Mastürbasyon, insanın kendi vücudunu ve cinselliği keşfetmesi için sıkça yapılan bir aktivitedir. Mastürbasyonla kadın veya erkek kendi kendini tatmin eder ve rahatlar.

Cinsellik gibi mastürbasyon da ne yazık ki bizim toplumumuzun tabularından biridir. Hele de kadınların mastürbasyon yapması ayıp, günah kabul edilmektedir.

Halk arasında kısaca mastür veya mast şeklinde de bilinen mastürbasyonun zararları ve faydaları ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kadınlarda Mastürbasyon Zararlı mı?

Kadınlarda mastürbasyonun bilimsel olarak hiç bir zararı yoktur. Tam tersine mast evde kendi kendini tatmin etmenin eğlenceli ve keyifli bir yoludur. Hem erkekte hem de kadında mastür çekmek tamamen fizyolojik bir durumdur.

Ancak abartılırsa kadınlarda mastürbasyonun şu şekilde zararları olabilir.

 1. Mastürbasyon kadınlarda sosyal ve dini olarak suçluluk duygusuna neden olabilir
 2. Gerçek cinsel ilişkide boşalmayı zorlaştırabilir
 3. Mastürbasyon bağımlılık yapabilir, yani evde veya işte sürekli mast yapma isteği duyabilirsiniz. Bu durum da sizin sosyal ve iş hayatınızı etkileyebilir

Kadınlarda Mastürbasyon Cinsel İsteği Azaltır mı?

Normal şartlarda mastürbasyon kadının hayal gücünü artırdığı için cinsel isteği azaltmaz, tam tersine cinsel isteği artırır. Hatta cinsel fonksiyon bozukluğu olan yani cinsel isteksizlik, orgazm olamama, boşalamama problemi olan kadınlara mastürbasyon yapmaları tavsiye edilir.

Düzenli mastür yapan bir kadın kendi vücudunu daha iyi tanıdığı için nelerden zevk aldığını daha iyi bilir ve daha kolay konsantre olurlar. Bu nedenle mastürbasyon yapan kadınlar cinsel ilişkide daha çok zevk alırlar ve  daha kolay orgazm olurlar.

Ancak çok mastürbasyon yapan kadınlarda normal cinsel ilişkide zevk alamama, orgazm olamama veya boşalamama gibi problemler görülebilir. Çünkü böyle kadınlar daha çok klitoral orgazm olurlar, vajinal orgazm olmakta zorlanırlar. Bu durum da çiftin cinsel hayatına zarar verebilir. Bu nedenle mastürbasyonun çok abartılmaması sağlıklı bir ilişki için önemli bir faktördür.

Kadınlarda Mastürbasyonun Faydası Var mıdır?

Evet, mastürbasyonun kadınlar için birçok faydası vardır.

 • Stresi azaltır
 • Daha kaliteli uyku sağlar
 • Sakinleştirir
 • Duygu durumu iyileştirir
 • Daha iyi ve kaliteli seks yaptırır

Mastürbasyonla Kızlık Zarı Bozulur mu?

Klitoral dokunma veya sürtünme ile yapılan mastürbasyonda kızlık zarı (bekaret) bozulmaz. Ama vajinaya bir cisim veya parmak yerleştirerek yapılan mastür kızlığı bozabilir.

Yastığa sürtünme veya sert bir şekilde klitorise dokunarak yapılan mastür ile bekaret bozulmayacaktır.

Gebelikte Mastürbasyon Zararlı mı?

Gebelikte eğer bir risk faktörü yoksa mastürbasyon yapmanın bir zararı yoktur. Tam tersi rahatlama sağladığı için hem fiziksel hem de beyin olarak daha rahat bir hamilelik geçirilir. Mastürbasyon sonrası yalancı doğum ağrılarına (Brakston Hicks Kasılmaları) neden olabilir ancak bu durum geçici ve fizyolojik bir durumdur.

Ancak erken doğum tehlikesi, düşük tehlikesi veya plasenta previa (eşin önde olması) gibi riskli durumlarda mastürbasyon yapılması doğumu veya düşüğü tetikleyebilir, bu nedenle önerilmez.

Mastürbasyon Yapmak Günah mıdır?

Dini olarak mastürbasyon yapmanın günah olduğu ile ilgili bir veri bulunmamaktadır. Ancak toplumsal baskılar ve yanlış inanışlar nedeniyle özellikle kadınların mastürbasyon yapmasının  islamiyette günah olduğuna inanılmaktadır. Bu inanış doğru değildir.

Mastür Yapmak Adeti Geciktirir mi?

Hayır mastürbasyonun adet düzeni ile ilgisi yoktur. Mastür yapmak adet düzensizliği veya adet gecikmesi yapmaz.

