Kadınlar her ay düzenli olarak adet görürler. Her kadının adet döngüsü farklıdır. Bazı kadınlar 28 günde bir, bazıları ise 24 günde bir adet olurlar. Adet döngüsünün 21-35 gün arasında olması normaldir. Düzenli adet gören kadınlar bazı nedenlerle adetini öne çekmek isteyebilirler.

Hemen adet olmak istemelerinin nedeni sosyal veya tıbbi nedenlerle olabilir. “Düğünüm var erken adet olmak istiyorum” ve “Tatile gideceğim adetimi öne almak istiyorum” kadın doğumcuların en sık duyduğu erken adet olma isteği nedenlerindendir.

Bu yazımda “Erken adet olmak için kullanılan ilaçlar, bitkisel kürler ve egzersizler” hakkında bilgi vereceğim.

İlginizi Çekebilir: Adet olamıyorum, ne yapmalıyım?

Erken Adet Olmak İçin İlaçlar

Adet olabilmek için rahim duvarının belli bir kalınlıkta olması gerekir. Rahim duvarı kalınlaşmadan adet söktürücü ilaç kullanılsa bile hemen adet gelmez. Hemen adet olmak için ilaçlar 2 çeşittir.

Adet söktürücü ilaçlar mecbur kalındığında erken adet görmek için kullanılan ilaçlardır. Adet söktürücü ilaçlar içerisinde progesteron içeren tablet veya iğne formunda olan ilaçlardır. Piyasada adet söktürücü veya hemen adet olmak için en sık kullanılan ilaç Tarlusal isimli ilaçtır. Tarlusal dışında diğer progesteron içeren ilaçlar da erken adet olmak için kullanılabilir.

Adet söktürücü ilaçların işe yarayabilmesi için rahim duvarının belli bir kalınlıkta (>7mm) olması gerektiğini unutmamak gerekir. Eğer adet söktürücü ilaca rağmen adet görmediyseniz ya rahim duvarı yeterince kalın değildir, ya da hamilesinizdir.

Adet söktürücü ilaçlar genelde 5 gün kullanılır ve ilaç bittikten sonraki 2-3 gün içinde adet görürsünüz. Erken adet olmak isteyen bir kadın 5 günlük ilaç kullanım süresini ve bittikten sonraki 2-3 günü göz önüne alarak zamanlamayı yapmalıdır. Bazı hastalarda adet söktürücü ilaç bittikten 1 hafta sonra adet gelir. Erken adet olmak isteyen kadın ile bu ihtimaller konuşularak ilaç seçimi yapılmalıdır.

Hemen adet olmak için kullanılan diğer bir ilaç ise doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları normalde her gün düzenli olarak kullanılır. 21 günlük doğum kontrol haplarında kutu bittikten sonra adet başlar. 28 günlük doğum kontrol haplarında ise ilacın son 4-5 gününde adet olur.

Eğer doğum kontrol hapı kesilirse adet hemen gelir. Hemen adet görmek isteyen kadınlarda bu etki nedeniyle doğum kontrol hapları adeti öne çekmek için kullanılır. Ama bu şekilde doğum kontrol hapı kullanıldığında hapın koruyuculuğu azalır. Bu kullanım şekli sık tekrarlanmamalıdır ve gebelikten korunmak için o ay ekstra bir yöntem kullanılmalıdır.

Halk arasında Aspirinin hemen adet olmayı sağladığı bilinse de aspirinin erken adet gördürücü etkisi yoktur.

Hemen Adet Olmak İçin Bitkisel Kürler

Bazı bitkiler ve çaylar rahimde kasılmaya neden olarak hemen adet görmeyi sağlayabilir. Erken adet olmayı sağlayabilecek bitkisel çözümler şunlardır:

 • Maydanoz
 • Dereotu
 • Çemen otu
 • Alıç
 • Zencefil
 • Çörek otu
 • Biberiye çayı
 • Adaçayı
 • Kekik çayı
 • Kantaron çayı
 • Civanperçemi çayı
 • Hayıt otu çayı
 • Papatya çayı
 • Soğan kabuğu

Unutmamak lazım ki bu bitkiler ve çaylar adet tarihinde çok büyük değişiklik yapmazlar. Zaten gelmesi yakın olan reglin gelmesini kolaylaştırabilirler. Adeti 3-5 gün veya 1 hafta erkene almak isteyenlerde sadece bitkisel kürler ve çaylar işe yaramazlar.

