Doğal yolla çocuk sahibi olamayan çiftler için tüp bebek tedavisi uzun yıllardır uygulanan başarılı bir yöntemdir. Yardımcı üreme teknikleri arasında yer alan tüp bebek tedavisi kapsamında kadınların ve erkeklerin üreme hücreleri, laboratuvar koşullarında döllendirilir ve en kaliteli embriyolar rahim içerisine yerleştirilir. Tüp bebek tedavi aşamaları hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu aşamaların mümkün olduğunca verimli olması ve tüp bebek başarısının artması için geleneksel tüp bebek tedavisinde mümkün olduğunca çok sayıda yumurta üretilmesi ve olgunlaştırılması için kadınlara hormon ilaçları verilir. Tüp bebek ilaçları yaklaşık 12-15 gün kullanılır.

Kadınlara verilen bu ilaçlarla daha çok yumurta elde edilmesi ve dolayısıyla en iyi kalitedeki embriyoların rahme yerleştirilmesi hedeflenir. Ancak geleneksel diğer bir deyişle ilaçlı tüp bebek tedavisi her kadında aynı oranda başarı sağlamayabilir.

Uygulanan hormon tedavisi kadınların sağlığını tehlikeye atabilir ve aynı zamanda ilaçların mali yükünün fazla olması da tedavinin olumsuz yönlerindendir. Bu nedenle günümüzde farklı yöntemlere başvurulmaktadır.

Bu yöntemler arasında ilaçsız tüp bebek, doğal tüp bebek veya natürel tüp bebek olarak bilinen teknik de yer almaktadır.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi (In Vitro Matürasyon) Nedir?

Normal tüp bebek tedavisinde yumurta sayısının artırılması ve yumurtaların olgunlaştırılması amacıyla kadınlara hormon ilaçları verilirken doğal yolla oluşan siklüsün takibi esasına dayanan ilaçsız tüp bebek tedavisi kapsamında, kadınların daha fazla yumurta üretebilmesi veya yumurtaların olgunlaştırılması için herhangi bir ilaç tedavisi uygulanmaz ya da uygulanan tedavi çok minimal düzeyde kalır.

İlaçsız tüp bebek tedavisinde yumurtalık içerisindeki olgunlaşmamış yumurta hücreleri özel bir teknikle toplanır ve daha sonra laboratuvar ortamında 1-2 gün süren olgunlaştırma sürecine geçilir. Yumurta laboratuvar ortamında olgunlaştıktan sonra kaliteli spermler seçilerek sağlıklı embriyo oluşumu sağlanabilir.[1] Daha sonra kaliteli embriyo rahim içerisine yerleştirilir.

İlaçsız tüp bebek tedavisinde kadından toplanan yumurta henüz olgunlaşmadığı ve bu sürecin vücut dışarısında gerçekleştirilmesi nedeniyle bu yönteme In Vitro Matürasyon (IVM) adı da verilmektedir.

In Vitro Matürasyon yönteminde kadınlara hiç ilaç verilmeyeceği gibi bazı durumlarda minimum seviyede ilaç kullanımı gerekli olabilir. Ancak verilen ilaç miktarı oldukça azdır ve genellikle hap formunda kullanılır.

İlaçsız Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanır?

İlaçsız tüp bebek tedavisi ile en etkili sonuçların alınabilmesi için hasta seçimine özen gösterilmesi gerekir. Bazı kadınlarda ilaçsız tüp bebek tedavisi sağlığın korunması anlamına gelir.

Polikistik Over Sendromu Olanlar

Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda geleneksel tüp bebek tedavisi sırasında verilen hormon ilaçları ciddi yan etkiler görülmesine neden olabilir. Hormon tedavisi verilen PKOS’lu kadınlarda Yumurtalık Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS) ortaya çıkma riski daha fazladır.

OHSS tüp bebek tedavisinin istenmeyen bir sonucu olarak düşünülebilir. OHSS oluştuğunda yumurtalıklar aşırı uyarılma sonucunda büyüyebilir, karında belirgin bir şişlik oluşabilir, karın içerisinde sıvı birikebilir ve nefes darlığı ve potansiyel olarak tehlikeli sonuçlar oluşabilir. Bu nedenle Polikistik Over Sendromu olan kadınlar için ilaçsız tüp bebek tedavisinin tercih edilmesi avantajlıdır.[2]

Kanser Tedavisi Görmüş Olanlar

Geleneksel tüp bebek tedavisinde kadınlara verilen yüksek dozlu hormon ilaçları yalnızca yumurtalıkları değil kanser hücrelerini de uyarabilmektedir. Bu nedenle kanser tedavisi gören kadınlarda hormon seviyelerinin çok yükselmesinin engellenmesi adına ilaçsız tüp bebek tedavisinin tercih edilmesi fayda sağlayacaktır.

Yumurtası Az Olanlar

Klasik tüp bebek tedavisi kapsamında yumurta sayısının artırılması ve yumurtaların olgunlaştırılması için verilen yüksek doz hormon ilaçları her kadında eşit oranda başarı elde edilmesini sağlayamıyor.

Yumurta sayısı az olan kadınlarda istenen başarının sağlanamaması gereksiz bir hormon yüklemesinin yanı sıra ek maliyetlerin oluşması anlamına da gelebiliyor. Bu gibi bir durumda ilaçsız tüp bebek tedavisinin tercih edilmesi daha doğru bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor. [3]

Sonuç olarak ilaçsız tüp bebek tedavisi, seçilmiş hasta grubunda başarı oranını artırabilir veya tüp bebek tedavisinin daha güvenli olmasını sağlayabilir. İlaçsız tüp bebek tedavisi hakkında daha ayrıntılı bilgi için 0505 9819919 numaralı telefondan bize ulaşabilir, Ankara da bulunan kliniğimize gelebilirsiniz.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Referanslar:

  1. https://www.reproductivefacts.org/news-and-publications/patient-fact-sheets-and-booklets/documents/fact-sheets-and-info-booklets/what-is-in-vitro-maturation-ivm/
  2. https://www.fertilitywa.com.au/in-vitro-maturation-perth/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3913892/
Prof. Dr. Deniz Ulaş 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl TUS sınavında yüksek puan alarak ilk tercihi olan Ankara Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasına başladı. Kadın doğum ihtisasını bitirdikten sonra Yozgat Bozok Doğumevi'nde mecburi hizmetini yaptı. Ardından Azerbaycan Bakü'de Ankara Medical Center'ın açılmasında görev aldı. 2 yıl hastanede kadın doğum uzmanı ve başhekim yardımcısı olarak çalıştı. 2010 yılında Ankara'da üniversitede çalışmaya başladı. 2014 yılında Doçent, 2020 yılında Profesörlük ünvanı almaya hak kazandı. İnfertilite (kısırlık), Tüp Bebek Tedavisi, Aşılama Tedavisi, Genital Estetik Uygulamalar, Vajinismus ve Riskli Gebelik Takibi özel ilgi alanlarında yurt dışı ve yurt içi bir çok bilimsel kongrede konuşma ve sunumlar yaptı. 200'ü aşkın bilimsel çalışma ve makaleleri bulunan Prof. Dr. Deniz Ulaş halen Yüksek İhtisas Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Ankara Çukurambar'da bulunan muayenehanesinde ise hastalarını kabul etmektedir.Detaylar için hakkımda sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz