Vajinoplasti Ankara

Doğum yapmak, dünyaya bir canlı getirmek mucizevî ve müthiş olaylardır. Ancak doğum yapmanın getirdiği güzellikler dışında götürdüğü güzellikler de vardır. Doğum yapan bir kadında en çok deforme olan bölgelerin başında meme ve genital bölge (vajina, iç dudak) gelir.

Genital estetik ameliyatları ve genital bölgeye yapılan kozmetik uygulamalar (G noktası büyütme, labioplasti) ‘Kozmetik Jinekoloji’ olarak da bilinir. Kadın hastalıkları ve Doğum uzmanlığı içinde yer alan özel bir daldır. Oldukça spesifik bir çalışma alanı olduğu için ülkemizde ve tüm dünyada jinekolog hekimlerin pek azı bu konuda yeterli bilgi ve deneyime sahiptir.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma Ameliyatı) Nedir?

Vajinal doku ve kasların daha sıkılaştırılması ve fazla dokunun çıkartılması ile daha dar bir vajina girişi ve vajina oluşturma işlemi vajinoplasti olarak adlandırılır. Vajinoplasti halk arasında “vajina estetiği” veya “vajina daraltma ameliyatı” olarak da bilinir.

Vajinoplasti ameliyatında vajinal giriş düzeltilir ve vajinal genişlik derecesine göre vajina daraltma işlemi yapılır. Aslında bu operasyon rekonstüktif bir işlemdir ve vajina genişliğinden şikâyetçi olan kadınlara uygulanmaktadır. Özellikle art arda doğu yapan kadınlarda meydana gelen bu genişleme kadın ve erkek açısından cinsel yaşamı oldukça olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yapılan vajina daraltma operasyonundan sonra ise cinsel yaşam düzelecektir. Deformitenin büyüklüğüne göre vajinoplasti Ankara’da yaklaşık 20-40 dakika sürmektedir.

Kimlere Vajinoplasti Yapılır?

  • Büyük vajina
  • Genişlemiş ve sarkmış vajina
  • İlişki esnasında veya sonrasında vajinadan ses ve hava gelmesi

Yukarıda sayılan şikâyetlerden biri veya daha fazlası varsa ve bu durum hastanın günlük hayatını ve cinsel hayatını etkiliyorsa vajina daraltma ameliyatı yapılabilir. Bu ameliyatta esas önemli olan nokta hastanın beklentisidir. Bu bağlamda vajina daraltma ameliyatı öncesi hastalarımızla ayrıntılı bir görüşme süreci geçirdikten sonra operasyona ve şekline karar veriyoruz ve ameliyat sonrası süreç ile ilgili hastalarımızı bilgilendiriyoruz.

Vajina Neden Sarkar?

Yaşla beraber yerçekiminin de etkisiyle tüm dokularda olduğu gibi vajinada da sarkma ve genişleme görülebilir. Yaş dışında gebelik, doğum (özellikle normal vajinal doğum), kilo alıp verme ve genetik yatkınlık sarkmaya neden olur.

İster normal doğum olsun ister sezaryen olsun gebe kalan bir kadında genital estetik bozulur. Tabi ki normal doğumda genital anatomi, vajina sıkılığı daha çok olumsuz etkilenir. Ama tek başına gebelik bile genital estetiği ve vajina estetiğini bozabilir. Gebelikte kilo alma, gebelik hormonlarının etkisi ile dokularda gevşeme ve genital bölgenin üzerine binen yük arttığı için gebelikte vajina estetiği ve iç dudak estetiği bozulmaktadır. Özellikle vajinada genişleme, iç dudaklarda (labioplasti bölgesinde) sarkma gibi problemler sık görülmektedir.Yani gebe kalmış olmak, doğum şeklinden bağımsız olarak vajinada gevşekliğe ve genişliğe neden olabilir.

Vajina Genişlemesi Kadının Hayatını Nasıl Etkiler?

Cinsel ilişki esnasında vajina sıkılığı hem kadının hem de erkeğin cinsel tatmini açısından oldukça önemlidir. Doğum yapmış kadınlarda vajina genişlemesine bağlı cinsel ilişki esnasında vajina kasları kullanılarak sağlanan vajina sıkılığı sağlanamaz. Bu da çiftin cinsel hayatını olumsuz yönde etkiler.

Yine vajinanın aşırı genişlediği durumlarda cinsel ilişki sırasında içeriye hava kaçarak gaz çıkarma tarzında sesler oluşabilir ve bu durum cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca vajinanın geniş olması tekrarlayan vajinal enfeksiyonlara da zemin oluşturur.

Eğer vajina estetiği ile ilgili kaygılarınız varsa, ve bu durum sizin günlük hayatınızı ya da cinsel hayatınızı olumsuz etkiliyorsa, genital estetik uygulamaları ile tüm bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Ankara genital estetik kliniğimizden bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilir, hangi işlemin size gerekli olduğunu ön muayene sonrası öğrenebilirsiniz.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti, lokal anestezi veya genel anestezi altında yaklaşık 30-40 dakika süren bir ameliyattır. Aynı seansta gerekirse iç dudak estetiği veya klitoris hudoplasti de yapılabilir. Ancak bu işlemlerin yapılması ameliyat süresini biraz daha uzatır.

