Cinsel ilişki sırasında korunmayan ancak aynı zamanda gebelik oluşmasını da istemeyen kişiler için “zevk suyundan hamile kalınır mı?” sorusunun yanıtları büyük bir merak uyandırıyor.

Zevk suyu cinsel ilişki sırasında kontrol edilebilen bir olgu olmadığı ve içerisine sperm sızabileceği için gebelik ihtimali söz konusu olabiliyor. Soru çok merak edildiği için bu yazımızda hem “zevk suyu nedir?” hem de “zevk suyu ve hamilelik” arasındaki ilişki hakkında bilgi aktaracağız.

Zevk Suyu Adı Verilen Sıvı Nedir?

Zevk suyu adı verilen sıvı, “pre-cum”, “pre-ejakülat” veya “precum” adları ile de bilinir. Zevk suyu, testisler değil penisteki bezler tarafından üretilir ve boşalmadan yani ejekülasyondan önce herhangi bir zamanda salınır. Bu nedenle zevk suyunun tam olarak ne zaman salınacağı ile ilgili kesin bir bilgi sahibi olunması mümkün değildir.

Bazı erkeklerde sertleşme gerçekleştikten sonra da zevk suyu gelebileceği bilinmektedir. Zevk suyu doğrudan sperm içermese de spermlerin zevk suyuna sızması mümkün olabilir.

Nitekim yapılan bilimsel araştırmalar da zevk suyunda canlı ve hareketli spermlerin bulunabileceğini ortaya koymaktadır. 2016 yılında gerçekleştirilen bir araştırmada, araştırmaya katılan erkeklerin %17’sinin, 2011 yılında yapılan bir araştırmaya katılan erkeklerin ise %37’sinin zevk suyunda hareketli spermlerin varlığı belirlenmiştir.

Her erkekten gelen zevk suyu miktarının da eşit olmadığı bilinmektedir. Ortalama olarak 4 mililitre salgılanan bu sıvı bazı kişiler tarafından fark edilemeyebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birinin zevk suyu miktarı ile gebelik ihtimali arasında bir bağlantı kurulamayacağıdır. Bir damla ya da daha az miktarda precum gebelik ihtimalinin oluşmasına neden olabilmektedir.

Zevk Suyu Ne İşe Yarar?

Ejakülasyon öncesi salgılanan precum sıvısının temel işlevi üretra kanalındaki asitleri nötralize etmektir. İdrar, pH seviyelerine duyarlı olan sperm hücrelerini öldürebileceği için zevk suyu sperm yolunu temizler ve spermlerin canlı kalmasını sağlar.

Zevk suyu aynı zamanda cinsel ilişkinin rahat gerçekleşmesini de sağlamaktır. Cinsel ilişki için doğal bir kayganlaştırıcı görevi gören zevk suyunun kadınlarda Bartholin ve Skene bezleri tarafından salgılanan sıvı ile benzer fonksiyonlara sahip olduğu da ifade edilebilir.

Zevk Suyu Ne Zaman Ortaya Çıkar? Zevk Suyu Ne Zaman Gelir?

Zevk suyu boşalma öncesi, erkeğin kontrolü ve isteği dışında salgılanan bir sıvıdır. Az önce de belirtildiği gibi boşalmadan önce herhangi bir zamanda salgılanabilir.

Zevk suyu ile vajina içerisine spermlerin girmesi halinde, spermler canlılığını yaklaşık 72 saat koruyabilir. Bu nedenle  geri çekilmenin bir korunma yöntemi olmadığının unutulmaması önemlidir.

Erkek boşalma eyleminden önce geri çekilse de zevk suyu ilişki sırasında gelebileceği ve içerisine sperm sızabileceği için istenmeyen gebelikler ile karşılaşılması mümkündür.

Zevk Suyundan Hamile Kalmak Mümkün mü?

Precum testisler tarafından üretilmez. Penisteki bezler tarafından üretilir ancak canlı sperm barındırabileceği de bilinmektedir. Önceki cinsel ilişki sırasında idrar yolunda meni kalması halinde gebelik oluşumu söz konusu olabilir.

“Zevk suyundan hamile kalmak mümkün mü?” sorusuna evet yanıtı verilebilse de oranlardan bahsedilmesi doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Cinsel ilişkiye girilen zaman diliminde kadının yumurtlama evresinde olup olmaması da precum içerisinde bulunması muhtemel spermlerin yumurtayı dölleyecek kaliteye sahip olup olmaması da “zevk suyundan hamile kalma oranı kaçtır?” sorusunun yanıtlarını değiştirebilmektedir.

Zevk suyundan hamile kalan ve kürtaj olmak zorunda kalan kadın sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Bu nedenle istenmeyen gebelikten korunmak için ilişkinin en başında prezervatif takılması önerilmektedir.

Zevk Suyu ve Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Precum bakterileri, virüsleri ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olan patojenleri taşıyabilmektedir. Bu nedenle yalnızca gebelik olasılığına karşı değil cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından da korunmak önemlidir.

Cinsel ilişki sırasında korunmayan erkekler de kadınlar da sağlıklarını etkileyebilecek enfeksiyonlara açık hale gelebilir. Tek bir korunmasız cinsel ilişki dahi kadında ya da erkekte bulunan hastalığın geçişini mümkün kılabilir.

İstenmeyen gebeliklerden ve kürtajın risklerinden korunmak için etkili doğum kontrol yöntemlerinden birini kullanmak gerekir. Eğer kondom ile korunuluyorsa, ilişkinin en başında kondom takmak hamile kalma ihtimalini en aza indirir.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

 

06.05.1977 tarihinde Tarsus’ta doğdum. 1995 yılında Abdülkerim Bengi Anadolu Lisesi’ni bitirdim. Çocukluktan beri hayalini kurduğum mesleğe ilk adımı, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak attım. Kadın Hastalıkları ve Doğum alanındaki uzmanlık eğitimimi ise 2001-2006 tarihleri arasında Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.