Kayganlaştırıcı  (Lubrikant) kremler cinsel ilişkide ağrıyı azaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Özellikle vajinismus hastalarında ve menopozdaki kadınlarda kayganlaştırıcı jeller cinsel ilişkiyi kolaylaştırır, kuruluğu azaltır ve hastanın daha az ağrı duymasını sağlar.

Yapılan çalışmalarda kadınların %60’ının cinsel ilişkiyi kolaylaştırmak için kayganlaştırıcı jel kullandığı saptanmıştır. Bu yazımda “Kayganlaştırıcı kullanmak kadınlar için zararlı mı? Hangi ürünler tercih edilmeli? Kayganlaştırıcı kullanırken nelere dikkat etmeli?” gibi merak edilen soruları cevapladım.

Kayganlaştırıcı Krem Ne İşe Yarar?

Cinsel ilişki sırasında bir kadında vajinanın kuru olması ağrılı cinsel ilişkiye, cinsel hazda azalmaya ve vajina mukozasının zedelenmesine neden olur. Vajina kuruluğunun nedeni vajinismus gibi psikolojik sebepler olabileceği gibi, menopozda östrojenin azalmasına bağlı organik sebepler de olabilir.

Kadınlarda diyabet, inflamatuar bağırsak hastalığı veya kanser tedavisinde radyoterapi uygulanması da vajinal kuruluk nedenleri arasındadır. Bu durumlarda kadının cinsel hayatının devam etmesi için vajinal kayganlaştırıcı kremler ile mümkün olur.

Kayganlaştırıcı Krem Nasıl Kullanılır?

Kayganlaştırıcı krem cinsel ilişki öncesi yani penis vajinaya girmeden hemen önce penise ve vajina girişine sürülerek kullanılır. Eğer ilerleyen aşamalarda tekrar ağrı ve kuruluk hissedilirse kayganlaştırıcı krem tekrar kullanılabilir.

Cinsel ilişki sonrası kadın genital bölgesini yıkamalıdır. Genital bölge yıkanırken vajinal duş yapılması önerilmez. Çünkü vajinal duş yapılması vajina florasını bozarak vajinal akıntı ve kaşıntı şikayetine neden olur.

En İyi Kayganlaştırıcı Jel Hangisi?

Piyasada birçok marka kayganlaştırıcı jel ve kremler bulunmaktadır. Kayganlaştırıcı krem ve jeller eczane, market veya internet alışveriş sitelerinde satılır. Okey, durex kayganlaştırıcı jel markaları en sık kullanılan ve marketlerde satılan kayganlaştırıcılardır.

Bu jellerin içerikleri kabaca birbirine benzer olmakla beraber aralarında bazı farklılıklar vardır. En iyi kayganlaştırıcı jeli seçerken aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Kayganlaştırıcı Jel PH

Vajina asidik bir ortamdır. Vajina ph ı artarsa vajina florası bozulur ve enfeksiyon oluşur. Vajina PH ı 3.8-4.5 arasıdır. Bu nedenle kayganlaştırıcı jel alırken ürünün ph ının 4.5 un altında olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Kayganlaştırıcı Jel Osmolarite

Osmolarite vajinanın nem dengesini gösterir. Osmolaritesi yüksek, yani yoğum kayganlaştırıcılar vajinanın kurumasına neden olur. Bu da kadının florasını bozarak enfeksiyonlara sebep olur.

Ne yazık ki piyasada satılan çoğu kayganlaştırıcı kremlerin osmolaritesi vajina osmolaritesinden daha yüksektir. Ancak en azından kayganlaştırıcı jel alırken osmolaritesi <1200 mosm/kg olan markaları satın alabilirsiniz.

Kayganlaştırıcı Jellerin Zararı Var mı?

Kayganlaştırıcı jellerin içerisinde bulunan bazı toksik maddeler kadınlar için zararlı olabilir. Bu toksik maddeler şunlardır:

  • Klorheksidin glukonat
  • Paraben
  • Siklometyonin,
  • Siklopentasiloksane
  • Siklotetrasiloksan

Kayganlaştrıcıların içinde bulunan bu kimyasallar hem kadına hem de sperme zararı olabilir. Bu nedenle kayganlaştırıcı jel alırken ürünün bu zararlı maddeleri içermediğinden emin olmanız gerekir.

Kayganlaştırıcı Kullanmak Hamileliğe Engel mi?

Kayganlaştırıcı krem içinde zararlı maddeler varsa spermi öldürebilir ve gebeliğe engel olabilir. İçerisinden zararlı maddeler içermeyen, ph ve osmolaritesi vajina ile aynı olan kayganlaştırıcılar spermi öldürmez ve hamileliğe engel olmaz.

Bu nedenle hamile kalmak istiyorsanız bu kriterlere uyan kayganlaştırıcı jel tercih etmelisiniz.  Dünya sağlık örgütü tarafından test edilmiş olan kayganlaştırıcı markalarına    buradan ulaşabilirsiniz. https://www.womensvoices.org/osmolality-ph-properties-commercial-lubricants/

Unutmayın ph ı 4.5 un altında olan, osmolaritesi 1200 mosm/kg ın altında olan ve içerisinde yukarıda saydığım toksik maddeleri içermeyen kayganlaştırıcılar kadın için zararlı değildir, hamileliğe engel olmaz, güvenle kullanabilirsiniz.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

Kaynakça

  1. Brown JM, Poirot E, Hess KL, Brown S, Vertucci M and Hezareh M. (2016) Motivations for Intravaginal Product Use among a Cohort of Women in Los Angeles. PLOS One. Vol. 11, No. 3. March 11, 2016.
  2. World Health Organization (2012) Use and procurement of additional lubricants for male and female condoms: WHO/UNFPA/FHI360 Advisory note. Department of Reproductive Health and Research.
  3. Cunha AR, Machado RM, Palmeira-de-Oliveira A, Martinez-de-Oliveira J, das Neves J, and Palmeira-de-Oliveira R (2014) Characterization of Commercially Available Vaginal Lubricants: A Safety Perspective. Pharmaceutics No. 6, pp. 530-542; 2014.
  4. Darbre P.D. and Harvey P.W. (2008) Paraben esters: review of recent studies of endocrine toxicity, absorption, esterase and human exposure, and discussion of potential human health risks. Journal of Applied Toxicology.  28, No. 5, pp:561-578.  July 2008.
06.05.1977 tarihinde Tarsus’ta doğdum. 1995 yılında Abdülkerim Bengi Anadolu Lisesi’ni bitirdim. Çocukluktan beri hayalini kurduğum mesleğe ilk adımı, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanarak attım. Kadın Hastalıkları ve Doğum alanındaki uzmanlık eğitimimi ise 2001-2006 tarihleri arasında Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tamamladım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.