Yaşın ilerlemesi, genetik faktörlerin etkisi, sık kilo alıp verilmesi, geçirilen doğumlar gibi bir dizi faktör vücut genelinde olduğu gibi genital bölgede de kozmetik anlamda rahatsız eden sorunlar meydana gelmesine neden oluyor.

Hem fiziksel hem de psikolojik anlamda sorun yaratan bu deformasyonlar nedeniyle kadınlar arasında genital estetik ameliyatları giderek daha fazla yaygınlaşıyor. Özgüven azalmasına neden olan ve kadınların cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyen genital bölge deformasyonları genital estetik operasyonları ile kalıcı olarak ortadan kaldırılabiliyor.

Labioplasti de en popüler genital estetik ameliyatlarından biri. Bu yazımızda “labioplasti nedir?” ve “labioplasti neden gereklidir?” gibi merak edilen soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

Labioplasti ameliyatı Ankara hakkında daha ayrıntılı bilgi için bu linke tıklayabilirsiniz.

Labioplasti Nedir?

Kadın dış genital organlarının iç dokuları olarak tanımlanabilen küçük dudakların (labia minör) boyutlarının, kadın dış genital organlarının dış kısmı olarak ifade edilebilen büyük dudakların (labia majör) boyutları ile uyumlu hale getirilmesi amacıyla gerçekleştirilen labioplasti sırasında dudaklar arasındaki asimetri sorunları giderilebilir, küçük dudaklardaki sarkmalar düzeltilebilir ve kozmetik açıdan oldukça başarılı sonuçlar alınabilir.

Labioplasti ameliyatına halk arasında İÇ DUDAK ESTETİĞİ veya İÇ DUDAK KÜÇÜLTME AMELİYATI da denir. Labioplasti, her ne kadar kozmetik amaçlar için gerçekleştirilen bir operasyon olarak düşünülse de dudakların büyük ve/veya sarkık olması sonucu yaşanabilecek konfor sorunlarının da bu operasyon ile giderilebileceği bilinmektedir.[1]

Labioplastiye Neden İhtiyaç Duyulur?

Labioplasti operasyonu yani iç dudak estetiği (iç dudak küçültme ameliyatı) hem kozmetik hem de fonksiyonel sonuçlar sunan bir cerrahidir. Operasyon hem büyük hem küçük dudakların şeklen iyileştirilmesini kapsasa da genellikle iç dudaklara müdahale edildiği bilinmektedir.

Pantolondan veya Tayttan Vajinanın Belli Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Büyük ve küçük dudakların sarkması ya da idealinden büyük olması gibi durumlar kadınların kıyafet seçimlerini belirgin ölçüde etkileyebilir. Özellikle yaz aylarında mayo, bikini veya tayt gibi giysiler genital bölgedeki şekil bozukluklarının fark edilmesini kolaylaştırarak kadınların seçimlerini sınırlayabilir.

Labioplastiye duyulan ihtiyacı yalnızca kıyafet seçimleri ile sınırlamak da doğru bir yaklaşım olmaktan uzaktır. İç dudaklardaki sarkmalar, genital bölgenin bakteri yapısında meydana gelen farklılaşmalar sonucunda oluşabilecek tekrarlayan vajinal enfeksiyon, enfeksiyonların daha şiddetli geçmesine veya kadınların daha çok kaşıntı ve ağrı hissetmesine yol açabilir.

Bölgedeki sarkmalar aynı zamanda tahriş riskini de belirgin ölçüde artırdığından kadınların konforu ciddi anlamda düşebilir. İç dudaklardaki sarkmalar neticesinde vajinal enfeksiyon sıklığının artabildiği de bilinmektedir.

İç Dudak Sarkması Cinselliğe Engel mi?

Cinsel hayat söz konusu olduğunda da labioplastinin sunduğu avantajları göz ardı etmek pek mümkün değildir. İç dudaklarda meydana gelen sarkmalar, iç dudaklar arasında boyut farklarının olması veya iç dudakların fazla büyük olması cinsel ilişki sırasında ağrı ve acı hissedilmesine neden olabilir. Saydığımız tüm bu gerekçeler özünde fizyolojik nitelik taşır. Labioplastinin psikolojik etkilerinin de göz ardı edilmemesi gerekir.

İç ve/veya dış dudaklardaki şekil bozuklukları kadınların özgüvenlerini düşürebilir, cinsel hayatlarını yaşamalarını engelleyebilir ve zaman içerisinde çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına neden olabilir. Dudaklardaki kozmetik sorunlar cinsel isteksizliğe yol açabilir ve orgazm olamama sorununu gündeme getirebilir.[2]

Kimler Labioplasti İçin Uygun Adaydır?

