Normal şartlarda hamile kalmak için tam cinsel ilişki gerekir. Yani spermin vajinadan ilerleyerek rahim içine, oradan da tüplere ulaşması gerekir. Tüplerde yumurta ile karşılaşan sperm yumurtayı döller ve gebelik oluşur.

Ancak nadiren tam ilişki olmadan da bakire bir kızda hamilelik olabilir. Kızlık zarı bozulmadan nasıl hamile kalınabileceğini öğrenmek istiyorsanız yazımın devamını okuyun lütfen.

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar? Kızlık Zarının Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarı (himen) vajinanın hemen girişinde bulunan embriyolojik bir artık dokudur. Kızlık zarı eskiden ve günümüzde bekaretin göstergesi olarak kabul edilir. Sosyolojik fonksiyonu dışında kızlık zarının hiçbir fonksiyonu yoktur.

Kızlık zarının birkaç çeşidi vardır. En sık görülen anuler bekaret zarında zarın ortasında bir delik yani açıklık bulunur. Adet kanı bu delik vasıtasıyla dışarı atılır. Kızlık zarının ortasında bulunan bu açıklık kimi kızda geniştir, kimi kızda daha küçüktür. Bu açıklığın büyüklüğüne göre kızlık zarı kanaması miktarı da değişir.

Bu mantıkla bakıldığında; eğer vajinadaki sıvı bir açıklık vasıtasıyla dışarı atılabiliyorsa, dışarıdaki bir sıvı neden aynı delikten vajinaya girmesin? Hele de bu sıvının içinde hareket edebilen spermler varsa!

Kızlık Zarı Bozulmadan Nasıl Hamile Kalınır?

Yapılan çalışmalarda bakire kızların %0,4’ünün ilişkiye girmeden hamile kaldığı saptanmıştır. Çünkü kızlık zarının yapısı spermin geçişine izin verir. Bu nedenle tam ilişki olmadan yani penis vajinaya girmeden de hamilelik nadir de olsa olabilir. Çünkü spermler oldukça hareketli canlılardır ve 3 dakikada tüplere ulaşırlar. Ayrıca dış ortamda 30-40 dakika canlılıklarını korurlar.

Nadir de olsa aşağıdaki durumlarda hamilelik olabilir;

 • Sürtünme ile erkek vajinaya yakın bir bölgeye boşalırsa
 • Erkeğin boşalma sıvısına (ejekülat) kız eliyle dokunup, sonra vajinasına dokunursa
 • Erkeğin boşalmadan önceki zevk sıvısı kadının vajinasına yakın yere değerse
 • Erkek bir yere boşaldı ve kadın oraya eliyle veya genital bölgesiyle dokunursa bakire olsa bile hamilelik riski vardır.

Yapılan çalışmalarda erkeklerin boşalmadan önceki zevk suyunda %16 sperm olduğu saptanmıştır. Bu nedenle geri çekme yöntemi bir korunma yöntemi değildir. Hamilelik riski çok yüksektir.

Ancak sürtünme sırasında bir kızın üzerinde kıyafet varsa ve eliyle sperme dokunmazsa veya dokunsa bile elini sabunla yıkarsa hamile kalma ihtimali olmaz.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınırsa Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalındığı sadece adet gecikmesi belirtisi ile anlaşılır. Bakire olan bir kız adetlerini takip etmeli, cinsel ilişkide bulunmamış olsa bile erkek arkadaşı ile sürtünme, sevişme gibi aktivitelerde bulunuyorsa mutlaka gebelik testi yaptırmalıdır.

Hamilelik testi dışında gebelik belirtileri yaşarsa da genç kız hamile olduğunu anlayabilir. Bakireyken hamile kalma normal ilişkiyle olan gebelik belirtileri ile aynıdır.

Aşağıdaki belirtileri yaşarsanız bakire olsanız bile mutlaka hamile olup olmadığınızı anlamak için test yaptırın veya doktora gidin.

 • Bulantı
 • Kusma
 • Kasık ağrısı
 • Adet dışı kanama
 • Adet gecikmesi
 • Sık idrara gitme
 • Memelerde hassasiyet ve dolgunluk

Gebelik testi adet geciktiği zaman yapılmalı, daha erken yapılırsa testin negatif çıkabileceği unutulmamalıdır.

Kızlık Zarı Bozulmadan Kürtaj Olunur mu?

Kızlık zarının kürtaj sırasından bozulup bozulmayacağı himen çeşidine göre değişir. Eğer esnek kızlık zarı dediğimiz kızlık zarı tipi varsa kürtaj kızlık bozulmadan yapılabilir. Ancak bekaret zarının ortasındaki delik çok küçükse kürtaj sırasında kızlık zarı bozulacaktır.

Ayrıca kürtaj anestezi altında yapılırsa bekâretin bozulma riski azalır. Çünkü anestezi altında hasta uyuduğu için kendini kasmaz ve kızlık zarı zarar görmez.

Sonuç olarak her genç kız adet düzenini takip etmelidir. Adet gecikmesi yaşayan bir genç kız hele de erkek arkadaşı varsa ve sürtünme ile de olsa cinsellik yaşıyorsa mutlaka gebelik testi ile hamile olup olmadığını kontrol etmelidir.

Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.