Labioplasti Ameliyatı Ankara

Estetik bir varlık olan kadın, hayatının her döneminde kusursuz görünmek ister. Bu bağlamda genital estetik uygulamalarına olan talep de son yıllarda giderek artmaktadır. Genital estetik uygulamalarından biri olan labioplasti ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Labioplasti (İç Dudak Estetiği) Nedir?

Labioplasti, genital bölgedeki iç dudaklar (labium minus, küçük dudaklar) dış dudakların (labium majus, büyük dudaklar) dışına çıktığı zaman uygulanan iç dudak küçültme ameliyatıdır. Özellikle Ankara’da genital estetik ameliyatlar arasında en çok ihtiyaç duyulan ve uygulanan operasyondur.

Labioplasti ameliyatında amaç; asimetrik, büyük veya sarkmış olan iç dudakları küçültmek ve simetrik hale getirmektir.

Labioplasti Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Normalde küçük dudaklar, büyük dudakların arasında ince deri kıvrımı şeklinde uzanır ve dış dudağın dışına çok çıkmaz. Her iki taraftaki iç dudaklar yukarıda klitorise uzanır ve klitorisin üzerini hafif kapatır. Aşağıda ise vajina girişine doğru küçülerek uzanır ve her iki iç dudak vajina girişinde belli belirsiz birleşir.

Ama bazı kadınlarda iç dudaklar normalden büyük olabilir veya iç dudaklarda sarkma, asimetri görülebilir. Bu durumda kadın hem psikolojik hem de fonksiyonel olarak olumsuz etkilenebilir.

Örneğin kadın dar pantolon, tayt, mayo, bikini giydiğinde yürürken rahatsızlık hissedebilir veya dış görüntüsünden rahatsız olabilir. Ayrıca cinsel ilişki sırasında fazla olan doku araya sıkışabilir. Bu da ilişkide zorlanma ve ağrıya neden olabilir.

İç dudaklardaki büyüklük ve sarkma genital bölgenin havasız ve nemli kalmasına neden olur. Nemli ve havasız ortamda vajina ph ı bozulur. Buna bağlı olarak da kötü koku, kaşıntı ve tekrarlayan mantar enfeksiyonları görülür.

Fonksiyonel olarak kadının hiç bir sıkıntısı olmasa bile, estetik olmayan görünümden dolayı yatakta kendini kötü hissedebilir. Bu da özgüven kaybına, psikolojik ve cinsel problemlere yol açabilir.

Sonuç olarak, eğer iç dudakların büyük, asimetrik veya sarkık olması kadının hayatını psikolojik veya fonksiyonel olarak olumsuz etkiliyorsa labioplasti ameliyatı yapılabilir. İç dudak estetiğini evli, bekar, doğum yapmış veya yapmamış herkes rahatlıkla yaptırabilir.

İç Dudaklar Neden Sarkar?

İç dudakların büyük, sarkık veya asimetrik olmasındaki esas neden genetik faktörlerdir. Yani bazı kadınlarda küçük dudaklar doğuştan estetik olmayan görünüme sahip olabilir. Ama genetik nedenler dışında, gebelik, doğum, kilo alıp verme ve yaşlanma da iç dudaklarda sarkmaya neden olabilir.

İç Dudak Estetiği Ne Zaman Yapılmalıdır?

İç dudak estetiği için belli bir zaman dilimi yoktur. Her zaman yapılabilir. Ama biz Ankara labioplasti kliniği olarak daha çok adet bitimi ameliyat yapmayı tercih ediyoruz. Çünkü iç dudak estetiği sonrası sonuçların başarılı olması, dikişlerin muntazam iyileşmesi için, o bölgenin kuru kalması ve enfeksiyon kapmaması çok önemlidir. Ameliyattan çok kısa bir süre sonra adet olması, genital bölgeyi ıslak tutacaktır ve enfeksiyon için zemin hazırlayacaktır. O yüzden labioplasti ameliyatının adet bitimi yapılması tercih edilmektedir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti operasyonunda amaç iç dudakları küçültmek ve simetrik hale getirmektir. Bunun için de 2 teknik vardır.

