“Adetten kaç gün sonra hamile kalınır?” sorusu gebe kalmaya çalışanların merak ettiği konulardan biridir. Bu sorunun cevabını vermeden önce nasıl hamile kalındığına bakalım.

Yumurtlama ile yumurtalıktan atılan yumurta tüpler tarafından yakalanır ve tüpün içine alınır. Bu arada vajinadan rahim içine ulaşan spermler daha sonra tüplere gelir. Sperm ve yumurta ilk defa tüplerde karşılaşır ve döllenme tüplerde gerçekleşir.

Döllenme olduktan sonra oluşan embriyo 3 gün tüplerde gelişmeye devam eder ve daha sonra rahime yönlenir. Rahimin içinde 2-3 gün daha tutunmadan embriyo gelişmeye devam eder ve sonra embriyo rahime tutunur.

Yani döllenme olduktan yaklaşık 1 hafta sonra embriyo rahime tutunur. Hatta bazı hamilelerde adete benzer şekilde bu dönemde tutunma kanaması (implantasyon kanaması) olur. Kadın bu kanamayı yanlışlıkla adet sanabilir ve hamile olduğunun farkına varmayabilir. Buna halk arasında “üstüne görme” de denir. Üstüne görme ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için ……………… yazımızı okuyabilirsiniz.

Kadınlarda adetle beraber yeni yumurtalar oluşmaya başlar. Yumurtanın olgunlaşma süreci her kadında farklıdır. Ama yumurta çatladıktan sonra yani ovulasyon olduktan sonra adete kadar geçen süre tüm kadınlarda aynıdır ve 14 gündür.

Tıbbi olarak regl döngüsü 3 bölüme ayrılır.

 • Foliküler faz
 • Ovulasyon (Yumurtlama)
 • Luteal faz

Foliküler Faz

Yumurtaların gelişme dönemidir. Her ay 1 yumurta seçilir ve sadece bu yumurta (folikül) büyür. Buna dominant folikül denir. Bu dönem ortalama 10-14 gün sürer.

Ovulasyon

Yumurtlamanın olduğu dönemdir. Dominant folikül 18-20 mm e ulaştığında yumurtlama gerçekleşir.

Luteal Faz

Yumurtlamadan sonraki dönemdir. Çatlayan dominant folikül korpus luteuma dönüşür. Eğer gebelik oluşmuşsa corpus luteum gebeliğin devam etmesini sağlar. Gebelik oluşmamışsa korpus luteumun ömrü 14 gündür ve 14 gün sonra korpus luteum fonksiyonunu kaybeder ve adet başlar.

Yumurtlama (Ovulasyon) Ne Zaman Olur?

Yumurtlama sonrası gebelik olmazsa tüm kadınlar 14 gün sonra adet görür. Kadınların adet döngüsünü değiştiren esas süreç yumurtanın büyümesi sürecidir. Diğer bir anlatımla adetin 1. Gününden yumurtlamaya kadar geçen süre her kadında farklıdır.

28 günde bir düzenli adet gören bir kadın adetin 14. Günü yumurtlar. 26 günde bir adet gören bir kadın ise adetin 12. Günü yumurtlar.

Bir kadın kendi regl döngüsüne göre yumurtlama tarihini tahmin edebilir. Beklenen adet tarihinden 14 gün öncesi ovulasyon olacağı söylenebilir.

Hamile kalmak için tahmini ovulasyon tarihinde cinsel ilişki olması gerekir. Yumurtlama sonrası 24 saat içinde ilişki olmazsa gebelik olmayacaktır. Çünkü yumurtlama sonrası yumurtanın ömrü 24 saattir. 24 saat içinde yumurta spermle karşılaşamazsa hamile kalınamaz.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Düzenli adet gören bir kadında bile adetlerde 2-3 günlük sapmalar olabilir. Bu da yumurtlama tarihini değiştirir. Bu nedenle gebe kalmaya çalışan bir kadın adetten 5-6 gün sonra ilişkiye girmeli ve 1 hafta boyunca gün aşırı ilişki yaşamalıdır.

Düzensiz adet gören bir kadında ise adetten kaç gün sonra hamile kalınacağını, yumurtlamanın ne zaman olacağını tahmin etmek çok zordur. Bu nedenle düzensiz adet gören bir yumurtlama tarihini hesaplamak için ovülasyon testlerini kullanabilir.

Daha net anlatımla, gebe kalmaya çalışan bir çift adetin başladığı 1. Günden itibaren saydığında, adetin 11. Günü cinsel ilişkiye girmelidir. Ve 1 hafta boyunca gün aşırı ilişki olmalıdır. Ancak bu şekilde yumurta ve spermin karşılaşma olasılığı artmış olur, hamile kalınır.

Yumurtlamadan 3 gün önce ilişkiye girildiğinde de hamile kalınabilir. Çünkü spermin ömrü 72 saattir yani 3 gündür. İlişkiye girdikten 2-3 gün sonra yumurtlama olsa bile sperm 72 saat canlı kalabildiği için yumurtayı dölleyebilir ve hamile kalınabilir.

Sonuç olarak adetten kaç gün sonra hamile kalınır sorusunun tek bir cevabı yoktur. Adetten kaç gün sonra gebe kalınacağını esas belirleyen faktör kadının adet düzenidir. Ama düzenli adet gören bir kadın kabaca adetten 12 gün sonraki ilişki ile hamile kalabilir.

13 YORUMLAR

 1. Merhaba deniz hanım şubat ayında diana 35 dgun kontrol yöntemiyle korumuştum ama hapın hepsini içmedim regl döngülerim ise du şekilde
  10 mart 4 gün suruyo
  7 nisan
  Şuan hamile kalamıyorum folik asit kullanıyorum herhangi bi sıkıntı yok dedi burdaki doktorum yaşım 36 buarada

 2. Meraba aşılama tedavısı gördüm ve regl tarıhıme 11 kala aşılama yapıldı suan regl tarıhıme 4 gün var yanı bır hafta ıcınde hamıle kalıp kalmadığım bellı olur mu ?

 3. Merhaba ben sevgilimle sürtünme yoluyla ilişki yaşadım ikimizde çıplaktık ama vajinama penisi girmedi ilişkiden sonra iki ay geçti düzenli şekilde adetimide oldum sonra çok az kan geldi acaba hamile kalmışmîyımdır

 4. Merhaba sevgilimle ilişkiye girdik prezervatif olmasına rağmen yırtılmış içime boşaldı sonra gidip doğum kontrol hapı alıp içtim ilk defa hiç içmemiştim.sonra ertesi gün hapı almam gerektiğini öğrenip gidip aldım 1 saat sonra falan galiba onu içtim ve adetimde biteli 2 gün oldu

 5. Merhaba deniz hanım ben 2 ay önce 16 haftalık dusuk yaptım ilk gebeligimdi kanamalarim oluyordu istirahat önermişti doktorum fakat ben yaklaşık gebe kalmadan 4 ay önce covid geçirmiştim acaba kan pihtilasmasiyla ilgili sıkıntı olmuş olabilir mi ve tekrar gebeliği düşünebilir miyim??

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.