Vajinanın daralması ve sıkılaşması amacıyla vajina duvarına yapılan vajinoplastide vajina girişi ve vajinanın 1/3 dış kısımdaki mukozal doku kaldırılarak, sarkmış fazla doku çıkarılır ve vajinayı daraltan kaslar birbirine yaklaştırılır. Bu sayede vajina daha sıkı ve dar olur.

Bu operasyonda dış genital bölgeye kesi yapılmadığı için dışardan bakıldığında ameliyat izi belli olmaz.

Labioplasti operasyonu gibi vajina daraltma ameliyatında da kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Vajina estetiği ameliyatı sonrası hastalar 1-2 saat gözlem altında tutulduktan sonra aynı gün içinde taburcu edilebilir. 1-2 günlük istirahatin ardından da günlük hayatlarına dönebilirler. Vajina daraltma yaptıranların yorumlarına bakıldığında, ameliyat sonrası çok şiddetli ağrı ya da sızı olmadığını, olduysa da ağızdan alınan analjezikler ile ağrının kesildiğini görürsünüz.

Vajina Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Vajinoplasti yaptıranların aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekir.

  • Ameliyat sonrası yazılan profilaktik antibiyotiğin düzenli kullanılması gerekir
  • Operasyonun ertesi günü ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir, ama oturarak banyo ilk 2 hafta yapılmamalıdır
  • O bölgenin kuru ve temiz tutulması çok önemlidir (gerekirse duş sonrası fön makinası ile kurutulmalıdır)
  • Havuz, sauna, hamam gibi enfeksiyon kapılabilecek ortamlardan 2 hafta uzak durulması
  • İlk 2 hafta ağır egzersiz, spor ve ağırlık kaldırma gibi aktivitelerden uzak durulması
  • Operasyon sonrası ilk 4-6 hafta cinsel ilişkiye girilmemesi

Bu ameliyat sonrası tekrar normal vajinal doğum yapılmamalıdır. Aksi takdirde yapılan ameliyatın bir anlamı kalmayacaktır.

Ameliyat Ne Zaman Yapılmalı?

Vajinoplasti ameliyatını Ankara’da çoğunlukla adetten sonra yapmayı tercih ediyoruz. Çünkü ameliyattan sonra o bölgenin temiz ve kuru kalması önemlidir. Vajina estetiği yaptıranlar operasyon sonrası hemen adet olursa yara iyileşmesinde problem yaşanabilir ve istenen vajinoplasti öncesi sonrası görüntüler elde edilemeyebilir.

Vajinoplasti Sonrası İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Ameliyat sonrası hastanın hastanede yatmasına gerek yoktur, aynı gün taburcu edilir. 2-3 günlük iyileşme sürecinin ardından hasta günlük hayatına dönebilir. Ama vajinoplasti sonrası cinsel ilişki 1-1.5 ay olmamalıdır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Ankara’da Nerede Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatı estetik bir operasyon olduğu için devlet hastanelerinde yapılmaz. Ankara’daki özel muayenehanelerde veya özel hastanelerde vajinoplasti yapılabilir. Vajinoplasti ameliyatını esas kadın doğum doktorları yapar. Bazı plastik cerrahlar vajina estetiği yapsa da kadın doğum uzmanları vajinanın anatomisine daha hakimlerdir.

Ankara Vajinoplasti Fiyatları Ne Kadar?

Vajinoplasti yaptırmayı düşünenlerin merak ettiği konulardan biri de ücretlendirmedir. Vajinoplasti ameliyat fiyatı, işlemin yapılacağı hastaneye göre, kullanılacak anestezik yönteme göre değişir. Özellikle Ankara vajinoplasti fiyatı, hastanede yatış hesaba katılmadan belirlenmektedir. Nadir durumlarda hastanede yatış gerekebilir. Bu da vajina daraltma ameliyat fiyatını artıracaktır. Ameliyat lokal anestezi ile de yapılabilir, sedasyon anestezi ile de yapılabilir. Genel anestezili vajina daraltma ameliyatının fiyatı her zaman daha yüksektir. Bunun gibi faktörlerin hepsi vajinoplasti fiyatları Ankara yı etkilemektedir.

Ayrıca bazı hastalarda başarılı sonuç için vajinoplasti ile beraber labioplasti, büyük dudaklara dolgu gibi uygulamalar gerekebilir. Bu nedenle ameliyat öncesi muayene yapılarak hangi bölgelerin düzeltilmeye ihtiyacı olduğuna karar verilmelidir. Ancak bu durumda net fiyat bilgisi verilebilir.

Ankara’nın Çankaya İlçesi Çukurambar semtindeki kliniğimize gelerek Jinekolog Doktor Prof. Dr. Deniz Ulaş ile yüz yüze ücretsiz ön görüşme sağlayabilir, sonrasında da vajina estetik fiyatları ile ilgili net bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.