 • Wedge rezeksiyon: Vajina iç dudağı kama şeklinde çıkarılır
 • Edge rezeksiyon: Vajina iç dudağı aşağıdan yukraı klitorise kadar tamamen çıkarılır.

Hangi tekniğin uygulanacağı hastadan hastaya göre değişir. Çıkarılacak sarkmış dokunun boyutuna göre ve hastanın ne kadar küçültülmesini istediğine göre yapılacak ameliyata karar verilir. Bu kararı vermek için mutlaka operasyon öncesi hastanın muayene edilmesi gerekir. Ayrıca muayene sırasında “Vajinada genişleme, sarkma var mı? Klitoris çevresinde fazla katlantı var mı? Yani beraberinde vajina daraltma veya klitoral hudoplasti yapılacak mı?” kararını da netleştirmek gerekir. Çünkü klitoris etrafında katlantılar varsa tek başına labioplasti ameliyatı yüz güldürücü sonuç vermeyecektir. Bu vakalarda mutlaka klitoral bölgenin de düzeltilmesi estetik olarak gerekecektir (klitoris estetiği).

Labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar vermez, cinsel ilişkiye, orgazma, gebe kalmaya ve doğum yapmaya herhangi bir zararı veya engeli yoktur. Ameliyattan sonra iyileşme süreci tamamlandığında iz kalmaz, ameliyat edildiği anlaşılamaz. Ameliyattan sonra idrar yapma ile ilgili bir sorun olmaz.

Ameliyat Ne Kadar Sürer?

İç dudak estetiği ameliyatı lokal anestezi veya genel anestezi altında yaklaşık 30 dakika süren bir ameliyattır. Ama labioplasti ile beraber klitoris hudoplasti (klitoris estetiği) veya vajinoplasti (vajina daraltma) de yapılacaksa ameliyat toplamda 1 saat sürer. Ankara’da labioplasti ameliyatı sonrası hastaları aynı gün taburcu edip, 1 hafta sonra kontrole çağırmaktayız.

İç Dudak Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Başarılı estetik sonuçlar için labioplasti yaptıranların aşağıdaki noktalara dikkat etmesi gerekir.

 • Yazılan antibiyotik, dezenfektan ilaç ve kremlerin düzenli uygulanması
 • Ameliyattan sonra ilk 3-4 gün düzenli buz uygulamasının yapılması
 • İlk 1 hafta batticon ile pansuman yapılması
 • İşlem sonrası 2 hafta oturarak banyo yapılmaması (ertesi gün ayakta duş alınabilir)
 • Havuz, sauna, hamam gibi enfeksiyon kapılabilecek ortamlardan 2 hafta uzak durulması
 • Yara yerinin temiz ve kuru tutulması
 • İlk 1 hafta aşırı bacak açma hareketlerinden ve spordan uzak durulması
 • Karın içi basıncını artıracak ağırlık kaldırılmaması
 • Operasyon sonrası ilk 1 ay cinsel ilişkiye girilmemesi
 • Labioplasti sonrası hasta bu hususlara dikkat ederse, ameliyat da doğru teknikle özenli yapılırsa estetik açıdan oldukça başarılı sonuçlar elde edilecektir.

Labioplasti Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Labioplasti ameliyatı diğer estetik ameliyatlara göre iyileşme süreci daha kısa olan kolay bir ameliyattır. Ameliyat sonrası lekelenme tarzı kanama ve genital bölgede hafif sızı olabilir. Ama ağrı ağızdan alınan ağrı kesicilerle kolaylıkla atlatılabilir.  Sadece alt bölgede ödeme bağlı yürümede zorluk yaşanabilir. Bu süreçte buz uygulaması ve 2-3 gün istirahat iyileşmeyi kolaylaştırır. Genel anlamda labioplasti ameliyatından 2-3 gün sonra hasta normal hayatına dönebilir, işe gidebilir.

Labioplasti Sonrası Dikişler Ne Zaman Düşer?

Labioplasti ameliyatında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için operasyon sonrası dikişlerin alınmasına gerek kalmamaktadır. Dikişlerin iyileşmesi 7-10 gün içinde tamamlanmaktadır. Ameliyattan ortalama 15 gün sonra da dikişler kendiliğinden düşer.

