Vajinismus bilinçaltındaki korkular nedeniyle cinsel ilişkiye girememe durumudur. İlk gece kadın istem dışı olarak kendini kasar, bacaklarını kapatır, eşini ittirir ve cinsel ilişkiye giremez. Bu yazımda vajinismusu yenmek için evde kendi kendinize yapabileceğiniz tedavi yöntemlerini anlatacağım. Konunun daha iyi anlaşılması için önce kısaca vajinismus nedenlerinden bahsedeceğim.

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus nedenleri incelendiğinde en sık aşağıdaki sebepler karşımıza çıkar.

  • Baskıcı aile
  • Muhafazakar aile
  • Taciz, tecavüz
  • Çevreden duyulan korkunç ilk gece hikayeleri
  • Küçük yaşta televizyon veya internette görülen ürkütücü sevişme sahneleri
  • Travmatik jinekolojik muayene veya doğum tecrübesi

Vajinismus hastalığının altında yukarıdaki sebeplerden biri mutlaka yatar. Bilinç altı cinselliği tehlikeli bir olaymış gibi algılar ve cinsel ilişki sırasında istemsizce vücudunu koruma altına alır. Yani vajinismusun esas nedeni psikolojiktir diyebiliriz. Vajinismusu yenmek için bilinçaltının değiştirilmesi tedavinin birinci basamağıdır.

Vajinismusu Yenmek İçin 5 İpucu

1.Kendi vücudunuzu tanıyın

İnsanoğlu hep bilinmeyenden korkar. Bilgi korkuyu azaltır. Bu bağlamda kadın kendi anatomisine, zevk aldığı noktalara, cinsellik fizyolojisine ne kadar hakim olursa korkusu o kadar azalacaktır.

Kendi anatominizi öğrenmek için internetten kadın genital bölge resimlerine bakın. Ayna yardımı ile kendi genital bölgenizi inceleyin. Nerelere dokununca zevk aldığınızı keşfedin.

Kızlık zarınızı inceleyin. Ayna yardımı ile kendi kızlık zarınızı görebilirsiniz. Çoğu genç kız ilk gece kanamasının çok olacağını veya acı hissedeceğini düşünür. Bilinenin aksine eğer genç kız ilişki sırasında kendini kasmazsa kızlık zarı kanaması veya yırtılması kesinlikle ağrılı olmaz.

2.Cinsellik hakkında araştırma yapın

Cinsellik tüm toplumlarda hep tabu olarak kabul edilmiştir. Cinsellik hakkında konuşmak ayıp ve günah sayıldığı için cinselliğin temel bir ihtiyaç olduğu zamanla unutulmuştur.

Bu kısırdöngüyü kırmak için “Cinsellik nasıl yaşanmalı? İlk gece cinsellik nasıl olmalı? Nelere dikkat etmeli” gibi konular hakkında araştırma yapın. Ama unutmayın internette çok fazla kirli bilgi var. En doğru bilgiye kadın doğum doktorundan profesyonel destek alarak ulaşabilirsiniz.

3.Mastürbasyon yapın

Kadının mastürbasyon yapması bizim toplumda hoş karşılanmaz. Aslında mastürbasyon kadının kendi vücudunu tanıması, cinselliği keşfetmesi ve hayal gücünü genişletip, gerçek ilişkide konsantrasyonunu artırmak ve daha çok cinsel haz almak için çok önemlidir.

Kadının cinsel ilişkiden zevk alması için 2 temel şeye ihtiyacı vardır.

  • Teslim olmak
  • Konsantre olmak

Bu nedenle mastürbasyon yapmaktan utanmayın. Unutmayın mastürbasyon yapan bir kadının cinsel hayatı her zaman daha iyidir.  Sağlıklı bir cinsel hayat için kadınlar mastürbasyon yapmaktan utanmamalı,

4.Parmak egzersizi

Vajinismus tedavisinin temel basamaklarından biri de parmak egzersizleridir. Vajinismusu yenmek için evde kendi kendinize bu egzersizleri yapabilirsiniz. Ancak parmak egzersizini doğru bir şekilde yapmak için öncesinde kadın doğum doktorundan veya bir cinsel terapistten profesyonel destek alın.

5.Pelvik taban egzersizi (Kegel egzersizi)

Vajinismus tedavisinin mihenk taşlarından biri de pelvik taban kas egzersizleridir. Vajinismus hastalığında temel sorun korku nedeniyle pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmasıdır. Bu nedenle erkek vajinaya giremez. Duvar varmış hissi yaşar.

Vajinismusta bunu aşmak için yapılması gereken pelvik taban kaslarının kontrolünün sağlanmasıdır. Kas kontrolü bilinçaltından tekrar bilincin kontrolüne geçmelidir. Bu da Kegel egzersizi ile mümkün olur.

Unutmayın, vajinismus ülkemizde ve Ankara da her 10 kadından 1’inde görülür. Bu anlamda yalnız değilsiniz. Bu problemi yaşayan ve çevresiyle paylaşamayan sizin gibi çok kadın var. Ayrıca vajinismus %100 kesin olarak tedavi edilebilir. Yeter ki hasta tedaviye istekli ve kararlı olsun.

Sağlıklı ve aşk dolu günler dilerim…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.