İç ve dış dudaklarda asimetri sorunu olan, iç dudaklarında sarkma meydana gelen, dudakları arasında boyut farklılıkları olan; iç ve/veya dış dudaklarındaki şekil bozuklukları nedeniyle psikolojik veya fiziksel sorunlar yaşayan kadınlar labioplasti için uygun aday olarak kabul edilir.

Operasyon için en önemli gerekliliklerden biri de cerrahi için sağlık durumunun uygun olmasıdır. Bu nedenle operasyon öncesi süreçte hastaların genel sağlık durumları hakkında kapsamlı bilgi edinilir.

İç Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Labioplasti, lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Operasyon sırasında kullanılacak teknik hasta özelinde belirlenir. Orijinal labioplasti tekniği trim prosedürüdür. Trim prosedüründe iç dudakların fazla dokuları alınır ve iç dudaklar simetrik olacak şekilde dikilir. Bu yönteme Barbie Vajina da denir.

Kama prosedürü de doğal sonuçlar veren ve sıklıkla tercih edilen prosedürlerden biridir. Kama ve trim prosedürlerinden farklı teknikler de labioplasti sırasında tercih edilebilir. Labiaplasti tek başına ya da vajinoplasti (vajina daraltma ameliyatı) ve kliteroplasti (hoodoplasti) gibi operasyonlarla eş zamanlı gerçekleştirilebilmektedir. Her zaman olduğu gibi operasyon planlaması hastanın ihtiyaçları doğrultusunda yapılır.[3]

Labioplasti Sonrası İyileşme Süreci

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi labioplasti operasyonu sonrasında olası komplikasyon risklerinin minimize edilmesi ve aynı zamanda iyileşme sürecinin konforlu geçebilmesi için dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar bulunmaktadır.

Yaklaşık 2 hafta boyunca labioplasti ameliyatı sonrası iyileşme devam eder. Bu süreç zarfında operasyon bölgesinin temiz ve kuru tutulmaması enfeksiyonların engellenmesi adına önemlidir.

Aynı şekilde iyileşme sürecinde genital bölgeyi çok sıkmayacak geniş iç çamaşırları tercih edilmelidir. Labioplasti sonrası cinsel ilişki için yaklaşık 6 hafta beklenmesi önerilir; bu süre hastadan hastaya iyileşme seyrine göre değişiklik gösterebilir, cinsel perhiz uzman cerrahların onayı ile sonlandırılmalıdır. Labioplasti sonrası 6 – 12 hafta süresince ağır ve yüksek tempolu egzersizlerden de kaçınılmalıdır.[4]

Labioplastide Dikişler En Geç Ne Zaman Düşer?

Labioplasti ameliyatında kullanılan dikişler kendi kendine eriyen dikişlerdir. Bu nedenle dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Labioplastide dikişler 1. haftada erimeye başlar ve ortalama 3 haftada en geç düşer.

Labioplasti Kaç Yaşında Yapılabilir?

Labioplasti ameliyatı her yaşta yapılabilir. Ergenlik döneminde de yapılabilen labioplasti en erken 16-17 yaşında yapılabilir. Menopoz sonrası da yapılabilen labioplasti ameliyatı çoğunlukla üreme çağı yaşlarında yapılan bir ameliyattır.

Evlilik Öncesi Bakireler Labioplasti Yaptırabilir mi?

Labioplasti ameliyatı kızlık zarına zarar vermez. Çünkü iç dudak ve kızlık zarı birbirinden farklı bölgelerdir. Bu nedenle evli olmayan ve bakire genç kızlar da labioplasti ameliyatı yaptırabilir.

Labioplasti ve vajinoplasti ameliyatları ve fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgi için 05059819919 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Referanslar

  • https://www.verywellhealth.com/why-would-a-woman-get-a-labiaplasty-2709970
  • https://www.healthline.com/health/labiaplasty#why-its-done
  • https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/aesthetic-genital-plastic-surgery/labiaplasty
  • https://www.nhs.uk/conditions/cosmetic-procedures/labiaplasty/
06.05.1977 tarihinde Tarsus’ta doğdum. 1995 yılında Abdülkerim Bengi Anadolu Lisesi’ni bitirdim. Çocukluktan beri hayalini kurduğum mesleğe ilk adımı, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak attım. Kadın Hastalıkları ve Doğum alanındaki uzmanlık eğitimimi ise 2001-2006 tarihleri arasında Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.