Kızlık zarı bir kadının bakire olduğunun en önemli göstergesidir. Hele de bizim gibi muhafazakar toplumlarda kızlık zarına yüklenen anlam çok daha büyüktür. Bu nedenle kızların merak ettiği konulardan biri de “Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır?” sorusudur.

Kızlık zarının bozulma belirtileri kanama ve ağrıdır. Ancak unutulmamalıdır ki esnek kızlık zarında kanama ve ağrı olmayabilir. Bu nedenle ilk gece kanama olmaması kızın bakire olmadığı anlamına gelmez.

Kızlık Zarı Kanaması Nasıl Olur?

Kızlık zarı kanaması az veya çok olabilir. Kanama miktarı kızlık zarının çeşidine göre değişir. Kızlık zarının ortasındaki delik ne kadar küçükse kanama o kadar fazla olacaktır. Ancak kızlık zarının bozulma kanaması hiçbir zaman adet kanamasından fazla olmaz.

Kızlık zarının ortasındaki açıklık genişse kanama miktarı birkaç damla bile olabilir. Halk arasında esnek kızlık zarı olarak bilinen durumda ise hiç kanama gelmeyebilir.

Kızlık Zarı Bozulması Acır mı?

Kızlık zarı bozulduğunda genellikle ağrı olmaz. Ancak kadın kendini ve pelvik taban kaslarını kasarsa acı olabilir. İlk cinsel ilişkide kayganlaştırıcı kullanılırsa kızlık zarı yırtılması ağrılı olmaz.

Kızlık zarı acısı vajinada dolgunluk hissi ve yanmaya benzer. Genellikle kızlık zarı acısı 1-2 gün sürer ve geçer.

Kızlık Zarının Bozulduğunu Kendimiz Nasıl Anlarız?

Kızlık zarının bozulduğu kanama ile anlaşılır. Ancak bazen adet yakınken veya adet bitimi ilişkiye girildiğinde adet kanı ile kızlık zarı bozulma kanaması birbirine karışabilir. Bu durumda kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarının bozulduğu anlaşılır.

Bir kadın kendi kendine kızlık zarı muayenesi yapabilir. Bunun için ayna kullanmalıdır. Aynanın karşısında iç dudakları hafif çekerek dışardan kızlık zarını görebilir. Çünkü kızlık zarı vajinanın hemen girişinde yer alır.

Bir genç kız kendi kendine muayene ile kızlık zarını görse bile bekaretinin bozulup bozulmadığını anlayamaz. Çünkü kızlık zarındaki doğal çentiklerin normal çentik mi veya zedelenme görüntüsü mü olduğunu ayırt edemez. Bunun ayrımı tecrübe ile yapılır ve kesin sonuç jinekologun muayenesi ile belli olur.

Kızlık Zarı Nasıl Bozulur?

Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde 0-5-1 santim içeride yer alır. Dışarıya yakın olmasına rağmen kızlık zarı sürtünme veya düşme ile bozulmaz. Kızlık zarının bozulması için vajinaya penis, dilatör veya parmak girmesi gerekir.

Kızlık zarı penis 0,5-1 cm girerse bozulur. Kızlık zarının ortasındaki açıklık çok küçükse parmakla oynama sırasında eğer parmak 1 cm girerse kızlık zarı bozulabilir. Ancak kızlık zarının ortasındaki genişlik fazla ise 2 parmak girse bile kızlık zarı bozulmayabilir.

Hastaların sıkça sorduğu sorulardan biri de “Mastürbasyon sırasında veya yastığa sürtünme ile kızlık zarım bozulmuş mudur?” sorusudur. Kızlık zarı eğer vajinaya bir cisim girmediyse mastürbasyonla veya sürtünme ile bozulmaz.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının bozulduğu kesin olarak muayene ile anlaşılır. Muayenede himenin nerden zedelendiği belli olur. Kızlık zarının ne zaman bozulduğu ilk 15 gün içinde belli olur. İlk 15 gün içindeki kızlık zarı zedelenmesinin ne zaman olduğu, yeni mi eski zedelenme mi olduğu belli olur. Ancak ilişkinin üzerinden 15 günden daha çok vakit geçtiyse zedelenmenin ne zaman olduğu belli olmaz.

Kızlık Zarı Dışarıdan Bakınca Görülür mü?

Kızlık zarı dışarıdan bakınca görülmez. Kızlık zarının görülebilmesi için iç dudakların hafif dışa doğru elle çekilmesi gerekir. Uygun pozisyon verildiğinde kızlık zarı dışarıdan bakınca görülür çünkü kızlık zarı çok içerde değildir. Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde 0.5-1 cm iç taraftadır.

Sonuç olarak kızlık zarınızın bozulduğu ile ilgili şüpheniz varsa en doğrusu kadın doğum doktoruna muayene olmanızdır. Ancak bu muayene ile kızlık zarının bozulup bozulmadığını anlayabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.