Erken Adet Olmak İçin Egzersizler

Hemen adet görmek için halk arasında bazı egzersizlerin ve masajın yapılması önerilse de bu hareketlerin hiç birisinin erken adet olmak için faydalı olduğu bilimsel olarak gösterilememiştir.

Erken adet olmayı sağlamasa da bu hareketler adetin gelmesini kolaylaştırabilir. Adetin kolay gelmesi için aşağıdaki hareketleri deneyebilirsiniz.

 • Sıcak duş, banyo
 • Karına sıcak masaj
 • Yoga, pilates gibi egzersizler
 • Karın ve kalça kaslarını çalıştıran hareketler

Spor Yapmak Adeti Erken Getirir mi?

Spor yapmak adeti erken getirmez ama zaten gelecek olan adetin kolay olmasını sağlayabilir. Ama düzenli yapılan spor adetin de düzenli olmasını sağlar. Çok fazla yapılan spor ise adet düzensizliğine, geç adet görmeye neden olabilir.

Hemen Adet Olmak İçin Hangi İlaç Kullanılır?

Hemen adet olmak için doğum kontrol hapları ve progesteron içeren adet söktürücü ilaçlar kullanılır. Ancak bu ilaçlar hormonal ilaçlar olduğu için mecbur kalınmadıkça hemen adet olmak için kullanılmamalıdır. Çünkü uzun dönemde bu ilaçlar hormonal bozukluğa ve adet düzensizliğine neden olabilir.

1 günde adet söken veya garanti adet söken ilaç diye birşey yoktur. Tüm adet söktürücü ilaçların etkisini göstermesi için 1 hafta gerekir. Eğer ilacı aldıktan 1-2 gün sonra adet başlıyorsa bu ilaçtan kaynaklı değil, kadının kendi adetidir.

Düğünüm Var Erken Adet Olmak İstiyorum

Düğün, tatil nedeniyle erken adet olmak isteyen hastaların kendi kendine ilaç kullanmadan doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Kadının beklenen adet tarihine göre en uygun ilaç tedavisini doktor önerecektir.

Erken Adet Olmak İçin En Etkili Yöntem

Erken adet olmak için en etkili yöntem doktor kontrolünde kullanılan ilaçlardır. İlaçlar dışında bitkisel kürler ve bazı hareketler adet olmayı kolaylaştırabilir. Ancak tek başına bitkisel çözümler veya egzersizler etkili olmayacaktır. Bunlar ancak ilaç tedavisinin etkinliğini artırabilir.

Ancak unutmamak gerekir ki, ilaçlarla adeti erkene almak veya geciktirmek çok sık yapılmamalıdır. Uzun dönemde kullanılan ilaçlar hormonal bozukluğa ve adet düzensizliğine neden olabilir. Bu nedenle doktor onayı almadan adet düzenini değiştiren ilaçlar kullanılmamalıdır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar:

 1. ACOG Committee opinion no. 651: menstruation in girls and adolescents: using the menstrual cycle as a vital sign. Obstet Gynecol. 2015;126(6):e143–e146.

2. Gordon CM, Ackerman KE, Berga SL, et al. Functional hypothalamic amenorrhea: an Endocrine Society clinical practice guideline. J Clin Endocrinol Metab. 2017;102(5):1413–1439.

3. Klein DA, Poth MA. Amenorrhea: an approach to diagnosis and management. Am Fam Physician. 2013;87(11):781–788.

Prof. Dr. Deniz Ulaş 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl TUS sınavında yüksek puan alarak ilk tercihi olan Ankara Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasına başladı. Kadın doğum ihtisasını bitirdikten sonra Yozgat Bozok Doğumevi'nde mecburi hizmetini yaptı. Ardından Azerbaycan Bakü'de Ankara Medical Center'ın açılmasında görev aldı. 2 yıl hastanede kadın doğum uzmanı ve başhekim yardımcısı olarak çalıştı. 2010 yılında Ankara'da üniversitede çalışmaya başladı. 2014 yılında Doçent, 2020 yılında Profesörlük ünvanı almaya hak kazandı. İnfertilite (kısırlık), Tüp Bebek Tedavisi, Aşılama Tedavisi, Genital Estetik Uygulamalar, Vajinismus ve Riskli Gebelik Takibi özel ilgi alanlarında yurt dışı ve yurt içi bir çok bilimsel kongrede konuşma ve sunumlar yaptı. 200'ü aşkın bilimsel çalışma ve makaleleri bulunan Prof. Dr. Deniz Ulaş halen Yüksek İhtisas Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Ankara Çukurambar'da bulunan muayenehanesinde ise hastalarını kabul etmektedir.Detaylar için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

108 YORUMLAR

  • Merhaba deniz hanım 18 aralıkta sürtünmeli bir ilişkim oldu çamaşırlar üzerinden erkek arkadasımda zevk suyu vardı bana değdi mi bilmiyorum riske atmamak için 48 saat sonra ella kullandım ilişkiden 15 gün sonra kanda gebelik yaptırdım negatif çıktı daha sonra adetime 10 gün kala tarlusala başladım ve 10 ocakta adet oldum 3 gün sürdü 7 şubatta doktora gittim ultrasyonda bir şey görünmediğini söyledi yine de dün sabah yani 9 şubatta idrar testi yaptım. Sizce hala gebe olma ihtimalim var mıdır test doğru sonuç verir mi?

 1. Hocam merhabalar sprem olan peçeteyle vajinanın içi silinirse hamile kalınır mı? (Bakireyim) Adetim 1 gün gecikti hamileliğimi sonlandırmak için ne yapabilirim?

 2. Hocam merhabalar ben bakireyim içime boşalma olmadı sadece vajinanın içine boşaldı peçeteyle vajinanın iç kısmını sildim ama kirli olan tarafıyla silmedim adetimde 1 gün gecikti hamile kalmış olabilir miyim adetimin gelmesi için ne yapmalıyım

 3. Hocam ben 2 gün adet geciktirici ilaç kullandım ama biraz yüksek dozda kullandım ilacı bırakalı 3 gün oldu adetim ne zaman gelir? Ara ara rahmimde kasılmalar bel ağrım oluyor

 4. Merhabalar, regli öne çekebilmek için ilaçlar içinde en cok tavsiye ettiğiniz hangisi?
  Normaldeki olacağım günden 9 gün önce kullansam etkinliği olabilir mi? Normal tarihim bazen birkac gün ileriye kayabildigi icin kullanacağım. Tam tarihinde olsam bile tatil icin yetecek. Amacim daha geç olmamasını garantilemek.

  • Merhaba zevk suyunda da canlı sperm var o şekilde gebelik olabiliyor emin olmak için şüpheli ilişki üzerinden 10 gün geçtikten sonra kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz

 5. Hocam merhaba 11 haziranda korunmasız cinsel ilişkiye girdim geri çekilme yöntemi yaptı partnerim regli tarihim 8 temmuz normalde regliden bir hafta önce idrar testi yaptım henüz regli olmadım negatif herhangi bir hamilelik söz konusu olur mu yine de

 6. Merhaba bebeğim 6 Buçuk aylık 5 Haziran da adet oldum bu ay 5 inde olmadı korunuyoz bebeğimi emziriyorum düzensizliki olabilir mi hamile klama ihtimalim War mı

 7. doktor hanım merhaba, reglim tatilime denk geliyor. Reglimi erkene alabilmek için ne yapmamı önerirsiniz ne gibi ilaçlar kullanmalıyım sizce. teşekkürler.

 8. En son reglim 4 temmuzda bitti regl düzenim 19-23 gun arası sürüyor. 27-28 temmuz gibi olur diye düşünüyorum. Ortalama 14-15 gün var. 2 Ağustosta tatilim başlıyor. Cevabınız için çoook teşekkürler…

 9. Hocam merhaba. Genel olarak Her ayın 28 inde reflü oluyorum. Yani 5 gün sonra gelmesini bekliyorum fakat o tarihe ani bir tatil planı yaptık. Kullanabileceğim Hemen reglimin gelmesini sağlayacak bir ilaç var mı?

 10. Hocam 13 gün önce erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik ilkinde prezervarife boşaldı 2.denemede kızlık zarım bozuldu yine prezervatif vardı boşalma olmadı ama kenarı delinmişti baktığımızda bunun üzerine şu an 3 günlük reglimde gecikme var hafif sancılar var arada ama stres ve sıcak havaların etkisinden midir gecikme

 11. Arkadaşlar 2 hafta önce erkek arkadaşımla sürtünme yoluyla ilişkiye girdik ilk boşalmasında prezervarif vardı çıkardı ıslak mendille sildi tekrar yenisini taktık kızlığım bozuldu ama bozulur bozulmaz kalktık devam etmedik adetim 5 gün gecikti şu an stres üzüntü çok yaptım ondan olabilir mi ya da havalardan dolayı. Geçen ay da 4 gün gecikmişti

 12. Merhaba hocam ben cinsel ilişkiye girmedim ama 24 temmuz sabah 12 gibi falan beyaz bir şey geldi adetim biteli 1hafta olmuştu o beyaz şeyde çok az kan vardı yok denecek kadar az bir de 15 yaşındayım yani ergenlik dönemindeyim gebelik söz konusu olur mu

 13. Merhabalar regl olduğum zamanlar çok ciddi ve şiddetli regl ağrıları kramplar çekiyorum genelde 2 gün sürüyor bu ağrılarım ara ara sancı gelıyor yurumemi hareket etmemi engelliyor yaşım 16 yaklaşık 3 yıldır regl oluyorum bu denli şiddeti olması normal midir

 14. Hocam ben adetimi 9 – 10 kadar öne cekmek istiyorum hormanel olarak ilaçla mümkünmü 9 10 uzun bir süremi geçiktirmek 1 kere yaptım çok sıkıntı oldu o yüzden 1 kere öne çekmek problem olurmu

 15. Hocam 2 ay önce bir ilişki yaşadım 4 5 gün sonra adet oldum. Ama karşı taraf içeme boşalmadığımı söylüyor. Bu ay adet olmadım. Tarlusal kullandım. Ama hale adet olmadım. Hamilelik riski varımdır

 16. Merhaba, eşim önümüzdeki hafta 8 günlüğüne askerden izine gelecek. Adet olmama yaklaşık 1 hafta var. Erken adet kanaması nasıl gerçekleşir? Nasıl bir yöntem kullanmalıyım? Ayrıca kullanacağım yöntemin gebeliği engellemesi gerekiyor.

 17. Merhaba hocam erkek arkadaşım klitorise biraz çok az sürtünme oldu doğurganlık döneminde değilim 3 4 gün var hastalığıma tedbir için ella kullandım hamile kalma riski var midir

 18. Merhaba benim Regalim hep dört beş gün öne gelir. İlk kez günüm on gün geçti kanda baktırdım gebelik yok zaten 44 yaşındayım Dr Hm bana iğne verdi fakat iğneden sonra tüm kemiklerim ağrıyor ve morardı bayağı yapılan yer ilk kez geldi başıma acaba yan etkisi olabilirmi bu adet düzenleyici iğnelerin tşk

 19. Merhaba, 5 ay kadar önce evlendik. Eşim düğünden 10 gün sonra yurt dışı göreve gitti izne gelecek. Tahmini regl günüm 18 Kasım. Eşimin de izne gelme tarihi o gün. Biz bebek istiyoruz ve eşimin izni 15 gün filan. Adetimi öne cekmek mümkün müdür? 31 yaşındayım.

 20. Merhaba Deniz hanım, 31 yaşındayım. 5 aylık evliyim. Eşim yurt dışı görevden izne gelecek 18 kasımda. Adetim de aynı güne denk geliyo ve iznimiz 15 gün. Bebekte istiyoruz. Adetim 6 gün sürüyor olunca. Bi kac gün öncesinden adetimin olmasını sağlamak mümkün mü?

 21. merhaba 17 yaşındayım her ay adetim 4 5 gün öne geliyor bu ayın 9u 10u gibi olmam gerekiyordu 14ü oldu hala regl olmadım herhangi bir ilişki de yaşamadım daha önce de hiç gecikme olmamıştı ara ara sancılarım ve karnımda şişlik kabızlığım var neden regl olmuyorum yada ne zaman olabilirim lütfen cevap verinnn

 22. Merhabalar hocam sivilcelerim için ilaç kullanıyorum monodoks adlı antibiyotiği ve reglim 7 gün oldu gecikti aktif cinsel hayatım yok bakireyim acaba neden hala regl olamıyorum

 23. Hocam merhaba 18 aralıkta adet oldum 4 gün sürdü. 23 aralıkta da eşim izine geldi 20 gün buradaydı bebekte istiyoruz 15 ocakta koyu renkte adet az bile geldi Bide 17 ocakta acık renk geldi test yaptırdım ama kanda negatif cıktı. 1 haftadan beride sık sık idrara cıkma uyku ve baş agrım var acaba hamilelik oluşumu geç oluşabilirmi

 24. Merhaba deniz hanım ilişkimde bosalma olmadı zevk suyu olmus olabilir adetime 10 gün kala tarlusal kullanfım ve gününde adet oldum 2 aydır adeti düzenli görüyorum ama 4 gün sürüyor gebelik riski var mıdır?

 25. Hocam dogumdan sonra hiç hasta olmadım bebegim şu an 5 aylık sadece anne sütüyle besleniyor eşim içime boşalmadını söylüyo ama midem bulanıyor sizce hamilemiyimdir

 26. Merhabalar deniz hanim 11 martta adet oldum 2 gun surdu 23 martta bi birliktelik yasasim ama cok afedersiniz ice bosalma olmadi ama suan hala adet olamadim ne yapmam gerekiyor adet olmak icin

 27. Merhaba hocam 4 aylık evliyim Herhangi bir sorun olmamasına rağmen adet düzensizliğim var ilaç kullandığım için Doğum kontrol ilaçları kullanamıyorum 2 ay oldu hala adet olmadım sizce adet olmak için ne yapabilirim
  Yardımcı olur musunuz

 28. Hocam merhabalar geceb ay adetimden 5 gun sonra bir cinsel iliski yasadim fakat hic bir sekilde vajinaya boşalma olmadi arada bi adet düzensizliğim vardi her ay 20 si ile 25 arasında adet olurdum gecen ay 18 de oldum bu ay gecen aya göre 6 gün gecikti geçenlerde bi kan testi yaptim ama hamilelige ozel degil acaba hamile olsaydim o kanda cikar miydi ve hamile olma ihtimalim var midir bakireyim ?

 29. merhaba hocam ovulasyonda sürütnmeli ilişkim oldu arkadaşımın zevk suyu bana temas etti hatta organına dokunduktan sonra benim vajinamı oksadı ıslak olabilir eli çok tedirgin oldum ella içtim 6 saat sonra . adetime 10 gün var tarlusala başlayabilir miyim?adetim geciksin istemiyorum çok paniğim lütfen yardım edin??

 30. Merhaba hocam haziranın 10’u regl olacağım, takvimde diğer ayımın regl tarihi 3 Temmuz olarak görünüyor ancak 3 Temmuz düğünüm var, geciktirici bende şişkinlik yaptığı için adet dönemimi öne almak istiyorum yasmin veya primolut önerdi eczane, hangisi daha etkili olur yardımcı olur musunuz.