Labioplasti Ameliyatının Zararı Var mı?

İç dudaklar anatomik olarak ana sinir ve damar paketlerinden uzak olduğu için labioplasti ameliyatının riski son derece düşüktür. Cinsel hazzı sağlayan sinirler esas klitoris çevresindedir. Ameliyatta klitoris çevresindeki sinirlere dokunulmadığı sürece hastanın cinsel zevk alması etkilenmez. Ameliyat sonrası his kaybı yaşanmaz.

İç dudak bölgesinde büyük damarlar olmadığı için operasyonda kanama riski de yoktur. Sadece kılcal damarlardan ufak kanamalar görülebilir. Bu kanamalar da dikkatli kanama kontrolü ile kolaylıkla önlenebilir.

Labioplasti Olduğum Anlaşılır mı?

Labioplastide uygulanan dikişler estetik olduğu için iz kalmaz ve kesinlikle labioplasti olduğunuz anlaşılmaz. Ama ameliyatta dikişler çok gergin atılırsa, yani doku büzülürse, ameliyat sonrası iç dudaklarda tırtıklı bir iz görülebilir, Buna dikkat edilirse ameliyat olduğunuz hiçbir şekilde belli olmaz, iz kalmaz.

Labioplasti Sonrası Memnun Kalmayanlar

Labioplasti olmayı düşünenleri en çok korkutan konumlarda biri de ameliyat sonrası memnun kalmama korkusudur. Tabi ki burada en önemli nokta ameliyatı kimin yaptığıdır. Cerrahi becerisi yüksek, tecrübeli ve özenli iyi bir doktorun estetik sonuçları çok daha başarılı olacaktır. Ama ameliyat öncesi hastanın beklentisini tam olarak anlamak gerekir. Olamayacak bir sonuç beklentisi olan hastaya umut vermek de doğru değildir. Bu bağlamda hastanın süreci ve sonucu anladığından emin olduktan sonra ameliyatı yapmak hasta memnuniyeti için büyük önem taşımaktadır.

Başka yerde ameliyat olmuş ama memnun kalmamış hastalar için revizyon labioplasti yapılabilir. Ama düzeltme ameliyatlarının her zaman ilk ameliyata göre daha zor olduğu bilinmelidir. Revizyon ameliyatı öncesi hasta ile nelerin düzeltilebileceği, nelerin düzeltilemeyeceği de ayrıntılı olarak konuşulmalıdır.

Labioplasti Ameliyatını Ankara’da Hangi Doktor Yapar?

İç dudak estetiği hem kadın doğum uzmanları hem de plastik cerrahlar tarafından yapılabilir. Burada önemli olan doktorun tecrübesi ve cerrahi yeteneğidir. Ama genital bölgenin anatomisine kadın doğum doktorlarının daha hakim olduğu da unutulmamalıdır.

Ankara Labioplasti Fiyatları Ne kadar?

Labioplasti fiyatları 2020 için tek bir fiyat vermek doğru olmayacaktır. Çünkü ücretler ilden ile klinikten kliniğe değişmektedir. Genital estetik adı altında birçok uygulama vardır. Tek başına labioplasti fiyatı ile labioplastiyle beraber diğer genital estetik uygulamalar (vajinoplasti, orgazm aşısı, kızlık zarı dikimi) yapıldığındaki fiyatlar aynı olmayacaktır. O yüzden net labioplasti fiyat bilgisi için öncelikle kapsamlı bir muayene olmanız gerekir. Yapılan muayenenin sonucunda hangi tip ameliyat yapılacağı planlanır, buna göre de ücret belirlenir.

Ayrıca iç dudak estetiği fiyatını etkileyen diğer bir faktör de ameliyatın yapılacağı hastanedir. SGK estetik uygulamaları karşılamadığı için devlet hastanelerinde labioplasti ameliyatı yapılmamaktadır. Özel hastanelerin de grubuna göre labioplasti fiyatları Ankara da değişmektedir. Özel hastane seçenekleri ve net ücret bilgisi için 0505 9819919’dan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.