Vajina, kendine özgü florası ve kokusu olan bir yapıdır. Vajina florasındaki değişiklik veya vajinal enfeksiyonlar vajinanın kokusunda değişikliğe ve akıntıya neden olabilir. Bu yazımda vajinanın kötü kokmasına neden olan sebepleri açıklayacağım. 

Vajina Kokusu Neye Benzer?

Vajina kokusu keskin ve ekşi bir kokudur. Fermente gıdaların kokusuna benzer. Bunun nedeni de vajina ph sının asidik olmasıdır. Normal vajen ph sı <4.5 dur. Vajina PH sının asidik olmasını sağlayan da vajina florasından bulunan ve laktobasil adı verilen bakterilerdir.

Bu bakterilerin sayısında azalma olduğunda vajina PH sı artar ve vajina kokusu değişir veya vajinal enfeksiyonlara yatkınlık olur. 

Genitalden Neden Koku Gelir?

Her kadında akıntı olur. Nasıl vücuttaki ter bezleri çalışıyorsa, vajinadaki salgı bezleri de çalışır ve tüm kadınlarda fizyolojik akıntı olur. Fizyolojik akıntının rengi genelde renksiz veya beyaz renktedir. Akıntının kokusu da ekşimsi bir kokudur.

Fizyolojik akıntının rengi, miktarı veya kokusu adet döngüsüne göre hafif değişiklik gösterebilir. Bunların hepsi normal kabul edilir. 

Eğer hijyen kurallarına uyulursa ve iç çamaşırı her gün değiştirilirse genitalden koku gelmez. Ama aynı iç çamaşırı uzun süre giyilirse, enfeksiyon olmasa bile fizyolojik akıntının iç çamaşırında beklemesinden kaynaklı genital koku olabilir. 

Vajina Neden Kötü Kokar?

Vajinanın kötü kokması 2 nedenden dolayı olur. 

 1. Vajen florasının bozulması 
 2. Vajinal enfeksiyonlar

Vajinanın normal fizyolojik kokusu dışındaki kokular dikkate alınmalı ve doktora başvurulmalıdır. Çünkü tedavi edilmeyen vajinal enfeksiyonlar rahim ve tüplere yayılarak pelvik enfeksiyona neden olur. Pelvik enfeksiyon da tüplerde tıkanıklığa neden olarak kısırlığa sebep olabilir.

Kadınlarda vajinanın kötü kokmasına neden olan en sık enfeksiyon ajanları şunlardır:

 • Gardnerella vajinalis
 • Trikomonas vajinalis
 • Kandida
 • Klamidya
 • Üreoplazma
 • Mikoplazma

Vajinal enfeksiyonlar hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayın

Vajinada Balık Kokusu Neden Olur?

Vajinadan balık kokusunun gelmesinin nedeni gardnerella enfeksiyonudur. Gardnerella enfeksiyonun diğer adı bakteriyel vajinosisdir. Bakteriyel vajinosis vajen florası bozulduğunda ortaya çıkar.

Cinsel ilişki sırasında veya normal zamanda vajinadan kokmuş balık kokusuna benzer koku gelir. Antibiyotik tedavisi ile çok kısa sürede kolayca bu sorun ortadan kaldırırlabilir. 

vajinam guzel kokmuyor

Spiral Vajinada Koku Yapar mı?

Spiral enfeksiyona yatkınlığı artırabilir. Ancak enfeksiyon yoksa spiral vajinada koku yapmaz. Özellikle hormonlu spiraller bakırlı spirallere göre daha az enfeksyona yatkınlık yapar. 

Rahim ici Araç kullanan kadınların bu açıdan uyanık olması ve yılda 1 defa mutlaka jinekolojik muayene olması gerekir. 

Genital Koku ve Cinsellik

Cinsel ilişki sırasında vücuttaki tüm kötü kokular karşı tarafı rahatsız eder. Bu nedenle sağlıklı bir cinsel hayat için her iki tarafın da hijyen kurallarına uyması önemlidir. 

Kadınlar bu anlamda erkeklere göre daha dikkatli olmalıdır. Çünkü kadınlarda normalde var olan fizyolojik akıntı çok çabuk anormal akıntıya dönebilir. 

Vajinanın Güzel Kokması İçin Ne Yapmalı?

“Vajinanın güzel kokması” terimi aslında doğru bir terim değildir. Çünkü vajinanın kendine has olan kokusu çiçek, parfüm kokusu değildir. Vajinanın ekşi bir kokusu vardır ve bu normaldir.

Vajinanın güzel kokması için vajinanın sabun, şampuanlarla yıkanması doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü vajinanın yıkanması vajen florasını bozar ve tam tersi vajinal enfeksiyona zemin oluşturur. 

Vajinanın güzel kokması için tek yapmanız gereken genital hijyen kurallarına uymanız ve normalden farklı akıntı, koku olduğunda doktora başvurmanızdır. 

İlginizi Çekebilir: Genital bölge temizliği nasıl yapılmalı?

Vajina Kokusunu Güzelleştiren Besinler

Vajina kokusu yenilen besinlere göre değişiklik gösterir. Örneğin sucuk pastırma gibi besinler tüm vücut salgılarına geçtiği için vajinal salgının kokusu değişir.

Bu besinler dışında yoğurt, sirke gibi fermente gıdalar vajen florasını düzenleyerek enfeksiyonlardan korur ve vajinanın kötü kokmasını önler. 

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar

 1. Bacterial vaginosis [Fact sheet]. (2017).
 2. Douching. (2018). womenshealth.gov/a-z-topics/douching womenshealth.gov/a-z-topics/douching
 3. Mayo Clinic Staff. (2018). Urine odor: Causes.
Prof. Dr. Deniz Ulaş 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl TUS sınavında yüksek puan alarak ilk tercihi olan Ankara Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasına başladı. Kadın doğum ihtisasını bitirdikten sonra Yozgat Bozok Doğumevi'nde mecburi hizmetini yaptı. Ardından Azerbaycan Bakü'de Ankara Medical Center'ın açılmasında görev aldı. 2 yıl hastanede kadın doğum uzmanı ve başhekim yardımcısı olarak çalıştı. 2010 yılında Ankara'da üniversitede çalışmaya başladı. 2014 yılında Doçent, 2020 yılında Profesörlük ünvanı almaya hak kazandı. İnfertilite (kısırlık), Tüp Bebek Tedavisi, Aşılama Tedavisi, Genital Estetik Uygulamalar, Vajinismus ve Riskli Gebelik Takibi özel ilgi alanlarında yurt dışı ve yurt içi bir çok bilimsel kongrede konuşma ve sunumlar yaptı. 200'ü aşkın bilimsel çalışma ve makaleleri bulunan Prof. Dr. Deniz Ulaş halen Yüksek İhtisas Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Ankara Çukurambar'da bulunan muayenehanesinde ise hastalarını kabul etmektedir.Detaylar için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz