarda kürtaj tercihten ziyade bir zorunluluk haline gelebilir.

Kürtaj farklı tekniklerle gerçekleştirilebilen ve bazı durumlarda müdahale gereksinimi duyulmadan, halk arasında “düşük hapı” olarak adlandırılan ilaçların kullanımı ile yapılabilen bir işlem olma özelliği taşır. Bu noktada bilinmesi gereken tüm kürtaj yöntemlerinin uzman hekimler tarafından, onların gözetiminde uygulanması gerektiğidir.

Bu yazımızda “kürtaj nedir?”, “kürtaj nasıl yapılır?”, “kürtaj yasal mıdır?”, “kürtaj sonrası çocuk sahibi olunur mu?”, “kürtaj hangi durumlarda yapılır?” gibi en çok merak edilen ve yanıtları bilinmesi önem taşıyan soruları cevaplayacağız.

Kürtaj Nedir?

İstenmeyen, bebeğin sağlıksız geliştiği veya hamileliğin anne adayı için risk teşkil ettiği durumlarda gebeliğin sonlandırılması için yapılan işleme kürtaj adı verilir. Kürtaj işleminin en temel özelliği tıbbi nitelik taşımasıdır, tıbbi müdahale yapılmadan gebeliğin sonlanması durumu (düşük) ile kürtajın karıştırılmaması gerekir.[2]

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Kürtaj genellikle istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için gerçekleştirilir. Bu noktada birçok sosyo kültürel faktör, kürtaj başvurusunun nedeni haline gelebilir. Unutulmaması gereken kürtajın son derece kişisel ve özünde verilmesi zor bir karar olduğudur. İstenmeyen gebeliklerde kürtaj kişisel bir tercihten ibaretken bazı durumlarda kürtaj kararı gereklilik haline gelebilir;

  • Gebelik döneminde bebeğe zarar veren ilaçların kullanımı,
  • Anne adayının yüksek dozda radyasyona maruz kalması,
  • Bebeğin kalp atışlarının durması,
  • Bebekte ciddi gelişim anomalileri bulunması,
  • Gebeliğin devamlılığının anne adayının sağlığını riske atması gibi durumlarda da kürtaj yöntemlerine başvurulması mümkündür.

Hamilelik süreci kadınların var olan kronik hastalıklarını kötüleştiriyorsa, sağlığını ciddi oranda tehlikeye atıyorsa ve hatta ölüm riskini gündeme getiriyorsa kürtajın tıbbi bir gereklilik haline gelmesi mümkündür.[3]

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj; vakumlu kürtaj, dilatasyon kürtaj ve ilaçla kürtaj olmak üzere üç farklı yöntemle gerçekleştirilebilir:

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Günümüzde en çok tercih edilen kürtaj yöntemidir. Yalnızca kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gereken vakumlu kürtaj öncesinde hastaya çoğunlukla lokal veya genel anestezi (sedasyon) verilir.

Vakumlu kürtaj yöntemi ilk trimester yani 12 haftaya kadar olan gebeliklerin sonlandırılması için tercih edilir.[4] İşlem sırasında rahim ağzının görüntülenmesi için spekulum adı verilen bir alet vajina girişine takılır. Daha sonra rahim aksı düzleştirilerek uygun pozisyona getirilir. Gebelik haftasına göre seçilen tek kullanımlık plastik kanül  ile rahim içerisine ulaşılır ve kanül yerleştirilir. Daha sonra negatif basınçlı, “karmen” adı verilen bir enjektör kanülün arka kısmına takılır. Mekanizm çalışınca rahim içerisindeki materyal çekilir.

Rahim içerisindeki tüm materyaller temizlenene kadar işlem devam eder. Vakumlu küretaj konforlu ve güvenli bir yöntem olarak sıklıkla uygulansa da uzmanın deneyimi fark yaratan bir faktör olarak ön plana çıkar.

Dilatasyon Kürtaj Nasıl Yapılır?

Vakumlu kürtajdan daha eski bir teknik olan dilatasyon kürtaj genellikle ilerleyen gebeliklerin sonlandırılması için tercih edilen bir yöntem olmayı sürdürür. Fetüsle ilgili ciddi bir sorun ya da anne ile ilgili tıbbi komplikasyonlar söz konusu olduğunda uygulanır.[5]

Bu teknikte rahim içerisinin temizlenmesi için özel metal küretler kullanılır. Metal küretlerin boyutları kanüllere oranla daha büyük olduğu için rahim ağzının işlem öncesi genişletilmesi gerekir. Dilatasyon kürtajın başarısında da deneyim fark yaratır. Dilatasyon aşamasında rahim delinmesi riski söz konusudur ve küretler ile rahim dokusuna zarar verilmesi mümkündür.

İlaçla Kürtaj Nasıl Yapılır?

İlaçla kürtajda herhangi bir cerrahi müdahale söz konusu değildir. Prostaglandin E1, Prostaglandin E2, Ru-486 ve İntraamniyotik basınç oluşturan ajanlar kullanılarak işlem gerçekleştirilir. Bu düşük ilaçları ve hapları hastaların yasal yollarla ulaşamayacakları özelliktedir ve kesinlikle bilinçsiz kullanılmamaları gerekir. Aksi takdirde annenin sağlığı tehlikeye girebilir, rahim delinmesi ve kanama gibi risklerle karşılaşılabilir.

Kürtajsız Gebelik Sonlandırma Mümkün mü?

Kürtajsız ilaçla gebelik sonlandırma mümkündür. Bunun için kullanılan ilaçlar rahim ağzını açarak ve rahimde kasılmalara yol açarak düşüğe neden olur. Düşük sonrası rahimde parça kalmadıysa kürtaja gerek kalmaz. Bu yöntemle kürtajsız gebelik sonlandırılmış olur.

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu yöntem çok tercih edilmez. Çünkü genelde düşük sonrası içerde parça kalır ve yine kürtaja ihtiyaç duyulur. Kürtajsız gebelik sonladırma daha çok 12 haftadan büyük gebelikleri sonlandırmak için kullanılır.

Kürtaj Sonrası İyileşme Süreci

Kürtaj kolay bir işlemdir ve iyileşme süreci çok kısa sürer. Hasta aynı gün normal hayatına dönebilir.

Kürtaj sonrası kanama en fazla adet kanaması gibi olur ve en fazla 7-10 gün sürer. Kürtaj sonrası kanama olmaması da normaldir. Sadece adetten daha fazla olan kanamalar normal kabul edilmez ve araştırılması gerekir.

Kürtaj sonrası ağrı olmaz veya olursa adet sancısı kadar olur. Bu ağrı ağızdan alınan ağrı kesiciler ile kolayca atlatılabilir. Adet sancısından fazla ağrı olması içerde parça kaldığını veya rahim ağzının kapanıp rahimde kan birikmesi olduğunu düşündürür. Bu durumda ultrasonla ağrının nedeni ortaya konur ve tedavi edilir.

Bebek Aldırmak Yasal mı?

Evet, kürtaj ülkemizde yasal bir işlemdir. Ancak bazı yasal kısıtlamalara sahiptir. Öncelikle “kürtaj ne zaman yapılır?” sorusunun yanıtlarının bilinmesi gerekir. Kürtaj planlaması yapılabilmesi için gebelik kesesinin ultrason muayenesinde görülebiliyor olması, diğer bir deyişle en az 4-5 haftanın beklenmesi gerekir. Yani kürtaj en erken 4-5. haftalarda yapılır.

Kürtaj Kaç Haftaya Kadar Yapılır?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için ise son sınır gebeliğin 10. haftasıdır. Gebeliğin 10. haftaya kadar, isteğe bağlı sonlandırılması durumunda kadının 18 yaşından büyük olması şartı aranır. Kadın 18 yaşından küçük ise yasal vasi izni gerekir. Aynı şekilde kadınlar 18 yaşından büyük olsalar da resmi olarak evli oldukları takdirde eş rızasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Kürtajın yasal süresi gebeliğin sağlıksız ilerlemesi ve kürtajın bir gerekliliğe dönüşmesi halinde uzayabilir. Bebeğin ve/veya anne adayının sağlığı tehlikede olduğunda 10. haftadan sonra da kürtaj yapılabilir ancak bu noktada hekim heyetinden en az 3 hekimin imzası gerekir.

Evlilik Dışı Kürtaj

Evlilik dışı kürtaj yasak değildir. Eğer bekar bir kadın, 18 yaşını doldurmuşsa yasal olarak kürtaj yaptırabilir. Resmi nikah yoksa eşinin imzasına gerek de yoktur.

Ancak 18 yaşından küçüklerin kürtaj yaptırmaları yasal değildir. 18 yaşından küçük hastalar anne/babasının onayı ile yasal olarak kürtaj olabilirler. 16 yaşından küçükler ise anne babalarının onayı olsa bile kürtaj yaptıramazlar. Kürtaj yaptırmaları için resmi kurumlara durumun bildirilmesi gerekir.

Kayıtlar Gizli mi?

Kürtaj kayıtları gizli kalır mı? sorusu hastaların kürtajla ilgili merak ettiği konulardan biridir. Kürtaj eğer özel kliniklerde veya muayenehanelerde yapılırsa bilgiler kesinlikle gizli kalır ve 3. şahıslarla paylaşılmaz. Kürtaj gizliliği konusunda hastaların rahat olmaları gerekir.

Kürtaj Sonrası Çocuk Sahibi Olunur mu?

Kürtajdan sonra çocuk sahibi olamama düşüncesi yaygın bir yanlış anlaşılmadan ibarettir. Güvenli kürtaj işlemlerinden sonra gebe kalmak mümkündür. Vakumla aspirasyon sonrasında ilk adet döngüsünde dahi gebelik ile karşılaşılması söz konusu olabilir.

Küretle yapılan kürtaj sırasında gerekli sterilizasyon sağlanmayan veya rahmin zarar görmesi halinde erken müdahale edilmezse gebelik ile ilgili sorunlar gündeme gelebilir. Bu nedenle kürtaj için hem uzman hem de klinik/hastane seçimi oldukça önemlidir.

Ankara kürtaj fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgi için 0505 9819919 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar

  • [1] https://medlineplus.gov/abortion.html
  • [2] https://www.healthdirect.gov.au/abortion
  • [3] https://www.acog.org/news/news-releases/2019/09/abortion-can-be-medically-necessary
  • [4] https://www.uofmhealth.org/health-library/tw1078
  • [5] https://www.webmd.com/women/abortion-procedures

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.