Sonuç olarak mastürbasyon tamamen fizyolojik bir ihtiyaç ve bir eylemdir. Abartılması durumunda bağımlılık yapma gibi bir zararı olabilir. Bunun dışında mastürbasyonun kadınlarda hiç bir zararı yoktur, tam tersine birçok faydası vardır.

Bir kadının kendi vücudunu tanıması, isteklerini bilmesi ve daha sağlıklı bir cinsel hayatının olması için mastürbasyon yapmak önemlidir. Fizyolojik bir ihtiyaç ve içgüdü olan mastürbasyon ile ilgili toplumun bilinçlendirilmesi daha sağlıklı bireylerin yetişmesini sağlayacaktır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

17 YORUMLAR

  • Duygusal ilişki yaşadığında mutluluk hormonu fazla salgılanır ve bu sebeple östrojen hormonunu bastırır ve orgazm etlkiler yani sorunuz cevabı hormonlarla ilgilidir.

  • Merhaba,ben 18 yasındayım.Çok küçük yaşlarda yanlışlıkla keşfettim mastürbasyonu sürekli yaptığım bir şey değildi ama varlığını biliyordum.15 16 yaşlarımda hafiften araştırmaya ve mastürbasyona başladım son 1 yıldır cok fazla yapıyorum gün aşırı.Yapmasam da olur ama alışkanlık oldu artık.Benim sorum ise benim yeni farkettiğim ve aşırı rahatsız edici boyutta çenemde kıllanmalar başladı.(Tüy değil epilasyona bile gitmeye utanıyorum bu yaşta birden çıkması çok şaşkınım)Acaba bunun mastürbasyonla bi ilgisi var mıdır?Yoksa altında yatan başka şeyler de olabilir mi genetik vs.Hormonlarımı bozmuş olabilir miyim

   • Maalesef bende çok küçük yaşlarda keşfettim 10 yaşımdan beri yapıyorum herhalde yapmak istemiyorum lakin alışkanlık oldu artık bırakamıyorum..15 yaşındayım şu an günde bazen 6 ya kadar çıkabiliyorum ama yapmak istemiyorum garip bir şey

 1. Merhaba,
  ben son aylarda maalesef cok fazla mastürbasyon yapıyorum, her gun diyebilirim. Kaygilarimdan biri vajinanin cabuk deforme olmasi/eskimesi ya da dudaklarin buyumesi/burusmasi. Bu mastürbasyonla mumkun mudur yoksa dogum sonrasi vs. mi ancak olur?

 2. Dostum mastürbasyon evlilik düşünmeyen bir erkeğin kadına muhtaç olmama duygusu beni çok haz ediyor . Karşı tarafta öyle hissetmeli bence ama en sevdiğim yanı ise sadece 1 kere gördüğün bir kızı felan sınıf arkadaş vs. Onlarlın düşünerek yapınca aklımda onların ruhunu damgalamısgibi geriyor çok caryz

 3. merhabalar hocam ben 1 senedir hergün mastürbasyon yapıyorum ve artık penisimden akıntı ve çok afedersiniz ama idarar çıkış kanalımda genişleme oldu bunun için doktora gidemiyorum utancımdan yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. Merhaba 12 yillik evliyim cinsel hayatimizda sorun da yok fakat masturbasyon mutlaka gunde 1 kez yapiyorum cunku iliskide vajinal orgazm masturbasyonda ise klitoral orgazm tadina ulasabiliyorum ve masturbasyonu birakamiyorum gunde 1 kez mutlaka masturbasyon yapuyorum bunun cinsel hayatima olumsuz etkisi olur mu ?

 5. Dinde bir veri yok cümlesine karşı verilen cevaptır.
  Belliki hiçbir araştırma yapılmamış bu konuda
  Ayet:
  Onlar ki iffetlerini (edep yerlerini, Allah’ın haram kıldığı zinâ, eşcinsellik ve her türlü fuhşiyattan) korurlar. Yalnız eşleri ve cariyeleri bunun dışındadır. (Bunlarla cinsel ilişkiye girmelerinden dolayı) kınanmış değillerdir.Şu halde kim, bu sınırın ötesine geçmek isterse, işte bunlar, haddi aşan kimselerdir!” (Mü’minûn Sûresi: 5-7).
  Hadis:
  Eliyle nikâh yapan melundur”,

  “Yedi kişi vardır kıyâmet günü Allah onların yüzüne bakmaz. Ne onları (günâhlarından) temizler, ne de amel-i salih ehliyle bir araya getirir. Ateşe ilk giriciler olarak onları cehenneme atar. Ancak tövbe edenler müstesnâ (…) Bunlar eliyle nikâh eden, Lut kavminin ameliyle amel eden (homüseksüel), içki mübtelâsı,..”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.