Rahimde polip kadınlarda özellikle 40-50 yaş arasında görülen, rahim iç tabakasındaki (endometriyum) gland ve stromasının aşırı büyümesi sonucu gelişen iyi huylu tümörlerdir.

Rahimde polip milimetrik boyutta olabileceği gibi birkaç santimetrelik boyuta da ulaşabilir. Ayrıca polipler tek sayıda olabileceği gibi, tüm kaviteyi (rahim içi boşluk) dolduracak şekilde çok sayıda da olabilir.

Rahim polipleri genel olarak iyi huylu et parçalarıdır. Ancak nadiren rahimde polipler kansere dönebilir. Bu yazıda rahimde polip belirtileri ve kansere dönüşme riski ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabına ulaşabilirsiniz.

Rahimde Polip Neden Olur?

Poliplerin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak karşılanmamış östrojene maruziyet ve rahim duvarında kalınlaşma (endometriyal hiperplazi) polip nedenleri arasında sayılmaktadır. Bunlar dışında bazı büyüme faktörlerinin daha çok salgılanması ve genetik yatkınlık da polip sebepleri arasındadır.

Rahimde Polip (Endometriyal Polip) Belirtileri

Rahimde polipler genellikle belirti vermez. Ancak bazı kadınlarda hem adet düzensizliğine hem de gebe kalamamaya veya düşüğe neden olarak belirti verebilir. Özellikle adet düzensizliği yaşayan her 4 kadından 1’inde endometriyal polip vardır. En sık görülen polip belirtileri şunlardır:

  1. Adet kanama miktarının artması (menoraji)
  2. Adetler arasında kahverengi veya kırmızı lekelenme olması
  3. İlişki sonrası kanama
  4. Kasık ağrısı
  5. Adet ağrısı (dismenore)
  6. Geçmeyen vajinal akıntı
  7. Kısırlık
  8. Düşük
  9. Düşük tehlikesi

Rahimdeki Polipler Kansere Dönüşür mü?

Poliplerin kansere dönme riski çok düşüktür. Yapılan çalışmalarda rahimdeki poliplerin kansere dönme riski %0-13 arasında değişir.

Poliplerin kansere dönme riski hastanın özelliklerine ve belirtilerine göre artar veya azalır. Risk grubundaki kadınların erken tanı ve tedavi için ertelemeden doktora başvurmasında fayda vardır.

Hangi Kadınlarda Polipin Kansere Dönme İhtimali Daha Yüksektir?

Rahimde poliplerin kanser çıkma riski kadının yaşına ve menopoz durumuna göre değişir. Menopozda ve ileri yaşta ortaya çıkan poliplerin kanser olma riski veya kansere dönme ihtimali daha yüksektir.

Ayrıca menopozdaki bir kadında polıp belirti veriyorsa kansere dönme ihtimali %5 iken, belirti vermeyen bir kadında polipin kansere dönüşme riski %1 civarındadır. Yani polip belirti veriyorsa kansere dönme veya kanser çıkma riski 5 kat artıyor.

Poliplerin kansere dönme ihtimalini artıran diğer risk faktörleri şunlardır:

Rahimde Polip Tanısı Nasıl Konur?

Rahimde polip tanısı için ultrasonografi yeterlidir. Ultrasonda rahim duvarı düzensiz veya kalın olarak görülür. Bazen de rahim duvarındaki polip net bir şekilde beyaz et parçası şeklinde görülür.

Transvajinal ultrasonda polipten şüphelendik ama net tanı koyamadıysak salin infüzyon sonografi (SİS) de tanı için yapılabilir. Halk arasında sulu ultrason olarak da bilinen SİS’de rahimin içi serum ile doldurulur ve eş zamanlı vajinal ultrason yapılır. Bu yöntemle polipin sayısı, yerleşimi ve büyüklüğü net olarak anlaşılır.

Rahim Polipleri Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Rahim poliplerinin çoğu belirti vermediği için, tesadüfen jinekolojik muayenede saptanır ve tedavi edilmezse belirti vermeden sebaat eder. Ama bazı kadınlarda polipler alınmadığında aşırı kanama, kasık ağrısı veya düşük gibi belirtilere yol açabilir.

Polipler Kendi Kendine Geçer mi?

Yapılan çalışmalarda menopoza girmemiş kadınlarda poliplerin %29’unun kendi kendine geçtiği veya düştüğü saptanmıştır. Bu nedenle hamilelik düşünmeyen, belirti vermeyen ve menopozda olmayan yani düşük risk grubundaki kadınların rahim polipleri ameliyatla alınmadan takip edilebilir. Ancak yüksek risk grubundaki ve belirti veren polipler ameliyatla alınmalıdır.

Sonuç olarak yüksek risk grubundaki kadınlarda görülen polipler kansere dönüşme riski nedeniyle mutlaka alınmalı ve patolojik incelemeye gönderilmelidir.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.