 31. Merhaba, 30 nisan regl oluyordum kesmek için primolut n kullanmaya başladım 3 gün kullandım fakat aşırı doz kullandım toplamda 25 30 adet kullandım 3 günde. Sonrasında ilacı bırakınca 5 mayıs tarihide regl oldum. 20 mayıs tarihinde prezarvatifle ilişki yaşadık nişanlımla 2 3 kez, Normal döngüm 28 gün. Yani döngüme göre 2 haziranda regl olmam gerekirdi fakat 5 gün gecikti ilaç etki etmiş hormonlarımı bozmuş olabilir mi? Çünkü son 2 gündür göğüsler de şişkinlik , kramplar bel ağrısı ve akıntı yaşıyorum.

 32. Merhaba, 30 nisan regl oluyordum kesmek için primolut n kullanmaya başladım 3 gün kullandım fakat aşırı doz kullandım toplamda 25 30 adet kullandım 3 günde. Sonrasında ilacı bırakınca 5 mayıs tarihide regl oldum. 20 mayıs tarihinde prezarvatifle ilişki yaşadık nişanlımla 2 3 kez, Normal döngüm 28 gün. Yani döngüme göre 2 haziranda regl olmam gerekirdi fakat 5 gün gecikti ilaç etki etmiş hormonlarımı bozmuş olabilir mi? Çünkü son 2 gündür göğüsler de şişkinlik , kramplar bel ağrısı ve akıntı yaşıyorum.

 33. Deniz hanım merhaba ben adet tarihimi 10 gün kadar öne çekmek istiyorum en geç temmuzun 1 inde adet olmuş olmam gerekiyor 5 inde tatile gideceğim tarlusalı hangi tarihte kullanmaya başlamalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim 🌸

 34. HOCAM MERHABA 1 AYDIR ADET OLMUYORUM NE YAPMAM GEREK ADET OLMAM İCİN DUZENSİZ VAR DİYORLAR NASİL DUZELİR BANA YARDİM EDE BİLİRMİSİNİZ ŞİMDİDEN TEŞEKÜR EDERİM

 35. Hocam meraba benim iki aydır adetim olduğunda şiddetli baş ağrım oluyor ağrı kesici kullandım hemen kesti bu üçüncü ayim erken gelmesi için napabilirim catlicam hocam olamiyorum

 36. Hocam merhaba. Benim 24 Eylül de düğünüm ve hemen arkasından da balayım var. Adet günümde 22 si. Herhangi bir rahatsızlığım yok daha önce adet söktürücü yada geciktirici kullanmadım. Doktora gittiğimde önermiyorum ve ilaç yazamam diyerek odadan çıkarttı. Çevremde ki insanlar tarlusal diye bir söktürücü önerdi. Adet günümden 10 15 gün önce içmeye başlasam herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım sizce? Düğümünü ve balayımı adetli birşekilde geçirmek istemiyorum. Cevap verirseniz çok sevinirim

 37. Hocam gebelikten 5 ay sonra ilk adeti gördüm. Şuan ikinci kez olmam gerekiyor olamıyorum.ikinci adet hamilelikten sonra düzensiz oluyor mu ve emziriyorum emzirdiğim için mi olamıyorum hamile miyim yoksa 10 gün oldu adet görmüyorum.

 38. Merhaba hocam ben adet duzensizligi icin doktora gittim 3 4 ayda bir oluyodum yumurtalik kisti varmis iyi huylu adet duzensizligim icin duphaston ilaci verdi kullandim ama 9.gunum adet olmadim neden acaba

 39. Merhaba ben 2 buçuk aydır adet olamadım tarlusal kullandım biteli 10 gün oldu yine olmadım kan sonucun temiz prolaktin sadece 3 çıktı neden olabilir çok sitresliyim ilaca rağmen olmadim

 40. Merhabalar hocam ben eylul ayinin 18 inde iliski yasadim 19 u sabah ella ictim adetin 5 inden 5 ine ama ekimin 5 inde leke gibi gelip bu bi haftadan fazla devam etti bende test yaptim negatif cikti sonra normal kanama gibi ayin sonuna kadar devam etti simdi kasimdayiz ve ben hala regl olamadim acaba bu ilaca bagli bi yan etkimidir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz