Adet gecikmesi hemen hemen her kadının hayatının bir dönemi mutlaka yaşadığı bir jinekolojik problemdir. Adet gecikmesinin kadınlarda en sık nedeni hamileliktir. Bu nedenle cinsel olarak aktif olan bir kadın adet gecikmesi yaşarsa öncelikle gebe olup olmadığı belirlenmelidir. Bunun için de en güvenilir yöntem kanda Beta HCG testi yaptırmaktır.

Adet gecikmesinin nedenlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bu yazımda adet söktürücü ilaçlar, bitkiler, yiyecekler ve hareketler hakkında sizleri bilgilendireceğim.

Adet Söktürücü İlaçlar Hangileridir?

Adet söktürücü ilaçlar içerisinde progesteron hormonu içeren ilaçlardır. Çünkü normal adet döngüsünde östrojen ve progesteron seviyesi yavaş yavaş yükselir ve gebelik olmazsa bu hormonlarda ani bir düşme yaşanır. Kanda östrojen ve progesteron düzeyinin düşmesine bağlı olarak bir kadında adet kanaması başlar.

Adet söktürücü ilaçlar da bu mekanizma üzerinden çalışır. Adet söktürücü ilacın içindeki progesteron kan progesteron düzeyini önce yükseltir. İlaç kesildiği anda da progesteron çekilme kanaması yani adet olur.

Progesteron içeren tüm ilaçlar adet olmaya yarar. Bu ilaçlar arasında en sık kullanılan ve etkili olan Tarlusal denilen adet söktürücü haptır. Piyasada bulunan adet söktürücü haplar ve iğneler şunlardır:

Adet Söktürücü Haplar

 • Tarlusal
 • Dufaston (Duphaston)
 • Orgametril
 • Primolut N
 • Progestan tablet

Adet Söktürücü İğneler

 • Progestan
 • Progynex
 • Proluton

Adet Söktürücü İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Adet söktürücü ilaç kullanmadan önce gebelik testi yapılmalı, gebelik yoksa adet söktürücü ilaca başlanır. İlacın markasına göre doz ve süre değişmekle beraber genellikle günde 2 defa 5 gün adet söktürücü ilaç kullanılır.

İlaç kullanırken adet kanaması başlamaz. Söktürücü bittikten 3-5 gün sonra adet başlar. Ancak bu süre bazı hastalarda 7-10 günü bulmaktadır. İlaç bittikten 10 gün sonra hala adet olmadıysa doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

Adet söktürücü ilaçların işe yarayabilmesi için rahim duvarının belli bir kalınlıkta olması gerekir. Eğer rahim duvarı ince ise adet söktürücü hap ve iğneler işe yaramaz. Bu durumlarda içinde hem österojen hem de progesteron içeren (Doğum kontrol hapları, adet düzenleyici ilaçlar) ilaçlar kullanmak gerekir.

Adet Söktürücü İlaç Düşüğe Neden Olur mu?

Hayır. Adet söktürücü ilaçlar gebelik varsa adeti başlatamaz, bebeğin düşmesine de neden olmaz, tam tersi bebeğin düşmemesini sağlar. Düşük tehlikesi olan hastalarda düşük olmaması için verilen ilaçlar da progestin türevi ilaçlardır.

Aspirin, Gripin gibi ilaçların halk arasında adeti söktüğüne inanılsa da bilimsel datalar aspirinin veya Gripinin adeti söktüğünü göstermemektedir.

Adet Söktürücü Yiyecekler ve Bitkiler Hangileridir?

Adet söktürücü olarak tavsiye edilen bitkiler, çaylar, yiyecek kürleri hastalar tarafından sıkça bize sorulmaktadır. Kanıta dayalı tıpta bu bitkisel tedavilerin adet söktürmede yeri olmasa da faydalı olduğuna inanılan besinler ve bitkiler şunlardır:

 • Soğan kürü
 • Civanperçemi
 • Maydanoz, dereotu
 • Biberiye çayı
 • Adaçayı
 • Zencefil çayı
 • Kantaron
 • Kekik çayı

Adeti Söktürmek İçin Başka Neler Yapılabilir?

Adet gecikmesinin en önemli nedenlerinden biri de strestir. Bu nedenle stresin azaltılması adetlerin daha düzenli olmasını sağlayabilir. Stres azaltılması psikolog desteği, hobi edinme veya yoga, meditasyon hareketleri ile sağlanabilir.

Yoğun egzersiz yapanlarda egzersiz hareketlerinin azaltılması da adet söktürücü olarak işe yarayabilir. Kilolu ve spor yapmayanların ise kilo vermesi ve düzenli spor yapması da adetleri düzenleyecektir ve adet söktürücü ihtiyacını azaltacaktır.

Cinsel ilişki de hızlı adet olmaya yarayabilir. Çünkü orgazm sırasında rahimde kasılma olur ve rahim azğı gevşer. Buna bağlı olarak da rahim içindeki kan daha kolay dışarı atılabilir.

Sıcak duş, karına sıcak su torbası koymak da adet söktürücü etkiye sahip olabilir. Çünkü sıcak uygulama hem gevşemeye yarar hem de rahime giden kan akımını artırarak adetin başlamasını kolaylaştırabilir.

Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapmalı?

Düğün, tatil vs gibi sosyal nedenler nedeniyle kadınlar adetini ertelemek isteyebilir veya hemen adet olmak isteyebilirler. Bu durumlarda doğum kontrol hapları veya progestin içeren Tarlusal gibi haplar kullanılabilir. Doğum kontrol hapı kutu bitmeden erkenden kesilirse hemen hızlı adet olur. Eğer doğum kontrol hapına 1 hafta ara verilmeden diğer kutuya geçilirse adet geciktirilir.

Ancak hemen adet olmaya çalışmak veya adeti ertelemeye çalışmak çok sık yapılmamalıdır. Çünkü kullanılan bu ilaçlar adet düzenini bozabilir. Bu nedenle adet söktürücü ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı ve ilacı kullanmadan önce hastanın hamile olmadığından emin olunmalıdır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.